پلاک ارتودنسی

پلاک ارتودنسی

آرش محرابی دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ارتودنسی محدود به یک دوره سنی خاص می‌شود در حالی که چنین نیست، البته این افراد حق دارند که چنین تصوری داشته باشند، زیرا به طور معمول بیشتر کسانی که بریس و یا پلاک ارتودنسی دارند و یا به متخصصان ارتودنتیست مراجعه می‌کنند معمولاً نوجوانان هستند.

وی تصریح کرد: هر کسی که مشکلات مربوط به عدم هماهنگی دندان دارد بهتر است که تحت درمان‌های ارتودنسی قرار بگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی، ظاهر بهتری داشته باشند. با این حساب نه تنها نوجوانان بلکه بزرگسالان نیز به درمان‌ها و ابزارهای ارتودنسی نیاز دارند. اما بین درمان‌های کودکان با بزرگسالان تفاوت‌های زیادی وجود دارد. و قرار نیست عین درمانی که برای بچه‌ها استفاده می‌شود برای افراد بزرگسال نیز در نظر گرفته شود.

محرابی ادامه داد: اولین معاینه ارتودنسی بهتر است در سن ۷ سالگی انجام شود. هرچند که ممکن است شروع درمان ارتودنسی در این سن امری ضروری نباشد. اما یک معاینه ارتودنسی به موقع به بیمار کمک می‌کند طرح درمان واضحی را دریافت کند. بدین ترتیب به راحتی زمان بندی درمان ارتودنسی کودک مشخص می‌شود. این تشخیص به موقع فرصت زیادی را برای شروع درمان ارتودنسی فراهم می‌کند.

این دندانپزشک اضافه کرد: اگر در اولین معاینه مشخص شود که بیمار مشکلات فکی ندارد و فقط دندان‌های نامنظم دارد برای مرتب کردن دندان‌ها با ارتودنسی می‌تواند در محدوده سنی ۱۰ تا ۱۲ سال مراجعه کند. به طور کل بیماری که مشکل فکی ندارد و فقط نیاز به حرکت دادن دندان‌ها دارد در هر محدوده سنی می‌تواند به ارتودنتیست مراجعه کند. البته به شرطی که لثه‌ها و استخوان فکین سالم باشند.

محرابی گفت: مشکلات دندانی کودکان و حتی بزرگسالان را می‌توان با براکت و سیم به راحتی حل کرد. انواع ارتودنسی ثابت برای کودکان و استفاده از ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان برای درمان مشکلات دندانی توصیه می‌شود پس جای نگرانی برای درمان نیست.

وی به ارتودنسی در بزرگسالان اشاره کرد و افزود: اگر مشکل بیمار در حد ناردیفی های دندانی باشد به شرط سلامت لثه، استخوان و بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها به خوبی با ارتودنسی قابل درمان می‌باشد. در خصوص ناهنجاری فکی هم بسته به شدت مشکل اسکلتی زمینه‌ای، درمان از نوع ارتودنسی جبرانی و یا ارتودنسی همراه جراحی فک خواهد بود. البته از آنجایی که اغلب بزرگسالان نسبت به دیده شدن دستگاه‌های ارتودنسی حساسیت نشان نمی‌دهند گزینه‌های متعددی از قبیل براکت های سرامیکی و ارتودنسی نامرئی ارائه شده است.

محرابی خاطرنشان کرد: به طور طبیعی باید هماهنگی خاصی بین دندان‌ها و ساختار فک‌های بالا و پایین وجود داشته باشد. وجود هرگونه ناهماهنگی در دندان‌ها و یا فک‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که هم استانداردهای زیبایی شناختی صورت را از بین می‌برد و هم در عملکرد انسان تأثیر می‌گذارد به همین دلیل باید به شیوه‌های درمانی کمتر تهاجمی نظیر ارتودنسی توجه بیشتری داشت‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه