چگونه دندانپزشک خوب و مناسب پیدا کنیم؟

دندانپزشک خوب

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از دندان‌درد وحشت دارید یا آن را تجربه کرده‌اید، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شما پیداکردن دندانپزشک باتجربه و حرفه‌ای است. برای پیداکردن یک پزشک خوب باید به پارامترهای مختلفی توجه کنید تا انتخاب درستی انجام دهید. انتخاب اشتباه می‌تواند درد دندان شما را چندبرابر کرده یا منجر به ازدست‌دادن آن شود. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین ویژگی‌های دندانپزشک خوب را بررسی کرده و با شما در میان بگذاریم.

دندانپزشک کیست؟

فردی متخصص که وظیفهٔ آن پیشگیری و درمان مشکلات لثه و دندان است. در صورت بروز هرگونه مشکلی، فرد به دندانپزشک مراجعه می‌کند و او با عکس‌برداری و معاینه، مشکلات را شناسایی کرده و اقدامات مناسب برای برطرف‌کردن آن را انجام می‌دهد.

 

معرفی تخصص‌های مختلف دندانپزشکی

رشتهٔ دندان‌پزشکی همانند سایر رشته‌ها، تخصص‌ها و گرایش‌های مختلفی دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند بعد از تمام‌کردن دورهٔ عمومی، یکی از تخصص‌های زیر را انتخاب کرده و در آن ادامه تحصیل دهند. یکی از دلایل معرفی تخصص‌های مختلف این است که بتوانید یک دندانپزشک خوب و مناسب انتخاب کنید تا در پروسهٔ درمان با مشکل مواجه نشوید:

 • متخصص زیبایی و ترمیم دندان؛
 • متخصص دندانپزشکی اطفال؛
 • کاشت و ایمپلنت دندان؛
 • پروتز دندانی؛
 • جراح لثه؛
 • جراح دهان، فک و صورت؛
 • ارتودنسی؛
 • درمان ریشه.

بررسی ویژگی‌های یک دندانپزشک خوب

برای انتخاب یک دندان پزشک باید به فاکتورهای متعددی توجه کنید که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مهارت بالای کار با دست

اولین شرط این است که دندانپزشک توانایی بالایی در کار با دست‌های خود داشته باشد، زیرا فضای دهان بسیار کوچک بوده و در صورت نبود هماهنگی بین اعصاب و عضله و بروز کوچک‌ترین لرزش دست، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مراجعه‌کننده وارد می‌شود. مهارت پزشک باید آن‌قدر بالا باشد که بتواند ابزار را به‌راحتی حرکت داده و به تمامی حفره‌های موجود در دهان دسترسی داشته باشد.

 • آموزش‌پذیر و به‌روز

علوم حوزهٔ پزشکی با سرعتی باورنکردنی درحال‌ رشد هستند؛ دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیس، پس پزشک باید همواره در حال یادگیری باشد. به‌روز بودن و استفاده از روش‌های نوین می‌تواند میزان آسیب به دندان‌ها و درد بیمار در هنگام درمان را تا حد زیادی کاهش دهد.

دندان

 • صداقت و دلسوزی در کار

یک پزشک باید صداقت و دلسوزی را سرلوحهٔ کار خود قرار دهد. اگر متخصصی که انتخاب کرده‌اید فردی صادق و دلسوز نباشد، ممکن است برای منفعت خود از روش‌هایی استفاده کند که هزینهٔ درمان چندبرابر شود.

 • استفاده از تجهیزات مناسب و به‌روز

استفاده از تجهیزات به‌روز به دکتر دندانپزشک کمک می‌کند تا از جدیدترین تکنیک‌های روز دندانپزشکی برای برطرف‌کردن مشکلات استفاده کند. البته دندانپزشک قبل از استفاده از تجهیزات جدید، بارها آن را مورد آزمایش قرار می‌دهد تا آسیبی به بیمار وارد نشود.

 • تجربهٔ بالا

هرچه تجربهٔ یک پزشک بیشتر باشد، احتمال ارائه خدمات باکیفیت‌تر افزایش پیدا می‌کند. از خدمات متخصصی استفاده کنید که حداقل ۵ سال تجربهٔ کاری داشته باشد.

 • برخورداری از مهارت کافی در تشخیص بیماری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک پزشک خوب، مهارت تشخیص بیماری است. تشخیص درست فرآیند درمان را کوتاه و هزینه‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

 • اعتبار بالا

دندان‌پزشک ماهر و خوب از اعتبار بالایی برخوردار است و معمولاً بیماران سابق، او را به دیگران توصیه می‌کنند، پس قبل از هر اقدامی، نظرات بیماران را درمورد عملکرد یک متخصص جویا شوید.

 • وقت‌شناسی و دسترسی آسان

حتماً در انتخاب پزشک به دسترسی آسان و وقت‌شناسی توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی مواقع دندان‌درد به‌صورت ناگهانی به سراغ شما می‌آید و اگر پروسهٔ نوبت‌دهی پزشک طولانی باشد، میزان خرابی بیشتر شده و شما باید مدت‌ها این درد را تحمل کنید.

نکتهٔ مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، وقت‌شناسی است. اگر پزشک برای وقت بیمار ارزش قائل نیست و شما برای دریافت خدمات باید ساعت‌ها در مطب منتظر بمانید تا نوبت به شما برسد، توصیه می‌کنیم سریعاً پزشک خود را عوض کنید.

دندانپزشک

 • مهارت‌های ارتباطی قوی

داشتن مهارت ارتباطی قوی پزشک یکی از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه کنید. داشتن گوش شنوا برای شنیدن حرف‌های مراجع می‌تواند فرآیند درمان را بسیار کوتاه کند. علاوه‌بر این پزشک باید توانایی این را داشته باشد تا مسائل تخصصی و پیچیده را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهد تا بیمار دچار سردرگمی نشود.

 • بررسی رفتار پزشک با همکاران و پرسنل مطب

یکی از فاکتورهایی که می‌توان برای شناسایی پزشک به آن توجه کرد، بررسی نحوهٔ برخورد با همکاران و پرسنل مطب است. با این کار می‌توانید با خلق‌وخو و شیوهٔ مدیریت پزشک آشنا شوید.

 • محیط کار تمیز و عاری از آلودگی

بهتر است قبل از این‌که پزشکی را انتخاب کنید، به محیط مطب و تمیزی آن توجه کنید. برای این کار کافی است به محیط اطراف نگاه کنید. درصورتی‌که دستکش‌های قدیمی و ابزارآلات کثیف مشاهده کردید، سریعاً محیط را ترک کنید. استفاده از خدمات این دندانپزشک بسیار خطرناک است، زیرا میزان آلودگی در این محیط بالا بوده و امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی افزایش پیدا می‌کند. بهترین دندانپزشکی تهران و شهرهای مختلف حتماً باید محیط تمیز داشته باشد.

مطب دندانپزشک

 • آموزش نکات لازم برای مراقبت و بهداشت دهان

ازآنجایی‌که بیماران اطلاعات کمی درمورد سلامت دهان و دندان دارند، این وظیفهٔ پزشک است که روش‌های صحیح حفظ و نگه‌داری از دندان‌ها را به بیماران آموزش دهد. دندان‌پزشک خوب همیشه بهترین روش‌ها را به بیماران خود آموزش می‌دهد تا آسیب‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

روش‌های یافتن بهترین دندانپزشک در شهر محل سکونت

حالا که با ویژگی‌های یک دندان‌پزشک خوب آشنا شدید، بهتر است روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که بهترین دندانپزشکی تهران و سایر شهرها را به‌راحتی شناسایی کنید. این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا از خدمات مناسبی استفاده کنید و عوارض ناشی از درمان را به‌شدت کاهش می‌دهد:

 1. قبل از این‌که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، از دوستان، نزدیکان و افرادی که از خدمات پزشک مدنظر استفاده کرده‌اند درمورد کیفیت خدمات سؤال کنید. اگر تعداد افراد ناراضی بیش از افراد راضی بود، بهتر است در انتخاب خود تجدیدنظر کنید.
 2. به بخش نظرات سایت‌های معتبر نوبت‌دهی مراجعه و نظر سایر بیماران را بررسی کنید. بررسی نظرات درمورد پزشکان مختلف به شما کمک می‌کند تا بهترین دندانپزشک را انتخاب کنید.
 3. مراجعهٔ حضوری و بررسی شرایط مطب و سؤال از مراجعین حاضر می‌تواند یکی دیگر از روش‌های بررسی باشد. مزیت این روش نسبت به روش قبلی این است که شما می‌توانید تمیزی محیط و برخورد پرسنل را نیز به‌دقت بررسی کنید.
 4. یکی از مهم‌ترین مواردی که قبل از مراجعه به دندان‌پزشک باید به آن توجه کنید، بررسی رزومهٔ کاری و مدارک دانشگاهی آن متخصص است. برای این کار می‌توانید به سایت‌های معتبر مراجعه کرده و رزومهٔ پزشک را بررسی کنید. یکی دیگر از روش‌های بررسی، مراجعه به مطب پزشک است. بسیاری از پزشکان برای جلب‌اعتماد مراجعین، مدارک تحصیلی و سوابق خود را در معرض دید آن‌ها قرار می‌دهند.
 5. اگر قصد مراجعه به متخصصان زیبایی و ایمپلنت را دارید، می‌توانید به صفحات اجتماعی آن‌ها مراجعه و نمونه‌کارهایی که در آن قرار داده‌شده را بررسی کنید.

دندانپزشک خوب

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بسیاری از افراد، انتخاب دندانپزشک مناسبی است که تخصص کافی را داشته باشد، زیرا دندان یکی از مهم‌ترین اعضای بدن به‌حساب می‌آید که خرابی آن آسیب جدی به سایر بخش‌های بدن می‌زند. در این مقاله سعی کردیم تمام ویژگی‌های یک دندانپزشک مناسب را با شما در میان بگذاریم و روش‌هایی را به شما معرفی کردیم که بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه