پزشکی عمومی

پولیپ بینی و راه‌های درمان آن

یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: درمان و کنترل نکردن پولیپ بینی رابطه نزدیکی با حساسیت ها از جمله حساسیت دارویی و آسم دارد.

به گزارش اول دنت ، “مسعود حسن پور” افزود: درمان و کنترل نکردن پولیپ می‌تواند بیماری‌های ریوی مثل آسم را بوجود بیاورد، درمان پولیت بستگی به میزان و شدت دارد و اگر خفیف باشد با دارو درمان می‌شود در غیر این صورت عمل باید شوند.

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه پولیپ بیماری است که در رده سینوزیت‌های مزمن طبقه بندی می‌شود، گفت: پولیپ‌ها بافت‌های ژله ای، خوشه انگوری یا توده‌ای هستند که معمولاً بدون حس هستند و خون رسانی قوی ندارند. این پولیپ ها، توده‌هایی هستند که داخل حفره بینی و داخل سینوس‌ها را پُر می‌کنند و رشدی هستند که از پوشش مخاطی پوشاننده دیواره سینوس‌ها به وجود می‌آیند که عمدتاً دو علت مهم دارد یکی عفونت‌ها و دیگری حساسیت ها.
“مسعود حسن پور” گفت: علائم پولیپ، همان علائم سینوزیت مزمن است؛ یعنی طیف بسیاری از علائم را داراست که عمده علائم آن شامل گرفتگی بینی، ترشحات پشت حلق و گاهاً اگر پولیپ وسیع باشد احساس درد و فشار هم در ناحیه سینوس‌ها وجود دارد و به علت گرفتگی بینی هم بیمار ممکن است دچار اختلالات بویایی شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی در پاسخ به این پرسش که آیا پولیپ‌ها در صورت درمان نکردن می‌توانند روی شنوایی تأثیر بگذارند، افزود: پولیپ وقتی وسیع می‌شود، دهانه لوله عملکردی بینی و گوش را می‌گیرد. در مواقعی که پولیپ وسیع است و رشد می‌کند آن دهانه بسته می‌شود و کار دهانه مختل می‌شود و در پرده گوش تبادل هوا مناسبی برقرار نمی‌شود و احساس گرفتگی گوش می‌کنیم؛ پس می‌توان گفت ارتباط دارد.

دکتر حسن پور درباره فصل سرما و محافظت از صورت (پیشانی و بینی) خاطرنشان کرد: استفاده از هدبند برای پوشاندن پیشانی، مؤثر و کاملاً علمی است؛ زیرا هوای سرد مخاط را غلیظ‌تر می‌کند و باعث تحریک سینوس‌ها می‌شود و درد و فشار ایجاد می‌کند.

منبع : مشرق

اول دنت

پست های اخیر

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل

درمان سریع گلو درد + 15 درمان خانگی گلو درد

اگر تا به حال ناراحتی ناشی از گلودرد را تجربه کرده اید، می دانید که… مشاهده

2 هفته قبل

خطرناک ترین علائم کبد چرب در زنان و مردان

کبد نقش مهمی در عملکرد بدن انسان دارد. با افزایش شیوه‌های زندگی ناسالم و انتخاب‌های… مشاهده

2 هفته قبل