گلستان رتبه اول “سرطان مری” در جهان!

سرطان

متخصص ژنتیک با بیان اینکه گلستان رتبه اول “سرطان مری” را در جهان دارد؛ گفت: سرطان معده و روده بیشترین درصد ابتلا در کشور را دارد که علت آن مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌هاست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت ، سید جواد مولا؛ متخصص ژنتیک و دبیر علمی کنگره بین المللی “ژنومیکس” با بیان اینکه سرطان یک بیماری ژنتیکی است که عوامل محیطی نیز می‌تواند آن را تسهیل کند؛ اظهار کرد: با سبک زندگی سالم می‌توان به میزان 30 درصد از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.

وی ابتلا به سرطان دستگاه گوارش در کشور را نگران کننده دانست و گفت: سرطان معده و روده بیشترین درصد ابتلا در کشور را دارد که علت آن مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌هاست که باعث می‌شود سلول‌ها استعداد بیشتری برای سرطان‌زایی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در شمال ایران سرطان معده شیوع بالایی دارد، افزود: استان گلستان رتبه یک جهانی سرطان مری را از آن خود کرده که دلیل آن خوردن چای داغ است.

مولا ادامه داد: سرطان بیماری دوران کهنسالی است و جوامعی مثل ایران که به سمت پیری می‌رود به زودی با انباشت سرطان مواجه خواهند شد.

وی افزود: آمار سرطان در ایران سالانه به 130 هزار نفر می‌رسید که در حال رسیدن به 160 هزار نفر است. این آمار با وجود این که از میانگین جهانی پایین‌تر است، اما نسبت به قبل در حال افزایش است.

دبیر علمی کنگره بین المللی ژنومیکس با بیان اینکه در حال حاضر شیوه درمان 70 درصد بیمارانی که شیمی درمانی می‌شوند، بی فایده است و تنها 30 درصد بیماران به شیمی درمانی پاسخ می‌دهند؛ افزود: در حال حاضر برای درمان هر سرطان چندین دارو وجود دارد که اغلب پزشکان به طور غیرهدفمند این داروها را برای بیماران تجویز می‌کنند که در مواردی حتی اثرات بدتری بر روند درمان خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه تنها راهکار مؤثر درمان بیماران مبتلا به سرطان در حال حاضر در دنیا تشخیص ملکولی و درمان شخصی سازی شده برای هر بیمار است، توضیح داد: بیش از 20 هزار ژن در بدن هر انسانی وجود دارد که مسئولیت آنها تولید پروتئین‌هایی است که ظاهر و عملکرد سلول ها را مشخص می کنند؛ اگر در اطلاعات ژنتیکی بدن جهشی اتفاق بیفتد، باعث عملکرد نامناسب پروتئین‌ها می‌شود که در نهایت منجر به ابتلا به سرطان خواهد شد.

وی با بیان اینکه در هر بیمار مبتلا به سرطان مجموعه‌ای چندتایی از این جهش‌ها اتفاق می‌افتد، افزود: بر اساس این جهش‌ها پروفایلی به دست می‌آید که تعداد و نوع جهش‌ها را مشخص می‌کند که اطلاعات آن در هر بیماری متفاوت خواهد بود.

این متخصص ژنتیک گفت: در کشورهای پیشرفته با توجه به اینکه چه ژنی دچار آسیب شده و چه پروتئینی عملکردش بهم ریخته است، داروهای مختلف و درمان های هدفمند با شیوه درمانی کاملا شخصی ارائه می‌کنند. یعنی هر بیماری می‌تواند داروی خاص خود را بگیرد و اینطور نیست که یک دارو به تمام بیماران تجویز شود.

وی افزود: در حال حاضر پنج سال است که در آمریکا این تکنیک برای بیماران مبتلا به سرطان اجرا می‌شود و آنان توانسته اند با این روش آمار مرگ و میر ناشی از سرطان را 33 درصد کاهش دهند.

مولا با بیان اینکه در ایران تنها چند شرکت آزمایشگاه تهیه پروفایل ژنتیکی را دارند، اظهار کرد: تنها برخی انکولوژیست‌ها با این مراکز ارتباط دارند و بیماران را به این آزمایشگاه ها ارجاع می‌دهند.

دبیر علمی کنگره ژنومیکس گفت: با وجود این که هزینه تهیه پروفایل بیماری پوشش بیمه‌ای ندارد و نسبتا بالاست، اما در نهایت باعث صرفه جویی در کل هزینه‌های درمان می‌شود.

 

مولا در ادامه با اشاره به بدتر شدن وضعیت سرطان در دنیا و هزینه سرسام آور آن گفت: حدود 25 تریلیون دلار هزینه سرطان در دنیاست که رقم بسیار بالایی است و حتی کشورهای پیشرفته توان به دوش کشیدن آن را ندارند و به همین دلیل سراغ پیشگیری رفته‌اند و برای دخانیات که عامل اصلی سرطان است، مالیات های سنگین در نظر گرفته‌اند و با تبلیغات و هشدارهایی که به جامعه می‌دهند مصرف دخانیات را کاهش داده‌اند.

وی با انتقاد از اینکه بیمه‌ها برای پیشگیری و غربالگری برنامه‌ای ندارند، افزود: سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها در دنیا به موضوع غربالگری و پیشگیری ورود کرده‌اند.

مولا با بیان اینکه در شرایط ایده‌‏آل و سالم بودن محیط و تغذیه حداکثر 50 درصد شانس ابتلا به سرطان کم می‌شود، درباره اهداف برگزاری کنگره ژنومیکس گفت: هدف اصلی برگزاری این کنگره ارتقای دانش سرطان در زمینه تشیخص زودهنگام و درمان سرطان در حد استانداردهای جهانی و تشکیل شبکه‌ای از محققان، پزشکان، خیرین سلامت، شرکت‌های حوزه سرطان و استارتارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان است.

دبیر علمی ژنومیکس با بیان اینکه کنگره بر اساس نسل چهار دانشگاهی طراحی شده است، بیان کرد: دانشگاه‌های نسل یک آموزشی، نسل دوم پژوهشی، نسل سوم کار آفرینی و نسل 4 دانشگاه‌های مسئولیت پذیری اجتماعی هستند که نیازهای جامعه را شناسایی و برطرف می‌کنند که متأسفانه تاکنون در کشورمان چنین دانشگاه‌هایی در حوزه سرطان نداشته‌ایم و کنگره ژنومیکس را بر اساس نسل چهار طراحی کرده‌ایم.

به گفته وی 25 انجمن علمی در قالب کنسرسیوم ، 12 استارتاپ حوزه سرطان، بیمه‌های سلامت، مراکز درمانی و خیرین حوزه سلامت در این کنگره حضور خواهند داشت تا تحقیقات و توسعه روش های جدید تشخیص مولکولی و درمان هدفمند را نهادینه کنند. بخش مسئولیت پذیری اجتماعی این کنگره را نیز خیرین سلامت، مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان و شبکه ملی سرطان و محک به عهده گرفته‌اند. کنگره بین المللی ژنومیکس سرطان 13 تا 15 اردیبهشت 1402 در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

 

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه