وعده اعطای تسهیلات کم‌بهره به دندانپزشکان

وعده اعطای تسهیلات کم‌بهره به دندانپزشکان

وعده اعطای تسهیلات کم‌بهره به دندانپزشکان، تعلیق اقساط وام آنها و همچنین استفاده دستیاران مطب‌های دندانپزشکی از بیمه بیکاری، محقق نشده است

به نقل از دندانه : بسیاری از دندانپزشکان بعد از چند ماه تعطیلی مطب‌ها دوباره به محیط کار بازگشته‌اند، اما همچنان میزان مراجعات مردم به مطب‌های دندانپزشکی بسیار پایین است. از سوی دیگر، دندانپزشکان هر روز با تورم افسارگسیخته در بخش لوازم و تجهیزات دندانپزشکی، دست و پنجه نرم می‌کند و به گفته خودشان، تعرفه‌های فعلی نیز نمی‌تواند حتی کفاف هزینه‌های مطب را بدهد.

به دلیل شرایط مالی وخیم مطب‌های دندانپزشکی و تبعات بحران کرونا، قرار بود که از مطب‌های دندانپزشکی حمایت شود، اما شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از وعده‌های داده شده به جامعه دندانپزشکی در حد حرف باقی مانده است.

دکتر علی تاجرنیا، رییس جامعه دندانپزشکی ایران با اشاره به عملی نشدن وعده‌های داده شده به جامعه دندانپزشکان، تصریح می‌کند: «در نامه‌هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا داشته است، بحث تعلیق اقساط وام دندانپزشکان کشور، استفاده از تسهیلات کم بهره و همچنین استفاده دستیاران و منشی‌های مطب‌های دندانپزشکی از بیمه بیکاری و همچنین در اختیار قرار دادن ماسک و اقلام حفاظتی با ارز دولتی به دندانپزشکان مطرح بوده که به غیر از مورد آخری که به صورت محدود انجام شده، موارد دیگر عملیاتی نشده است.»
او با اشاره به درخواست‌های فعالان عرصه دندانپزشکی کشور از مسئولان برای حمایت از جامعه دندانپزشکی کشور، خاطرنشان می‌کند: «همکاران دندانپزشک ما در حالی همچنان به ارائه خدمت به مردم می‌پردازند که یکسری هزینه‌های اضافی دیگر نیز به آنها تحمیل شده است. یعنی علاوه بر هزینه تامین اقلام حفاظتی در برابر کرونا، تجهیزات و مواد مصرفی دندانپزشکی نیز به شدت تحت تاثیر نوسانات ارز قرار گرفته و هزینه خدمات تمام شده دندانپزشکی، چندین برابر دوره‌های گذشته شده است.»

نمایندگان جامعه دندانپزشکی هشدار می‌دهند که اگر فکری به حال رفع مشکلات مالی مطب‌های دندانپزشکی نشود، خیلی از این مطب‌ها مجبور به تعطیلی خواهند شد. آنها می‌گویند در صورت تحقق وعده‌های دولت به جامعه دندانپزشکی کشور، بخشی از مشکلات دندانپزشکان کشور، حل می‌شود.

فعالیت خیلی از مطب‌های دندانپزشکی، توجیه اقتصادی ندارد
بسیاری از دندانپزشکان از بر زمین ماندن وعده‌ها به جامعه دندانپزشکی و وضعیت مالی حرفه دندانپزشکی گلایه دارند. آنها می‌گویند که اگر این شرایط ادامه داشته باشد، باز ماندن خیلی از مطب‌ها دیگر صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

دکتر عباسعلی صحافیان، متخصص ارتودنسی و استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز به وضعیت مالی نامطلوب حرفه دندانپزشکی در کشور اشاره می‌کند و به سپید می‌گوید: «برخی پیشنهادات برای دریافت تسهیلات به برخی دندانپزشکان ارائه شده، اما واقعیت این است که آنقدر میزان تورم و بهره آن بالاست که جامعه دندانپزشکان از دریافت این وام‌ها استقبال نکرده‌اند. وضعیت درآمد مطب‌ها به گونه‌ای شده است که خیلی از دندانپزشکان واهمه دارند که مبادا نتوانند تسهیلات اعطایی را بازپرداخت کنند. یعنی سطح درآمدها طوری شده است که برخی دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که وام نگیرند، زیرا توان مالی برای بازپرداخت وام را ندارند.»
او تصریح می‌کند: «خیلی از دندانپزشکان، مطب‌ها را تعطیل کرده‌اند. برخی از دندانپزشکان صرفا بخاطر اینکه باید وضعیت بیماران قبلی خود را پیگیری کنند، به مطب می‌آیند. درواقع برخی دندانپزشکان صرفا بخاطر رفع موارد اورژانسی بیماران قبلی خود به مطب می‌آیند تا وضعیت بیمارشان، حاد نشود. برخی دندانپزشکان هم صرفا به دلیل قسط و اجاره‌ای که دارند، مجبور به ادامه کار هستند. در اردیبهشت ماه و با کاهش موارد ابتلا به کرونا، برخی دندانپزشکان تمایل پیدا کردند که مثل سابق کار کنند، اما دوباره با اوج‌گیری بیماری کرونا، برخی از دندانپزشکان ترجیح داده‌اند که مطب‌ها را تعطیل کنند. هم مشکل کرونا و هم مشکل تورم زیاد در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی باعث شده است که باز ماندن مطب‌ها برای خیلی از دندانپزشکان، توجیه منطقی نداشته باشد.»

دکتر صحافیان یادآور می‌شود: «ماسک N95 که در گذشته بین هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان می‌خریدیم، حالا بیش از ۲۰ هزار تومان شده است. در نظر بگیرید که یک روپوش بسیار نازک پلاستیکی را که به بیمار می‌دهیم، حدود ۱۵۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم. هزینه دستکش و شیلد و سایر تجهیزات محافظتی هم وجود دارد. قیمت سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی نیز چندین برابر شده است. این هزینه‌های تحمیل شده دیده نمی‌شود. مجموع این مشکلات باعث شده است که باز ماندن برخی مطب‌های دندانپزشکی، صرفه اقتصادی نداشته باشد.»

دلایل کاهش مراجعه مردم به مطب‌های دندانپزشکی
با شیوع بیماری کرونا، حجم مراجعات مردم به مطب‌های دندانپزشکی بسیار کاهش یافت. تاجرنیا، رییس جامعه دندانپزشکان کشور هم تاکید می‌کند: «حجم مراجعات مردمی به مراکز درمانی دندانپزشکی به شکل چشمگیری کاهش داشته است و بخشی از همکاران ما به دلیل کمبود بیمار، شکل‌های حضور خود در مطب را کاهش داده یا مطب‌های خود را تعطیل کرده‌اند و در کلینیک‌ها فعالیت می‌کنند. حرفه دندانپزشکی نسبت برخی از رشته‌های پزشکی در حوزه ابتلا و انتقال بسیاری از بیماری‌های تنفسی و ویروسی یک رشته پرریسک محسوب می‌شود. جامعه دندانپزشکان حتی قبل از شیوع کرونا تنها پزشکانی بودند که هنگام کار از ماسک حفاظتی، دستکش، شیلد و عینک استفاده می‌کردند.»

رییس هیات مدیره جامعه دندانپزشکی ایران ادامه می‌دهد: «کاهش مراجعات مردمی در ماه‌های اخیر و همزمان با شیوع ویروس کرونا دو علت دارد. یکی مشکلات اقتصادی و مالی مردم است؛ چراکه خدمات دندانپزشکی به صورت جدی تحت حمایت دولت و بیمه‌ها نیست.
اگرچه خدمات دندانپزشکی در ایران در مقایسه با سایر کشورها خیلی گران نیست، اما به دلیل اقتصاد ضعیف خانوارها در حال حاضر به شدت از تعداد مراجعان کاسته شده و حجم بیماران غیربیمه‌ای و آزاد به دلایل اقتصادی بسیار کاهش یافته است.»

دکتر تاجرنیا تاکید می‌کند: «با این وجود توصیه ما به همکاران دندانپزشک این بوده است که با وجود افزایش ضریب و درصد افزایش نرخ سالانه خدمات دندانپزشکی از سوی دولت که به هیچ عنوان متناسب با تورم و هزینه تمام شده نیست، باید در دستمزدهای دریافتی، رعایت حال مردم را داشته باشند. البته با توجه به مشکلات اقتصادی در جامعه عملا هم این اتفاق افتاده و به نوعی بازار خودش را تنظیم کرده است. همکاران دندانپزشک اگر هم بخواهند نیز نمی‌توانند متناسب با تورم، تعرفه‌ها را افزایش دهند، چراکه از عهده بیشتر مردم خارج است. امیدوارم وضع اقتصادی مردم بهتر شود تا بیماران بیشتری بتوانند خدمات دندانپزشکی را دریافت کنند.»
او اظهار می‌کند: «علت دوم خلوت شدن مطب‌های دندانپزشکی در کشور به طور حتم شیوع ویروس کرونا است. به هرحال با توجه به اینکه کرونا در مجموعه مشاغل عمدتا مشاغل خدماتی تاثیر منفی خود را گذاشته است،‌ بدون شک دندانپزشکان کشور نیز با این مشکل مواجه شده‌اند. توجه به اینکه در ابتدای شیوع کرونا در کشور نیز مجموعه‌ای از تبلیغات منفی درخصوص گرفتن خدمات دندانپزشکی صورت گرفت و این خدمات پرریسک عنوان شد، بسیاری از مردم برای دریافت خدمات دچار فوبیا شدند. حتی افرادی که دچار دندان درد شدید بودند و شب تا صبح ناله می‌کردند، از مراجعه به دندانپزشکی هراس داشتند.»

ابلاغ تعرفه‌های جدید دندانپزشکی در روزهای آینده
بررسی تعرفه‌های جدید دندانپزشکی در وزارت بهداشت در حال انجام است. تاجرنیا، رییس جامعه دندانپزشکان کشور خبر می‌دهد که در چند روز آینده، تعرفه‌های جدید دندانپزشکی اعلام می‌شود.
تاجرنیا توضیح می‌دهد: «دولت میزان افزایش تعرفه سال گذشته برای کل گروه‌های پزشکی را تقریبا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام کرد که معدل اینها کمتر از ۱۵ درصد است. در زمینه خدمات دندانپزشکی البته تا الان تعرفه‌ای ابلاغ نشده است، اما تا آنجا که بنده خبر دارم تعرفه‌های جدید از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت در حال بررسی است و طی روزهای آینده تعرفه‌های جدید دندانپزشکی اعلام می‌شود. تعرفه‌ها نسبت به سال گذشته شاید افزایش میانگین بیشتری داشته باشد که تقریبا حدود ۲۰ درصد خواهد بود.»
دکتر علی تاجرنیا به ایرنا یادآور می‌شود: «البته این افزایش تعرفه آن هم بیش از اینکه به دستمزد همکاران و کار حرفه‌ای مربوط باشد، به تجهیزات و وسایل دندانپزشکی مربوط می‌شود. تعرفه سال گذشته حوزه دندانپزشکی در کشور با تعرفه واقعی فاصله زیادی داشته است. البته سعی دندانپزشکان در کشور این بوده که بیشتر مراعات مردم را در دریافت هزینه‌ها داشته باشند تا مردم بتوانند از خدمات دندانپزشکی برخوردار شوند.»

رییس جامعه دندانپزشکی ایران خاطرنشان می‌کند: «هنگامی که دولت تعرفه واقعی را هر چند هم که به واقعیت نزدیک باشد، اعلام می‌کند، حداقل در فضای افکار عمومی اگر هم همکاران پایین‌تر از تعرفه دولت را دریافت کنند، مشخص می‌شود که این سوبسیدی است که از سوی همکاران به مردم داده می‌شود. این یعنی دندانپزشکان دارند با مردم راه می‌آیند. طبیعتا وجود تعرفه واقعی دندانپزشکی کمک می‌کند که اگر هم در جایی همکارانی بخواهند طبق آن تعرفه واقعی عمل کنند، این تعرفه‌گذاری، مشکلات حقوقی و مسائل نظارتی را برای دندانپزشکان سهل‌تر کند.»

همچنین علی کابلی، دندانپزشک هم به وضع فعلی تعرفه‌های دندانپزشکی اشاره می‌کند و به سپید می‌گوید: ««وقتی فرآیند تعیین تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی، منطقی و بر اساس هزینه تمام شده ارائه خدمات نیست، در این صورت احتمال رعایت نشدن تعرفه‌ها بالاتر می‌رود. تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی بر اساس نوع مواد مصرفی برای بیمار محاسبه نمی‌شود. به هیچ وجه تفکیکی در این زمینه وجود ندارد. تعرفه خدمات دندانپزشکی، نوع مواد مختلف استفاده شده برای بیمار و خدمات هتلینگ را در نظر نمی‌گیرد. برای حل این مشکل، برخی کلیینیک‌های دندانپزشکی از مواد خاص، تجهیزات و هتلینگی استفاده می‌کنند که هزینه‌های آن تناسبی با تعرفه‌های موجود داشته باشد.»
او تاکید می‌کند: «شاید نکته دردناک قضیه این باشد که هر چقدر تعرفه‌ها در یک کلینیک دندانپزشکی در بخش خصوصی بیشتر رعایت شود، خیلی اوقات به این معنی است که از مواد درجه دو و درجه سه برای بیمار استفاده شده است که در نتیجه ضرر آن به سلامت خود بیمار برمی‌گردد. یعنی دندانپزشک در بخش خصوصی با خودش فکر می‌کند که اگر بخواهد از مواد درجه اول و تجهیزات بهتری استفاده کند و در عین حال همان تعرفه اعلام شده را رعایت کند، بقیه هزینه‌ها را چه کسی قرار است پرداخت کند. در نتیجه، خیلی اوقات تصمیم می‌گیرد که کیفیت کار را پایین بیاورد و از مواد و تجهیزات درجه چندم استفاده کند تا ارائه خدمات دندانپزشکی، توجیه اقتصادی داشته باشد.»

او با اشاره به ضرورت واقعی دیدن هزینه‌ها در تعیین تعرفه‌های دندانپزشکی، تاکید می‌کند: «اگر تعرفه‌ها بر اساس مواد مصرفی، تجهیزات و هتلینگ کلینیک‌های دندانپزشکی تعیین شود، آنگاه قطعا شاهد تعرفه‌های منظمی در کلینیک‌های دندانپزشکی خواهیم بود و کیفیت ارائه خدمات نیز افزایش پیدا می‌کند. در بیمارستان‌های خصوصی دقیقا همین اتفاق می‌افتد. یعنی در این بیمارستان‌ها بر اساس رتبه بیمارستان، تعرفه خدمات نیز متفاوت است، اما در کلینیک‌های دندانپزشکی، این مساله مهم را نادیده گرفته‌اند. بنابراین ضرورت دارد که تعرفه‌ها بر حسب مواد مصرفی و تجهیزات تعیین شود.»

با توجه به نوسان بالای ارز، افزایش چشمگیر اجاره مطب‌ها و بالا رفتن روزانه قیمت تجهیزات و مواد مصرفی در دندانپزشکی، ضرورت حمایت جدی از جامعه دندانپزشکی کشور احساس می‌شود. جامعه دندانپزشکان انتظار دارند که در شرایط بحرانی کرونا، دولت به وعده‌های داده شده به دندانپزشکان کشور، عمل کند تا ورشکستگی و تعطیلی به اتفاقی عادی و معمولی در مطب‌های دندانپزشکی، تبدیل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه