کاربرد طب سوزنی در دندانپزشکی

طب سوزنی یک درمان پزشکی است که بسیاری از دندان‌پزشکان اطلاعات و درک کاملی از آن ندارند. و برای بسیاری جای تعجب دارد که بگوییم میتوان برای مشکلات دهان و دندان نیز، همانند داروهای معمول از آن استفاده کرد. و حتی تا 2 برابر بیش از داروهای معمول انتظار نتیجه از آن داشت. دندان‌پزشکان می‌توانند با دانش در مورد تکنیک‌های طب سوزنی برای مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان به بیماران خود کمک کنند. این مقاله رایج‌ترین بیماری‌های دهانی را که می‌توان با طب سوزنی درمان کرد، مرور می‌کند. بخشی از طب سنتی چینی، این تکنیکی است که در آن پزشکان با وارد کردن سوزن‌ طب سوزنی، انعطاف‌پذیر و استریل از طریق پوست، نقاط خاصی را در بدن تحریک می‌کنند. نقاط طب سوزنی را می‌توان با طب فشاری، تحریک عصب از طریق پوست و لیزر نیز تحریک کرد.

مختصری در مورد طب سوزنی

sga 12

طب سوزنی نوعی داروی جایگزین است که شامل وارد کردن سوزن‌های ظریف به پوست به منظور تحریک خطوط انرژی خاص مرتبط با نواحی مختلف بدن است. قدمت این عمل تقریباً به ۱۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. و در طب سنتی چینی رایج است. طب سوزنی برای بسیاری از شرایط استفاده شده است. اما بیشتر برای تسکین درد، شل شدن عضلات و کاهش تهوع شناخته شده است.

منطق پشت تمام درمان‌های طب سنتی چینی، بازگرداندن چی (انرژی حیاتی) که از طریق مریدین‌ها جریان دارد، می‌باشد. مریدین‌ها شاخه‌هایی هستند که به اندام‌های بدن متصل هستند. و از طریق مسیرهای غیر تشریحی پیچیده عمل می‌کنند. با تحریک نقاط طب سوزنی، جریان انرژی هماهنگ می‌شود. و می‌توان سلامتی بهینه را بازیابی کرد. تحقیقات بر روی طب سوزنی شواهدی از اثربخشی را بر اساس اصول پزشکی مبتنی بر شواهد در هر دو زمینه پزشکی و دندانپزشکی نشان داده است.

طب سوزنی که به عنوان یک درمان ایمن و بدون خطر یا عوارض جانبی قابل توجه در نظر گرفته می‌شود، ممکن است به مدیریت مشکلات اسکلتی عضلانی، سردرد و میگرن، گرفتگی دهان، سینوزیت، خشکی دهان، اضطراب دندان و مدیریت درد کمک کند. کم خطر و آسان برای یادگیری است. و یک روش پزشکی بدون هیچ ضرر بزرگی برای بیمار در صورت عدم موفقیت است. علاوه بر این، برخلاف مصرف برخی داروها، خطر وابستگی وجود ندارد. معایب آن این است که طب سوزنی وقت‌گیر است و در برخی افراد ممکن است نتواند علائم را به طور کامل کاهش دهد.

 

طب سوزنی در اختلالات دهان و دندان

در دندانپزشکی، توانایی طب سوزنی برای مدیریت انواع اختلالات مزمن دهان و صورت ثابت شده است. گزارش‌های متعددی از مطالعات مختلف در مورد اثر ضددردی طب سوزنی برای دردهای پس از عمل ناشی از روش‌های مختلف دندانپزشکی و سایر اختلالات مزمن وجود دارد. طب سوزنی ممکن است امید جدیدی را برای بیماران مبتلا به اختلالاتی ایجاد کند که با روش‌های درمانی مرسوم قابل مدیریت نیستند. برخی از شرایطی که می‌توان برای آن‌ها به طور مؤثر از طب سوزنی استفاده کرد عبارتند از:

   √ درد دندان

   √ اضطراب دندان و رفلکس گگ

   √ درد مفصل گیجگاهی فکی یا اختلال گیجگاهی فکی

   √  کلیک و قفل کردن مفصل TMJ

   √ درد مزمن عضلانی یا اسپاسم

   √ درد غیر معمول صورت

   √ خشکی دهان (خشکی دهان)

   √ پارستزی یا بیهوشی ساختارهای دهانی و پارا دهانی

 

طب سوزنی می‌تواند به عنوان یک جایگزین معقول یا مکمل برای عمل فعلی دندانپزشکی، هم به عنوان مسکن و هم برای رفع اختلالات مختلف دندانی در نظر گرفته شود.

 

 طب سوزنی برای درد دندان

شبکه پیچیده‌ای از رشته‌های عصبی در پالپ دندان درون دندان و پریودنتیوم اطراف آن وجود دارد. و زمانی که محرک‌ها این انتهای عصبی را فعال می‌کنند، درد به سرعت ایجاد می‌شود. مدیریت درد دندان شامل شناسایی و از بین بردن علت، به دنبال آن تجویز داروهای ضد درد در صورت نیاز است. نقش طب سوزنی در درد دندان ممکن است شامل از بین بردن علت درد نباشد، بلکه به عنوان کمکی در دستیابی به تسکین درد عمل می‌کند.

 درد دندان بعد از عمل

برداشتن دندان‌های آسیاب نهفته فک پایین با جراحی یکی از جنبه‌های معمول جراحی دهان-فک و صورت است. و به خوبی شناخته شده است که منجر به عوارضی از جمله درد، تورم و تریسموس می‌شود که با پاسخ التهابی شدید همراه است. درد و تورم بعد از عمل جراحی دندان معمولاً با تجویز دارو به بیماران قبل و بعد از جراحی کنترل می‌شود. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) معمولاً برای ایجاد اثر مهاری بر روی آنزیم سیکلواکسیژناز استفاده می‌شوند. با این حال، این داروها با افزایش تمایل به خونریزی، زخم معده و سایر عوارض جانبی مرتبط هستند.

حالت تهوع و رفلکس 

تهوع هنگام تلاش برای به دست آوردن اثر یا انجام ترمیم دندان، آن را به چالشی تبدیل می‌کند. اثربخشی طب سوزنی و الکترواکوپانکچر در کنترل رفلکس گگ نامشخص است. با این وجود، به نظر می‌رسد تحریک نقاط طب سوزنی، کاهش قابل توجهی از رفلکس تهوع ایجاد می‌کند.

 سندرم سوزش دهان

BMS  یک وضعیت ایدیوپاتیک است که شامل سوزش داخل دهانی یا دیسستزی است که روزانه بیش از دو ساعت در روز در طول بیش از سه ماه، بدون ضایعات بالینی مشهود عود می‌کند. زنان در دهه پنجم تا هفتم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند چندین محل را درگیر کند، که نوک زبان شایع‌ترین محل است (۷۱٪)، پس از آن لب‌ها (۵۰٪)، حاشیه جانبی زبان (۴۶٪)، و کام (۴۶%).

 دردهای مفصل TMJ

مفصل TMJ پیچیده ترین مفصل بدن است. TMJ اغلب مستعد تغییرات و آسیب‌‌های  متفاوتی شامل شامل درد عمومی دهان و صورت، سردرد مزمن و گوش درد، اختلال عملکرد فک، از جمله حرکت بیش از حد و کم تحرکی، محدودیت حرکت یا قفل شدن فک، صدای کلیک دردناک یا صدای بیرون آمدن با باز یا بسته شدن دهان است. و مشکل در جویدن یا صحبت کردن. طب سوزنی عمدتاً به تسکین درد و ناراحتی مرتبط با شرایط کمک می‌کند.

 بیهوشی دندان

طب سوزنی می‌تواند به عنوان کمکی برای دستیابی به بیهوشی در طی مراحل دندانپزشکی عمل کند.

 اضطراب دندانی

استفاده از طب سوزنی می‌تواند به از بین بردن یا به حداقل رساندن ترس از درد ناشی از تزریق دندان کمک کند.

 

سخن آخر

طب سوزنی می‌تواند یک مکمل مفید در دندانپزشکی باشد. شواهد علمی زیادی وجود دارد که از استفاده ایمن از طب سوزنی برای درد، اضطراب و تنگی نفس حمایت می‌کند. دندانپزشکان می‌توانند با یادگیری انجام طب سوزنی یا ارجاع بیماران به یک متخصص طب سوزنی به بیماران خود کمک کرده و خدمات درمانی خود را گسترش دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه