یک دندانپزشک بازنشسته:راه تجارت را از پزشکی جدا کنید

یک دندانپزشک بازنشسته:راه تجارت را از پزشکی جدا کنید

یک دندانپزشک بازنشسته:راه تجارت را از پزشکی جدا کنید
خبرنیوز نوشت: دکتر مرتضی مصفا با حضور در برنامه تالار تجربه شبکه سلامت گفت:راه تجارت از پزشکی جداست و یک پزشک نباید توقع داشته باشد که از این راه به پولدار شدن برسد؛ اما متاسفانه در زمان حال برخی به دنبال پول هستند.

این دندانپزشک باتجربه با حضور در برنامه تالار تجربه شبکه سلامت به بیان دیدگاه هایش پرداخت که در ادامه مهمترین بخش حرفهای او را می خوانید.

مواد مورد استفاده برای قالب گیری موم طبیعی زنبور عسل بود اما چون به شدت این ماده نرم هست از باقی مانده شمع های استفاده شده را به آن اضافه می کردم تا کمی از نرمی خارج شود. حالا دیگر از این مواد استفاده نمی شود و مواد های لازم در اختیار دندانپزشکان قرار داده می شود.

حتی در زمان های قدیم که تجهیزات پزشکی به اندازه حال نبود برای بی حس کردن از سرنگ های فلزی و چندبار مصرف استفاده می کردند به این صورت که قبل از استفاده آن را داغ می کردند و سپس مورد استفاده قرار می دادند.

پزشکی بالاترین خدمت به بشر است و آن چیزی که یک پزشک را ثابت قدم و استوار نگه می دارد تنها عشق است.

راه تجارت از پزشکی جداست و یک پزشک نباید توقع داشته باشد که از این راه به پولدار شدن برسد؛ اما متاسفانه در زمان حال برخی به دنبال پول هستند.

خاطره ای دارم از یک مریضی که قرار بود برای او دندان مصنوعی بگذارم؛ برای کشیدن دندان نهفته اش او را به دکتر مسگر زاده معرفی کردم، مریض پس از کشیدن دندان نزدم آمد و گفت قبل از کشدن دندان، هزینه را پرداخت کردم اما بعد از آن مقداری از پول را به من برگرداندند و پزشک به او گفت قبل از کشیدن احساس کردم دندان نهفته در استخوان دارد اما نداشت به همین دلیل 100 تومان از پول را به تو بر گرداندم؛ این مریض نزد من از دکتر مسگرزاده به عنوان فرشته یاد می کرد.ای کاش تعداد پزشکان این چنینی زیاد شود.

در قدیم به دندان پوسیده می گفتند دندان کرم خورده؛ اصلا چیزی به نام پوسیدگی به هیچ عنوان مطرح نبود.

نکته ای که همیشه تاکید داشته ام اخلاق پزشکی بوده و هست که متاسفانه امروزه به شدت رنگ باخته است.

گفتنی است دکتر مرتضی مصفا سال 1326 از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل شد. او سال 1328 در دانشکده دندانپزشکی استخدام شد و سال 1354 به افتخار بازنشستگی نائل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه