کشیدن دندان‌های سالم نوکر برای دندان مصنوعی ارباب/ صد روایت کوتاه از تاریخ دندان‌پزشکی ایران

کشیدن دندان‌های سالم نوکر برای دندان مصنوعی ارباب/ صد روایت کوتاه از تاریخ دندان‌پزشکی ایران

کشیدن دندان‌های سالم نوکر برای دندان مصنوعی ارباب/ صد روایت کوتاه از تاریخ دندان‌پزشکی ایران
کتاب «صد روایت کوتاه از دندان‌پزشکی در تاریخ ایران» که راوی اتفاقات عجیب و گاه بهت‌آور واقعی است، در ۱۴۴ صفحه و قیمت ۴۵ هزار تومان، منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشارات دندانه، کتاب «صد روایت کوتاه از دندان‌پزشکی در تاریخ ایران» را روانه بازار کرد.

این کتاب، روایتی است از اتفاقات عجیب و گاه بهت‌آور در تاریخ ایران که به اهتمام سعید میرسعیدی گردآوری شده‌اند. برای نمونه می‌توان به ماجرای «کشیدن دندان‌های نوکر برای آزمایش دندان مصنوعی در سال ۱۲۶۲ خورشیدی» اشاره کرد که از خاطرات پرنس ارفع است.

او روایت کرده است:

«سهام‌الدوله که دندانش درد می‌کرد، فرستاده بود با اجرت زیاد از عشق‌آباد یک دندانساز ارمنی آورده بودند که در عمارت مهمان بود.

روزی از عمارت سهام‌الدوله آمدم بیرون در منزل دیدم ناظر نشسته جلو باغچه و دندانساز قریب پانزده دندان سالم او را کشیده و باز متصل می‌کشد و او هم یکی از آن کردهای پر قوت و قطور بود و او هم در موقع کشیدن هر دندان فقط یک‌ دفعه می‌گوید اُف.

نتوانستم این وضع را ببینم، گفتم به دندانساز دست نگهدار و به من بگو این چه حکایتی است. گفت سهام‌الدوله دندان‌هایش خیلی خراب است قابل اصلاح نیست به او تکلیف کردم که تمام دندان‌هایش را بکشم و یک دست دندان مصنوعی بسازم یک دفعه آسوده بشود. باور نکرد که با دندان مصنوعی می‌توان غذا خورد. ناظرش را که دندان‌هایش همه سالم است صدا کرد که دندان‌های او را تماما بکشم و دندان مصنوعی برای او بسازم، اگر توانست غذا بخورد، آن وقت دندان سهام‌الدوله را بکشم و دندان برای او بسازم. افسوس خوردم که پیش از وقت مطلع نشدم والا سهام‌الدوله را دور نبود مطمئن نمایم که با دندان مصنوعی می‌شود غذا خورد، ولی وقت گذشته بود و نصف بیشتر دندان‌های ناظر روی زمین بود.»

کتاب «صد روایت کوتاه از دندان‌پزشکی در تاریخ ایران» در ۱۴۴ صفحه منتشر شده و قیمت آن ۴۵ هزار تومان است. برای خریدن این کتاب و خواندن باقی ماجراهای واقعی‌اش می‌توانید آن را از طریق سایت انتشارات دندانه به صورت آنلاین تهیه کنید.

نشر دندانه پیش از این، کتاب «دندان‌پزشکی به روایت تاریخ ایران» را با قیمت ۲۵ هزار تومان از همین نویسنده منتشر کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه