پنج عادت نادرستی که دندان‌هایتان را خراب می‌کند

عدم مراقبت کافی دندان‌ها

پنج عادت نادرستی که دندان‌هایتان را خراب می‌کند
خرابی دندان می‌تواند باعث درد و عفونت شود. در واقع پوسیده‌شدن دندان از مراحل اولیه شروع می‌شود و به‌تدریج با درمان نشدن و عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، شدت می‌یابد و لایه‌های عمیق‌تری از دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش خبرآنلاین، خرابی دندان می‌تواند منجر به دندان‌درد شدید، عفونت و در نهایت از دست‌دادن دندان‌ها شود. مراجعه منظم به دندان‌پزشک، عادات مسواک زدن مرتب و صحیح و نخ دندان کشیدن می‌تواند افراد را در برابر پوسیدگی دندان محافظت کند. علاوه بر انجام عادات درست، لازم است برخی از عادات غلط را ترک کنید و دیگر آنها را تکرار نکنید تا دندان‌های سالمی داشته باشید.

برخی از عادات نادرستی که سبب خراب شدن دندان‌ها می‌شوند عبارتند از:

1)جویدن یخ

یخ یک ماده‌ طبیعی و بدون قند است و به همین خاطر شاید با خودتان فکر کنید که جویدن آن ‌ضرری ندارد. اما باید بدانید خوردن این مکعب‌های سفت و منجمد می‌تواند دندان‌هایتان را خرد کرده و یا حتی موجب شکستگی آنها شود. در مواردی هم ممکن است دندان‌درد را تجربه کنید.

غذاهای گرم و سرد ممکن است باعث درد سریع و تیزِ دندانی یا دندان‌دردهای طولانی شوند؛ دفعه بعد که تمایل به جویدن یخ داشتید، به جای آن مقداری آدامس بدون قند بجوید.

2)دندان قروچه (ساییدن دندان)

دندان قروچه می‌تواند به مرور باعث ساییدگی دندان‌ها شود؛ پرهیز از مصرف غذاهای سفت در طول روز می‌تواند درد و آسیب ناشی از این عادت را کاهش دهد. همچنین استفاده از محافظ دهان در طول شب، می‌تواند آسیب‌های ناشی از دندان قروچه در حین خواب را به حداقل برساند.

3)خوردن پاستیل!

اغلب غذاهای شیرین باعث پوسیدگی دندان می‌شوند اما تحمل قند برخی از آبنبات‌ها برای دندان دشوارتر است. پاستیل (در کل خوراکی‌های چسبنده و صمغی) به دندان‌ها می‌چسبد و قند و اسیدهای حاصل از آن، ساعت‌ها با مینای دندان در تماس باقی می‌ماند. اگر خیلی به پاستیل علاقه دارید، بهتر است آن را در هنگام وعده‌های غذایی میل کنید؛ زیرا بزاق بیشتری در طول وعده‌های غذایی تولید می‌شود که به شستشوی تکه‌های پاستیل و اسیدها کمک می‌کند.

4)سودا/ نوشیدنی‌های گازدار

نوشابه‌ها معادل 11 قاشق چایخوری شکر در هر وعده‌ی مصرفی دارند! حتی آسیب نوشابه‌های گازدار به‌مراتب بیشتر است زیرا حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که مینای دندان را نابود می‌کند. نوشیدن نوشابه‌های رژیمی به شما این امکان را می‌دهند که قند را حذف کنید اما ممکن است اسید بیشتری به شکل شیرین‌کننده‌های مصنوعی داشته باشند.

5)استفاده از دندان به‌عنوان دربازکن!

باز کردن درب بطری یا بسته‌بندی‌های پلاستیکی با دندان ممکن است آسان باشد اما این یکی از عادت‌هایی است که آسیب جدی به دندان وارد خواهد کرد. استفاده از دندان به عنوان ابزار می‌تواند باعث ترک خوردن یا خرد شدن دندان‌ها شود. فراموش نکنید که دندان‌های شما فقط وظیفه غذا خوردن و جویدن را به عهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه