لثه‌های شما برای سلامت دهان و دندان شما بسیار مهم هستند. لثه‌ها از بافت سفت و صورتی ساخته شده‌اند که استخوان فک شما را می‌پوشانند. این بافت، ضخیم و رشته‌ای و پر از رگ‌های خونی است.

اگر لثه‌های شما متورم شوند، ممکن است بیرون زده یا برآمده شوند. تورم در لثه‌ها معمولاً از جایی که لثه با دندان تماس پیدا می‌کند، شروع می‌شود. لثه‌ها ممکن است چنان متورم شده باشند که قسمت‌هایی از دندان شما را پنهان کنند. لثه‌های متورم به جای رنگ صورتی طبیعی خود قرمز به نظر می‌رسند. تورم لثه که تورم لثه‌ای نیز نامیده می‌شود، اغلب حساس یا دردناک است. همچنین ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دندان‌ها، لثه‌های شما به سادگی خونریزی کنند.

چه عواملی باعث تورم لثه می‌شوند؟


التهاب لثه

التهاب لثه شایع‌ترین علت تورم لثه است. التهاب لثه نوعی بیماری لثه است که باعث تحریک و تورم لثه می‌شود. بسیاری از مردم نمی‌دانند که به التهاب لثه مبتلا هستند زیرا علائم آن می‌تواند بسیار خفیف باشد. با این حال در صورت عدم درمان، التهاب لثه در نهایت می‌تواند منجر به یک بیماری بسیار جدی‌تر به نام پریودنتیت و از دست دادن احتمالی دندان شود.

التهاب لثه غالباً در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که باعث می‌شود پلاک روی خط لثه و دندان‌ها جمع شود. پلاک از باکتری‌ها و ذرات غذایی که به مرور بر روی دندان‌ها رسوب می‌کنند تشکیل شده است. اگر پلاک بیش از چند روز بر روی دندان‌ها باقی بماند، به تارتار تبدیل می‌شود.

تارتار پلاک سخت شده است. معمولاً نمی‌توانید آن را فقط با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن از بین ببرید. این زمانی است که شما باید به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. تجمع تارتار می‌تواند منجر به التهاب لثه شود.

بارداری

تورم لثه می‌تواند در دوران بارداری نیز رخ دهد. هورمون‌هایی که بدن شما در دوران بارداری تولید می‌کند ممکن است باعث افزایش جریان خون در لثه‌ها شود. این افزایش جریان خون می‌تواند باعث شود لثه شما به راحتی تحریک شده و متورم شود.

این تغییرات هورمونی همچنین می‌توانند مانع از توانایی بدن شما برای مقابله با باکتری‌هایی شوند که به طور معمول باعث عفونت‌های لثه می‌شوند. این اتفاق می‌تواند احتمال ابتلا به التهاب لثه را افزایش دهد.

سوء تغذیه

کمبود ویتامین به ویژه ویتامین‌های B و C باعث تورم لثه می‌شود. به عنوان مثال ویتامین C نقش مهمی در حفظ و ترمیم دندان و لثه شما دارد. اگر سطح ویتامین C شما خیلی پایین باشد، ممکن است دچار اسکوربوت شوید. اسکوربوت می‌تواند باعث کم خونی و بیماری‌های لثه شود.

در کشورهای پیشرفته، سوء تغذیه غیر معمول است و بیشتر اوقات در بزرگسالان مسن دیده می‌شود.

عفونت

عفونت‌های ناشی از قارچ‌ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث تورم لثه شوند. اگر تبخال داشته باشید، ممکن است به نوعی بیماری به نام التهاب حاد لثه هرپسی که باعث تورم لثه می‌شود، مبتلا شوید.

برفک که در نتیجه رشد بیش از حد مخمر طبیعی در دهان ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد تورم در لثه شود. همچنین، پوسیدگی درمان نشده دندان نیز می‌تواند منجر به آبسه دندان (تورم موضعی لثه) شود.

گزینه‌های درمانی پزشکی برای تورم لثه


اگر بیش از دو هفته است كه لثه‌های شما متورم هستند، باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک در مورد زمان شروع علائم و تعداد دفعات بروز آن‌ها از شما سوال خواهد کرد. ممکن است به تصويربرداری با اشعه ایکس کامل دهان نیاز داشته باشید. پزشکان باید بدانند که آیا شما باردار هستید یا اینکه اخیراً در رژیم خود تغییراتی ایجاد کرده‌اید یا خیر. همچنین، آن‌ها ممکن است برای بررسی عفونت، آزمایش خون برای شما تجويز كنند.

بسته به علت تورم لثه، دندانپزشکان ممکن است برای شما شستشوی دهانی تجویز کنند که به جلوگیری از التهاب لثه و کاهش پلاک کمک می‌کند. آن‌ها همچنین ممکن است توصیه کنند که از مارک خاصی از خمیر دندان استفاده کنید. در برخی موارد ممکن است آنتی بیوتیک هم لازم باشد.

اگر التهاب شدید لثه داشته باشید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. یکی از گزینه‌های رایج درمان اسکیلینگ و تسطیح سطح ریشه است. این روشی است که در آن دندانپزشک لثه‌های بیمار، پلاک‌های دندانی یا تارتار روی ریشه دندان‌ها را تراشیده تا لثه‌های باقی مانده بهبود یابند.

داروهای خانگی برای تورم لثه


برای تسکین تورم لثه یکی از این درمان‌های خانگی را امتحان کنید:

آب نمک

شستشو با اب نمک می‌تواند التهاب لثه را تسکین داده و باعث بهبودی شود.

روش استفاده:

 • 1 قاشق چایخوری نمک و 8 اونس آب گرم ولرم را مخلوط کنید.
 • دهان خود را با این محلول آب نمک 30 ​​ثانیه بشویید.
 • آن را قورت ندهید.
 • این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا تورم برطرف شود.

کمپرس گرم و سرد

کمپرس گرم و سرد می‌تواند درد و تورم لثه‌ها را تسکین دهد.

روش استفاده:

 • پس از غوطه ور کردن پارچه یا حوله تمیز در آب گرم، آب اضافی آن را بگیرید.
 • پارچه گرم را به مدت 5 دقیقه در مقابل صورت خود و در خارج از دهان نگه دارید.
 • یک کیسه یخ خرد شده را در یک حوله تمیز بپیچید و آن را حدود 5 دقیقه در برابر صورت خود نگه دارید.
 • چرخه گرم / سرد را 2 تا 3 بار دیگر تکرار کنید.
 • این کار را 2 تا 3 بار در روز و دو روز اول پس از نمایان شدن ورم لثه انجام دهید.

ژل زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. ژل زردچوبه ممکن است از ایجاد پلاک و التهاب لثه جلوگیری کند. (التهاب لثه دلیل شایع تورم لثه است).

روش استفاده:

 • بعد از مسواک زدن، دهان خود را با آب تازه بشویید.
 • ژل زردچوبه را روی لثه خود بمالید.
 • اجازه دهید ژل حدود 10 دقیقه روی لثه شما بماند.
 • آب را در اطراف دهان خود بچرخانید تا ژل شسته شود.
 • آن را قورت ندهید.
 • این کار را 2 بار در روز انجام دهید تا ورم از بین برود.

پراکسید هیدروژن

دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که لثه‌های قرمز، زخم یا متورم باید با استفاده از محلول 3 درصد پراکسید هیدروژن کاملا شسته شوند.

روش استفاده:

 • 3 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3٪ را با 3 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید.
 • مخلوط را به مدت حدود 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید.
 • آن را قورت ندهید.
 • این کار را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید تا تورم برطرف شود.

روغن‌های اسنشیال

روغن نعناع، درخت چای و آویشن در جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در دهان موثر هستند.

روش استفاده:

 • سه قطره روغن نعناع، آویشن یا درخت چای را با 8 اونس آب گرم مخلوط کنید.
 • با چرخاندن مخلوط به مدت 30 ثانیه دهان خود را بشویید.
 • آن را قورت ندهید.
 • این کار را 2 بار در روز انجام دهید تا ورم از بین برود.

آلوئه ورا

دهانشویه آلوئه ورا به اندازه کلرهگزیدین برای درمان التهاب لثه و بهبودی و پیشگیری از التهاب لثه موثر است.

روش استفاده:

 • 2 قاشق چایخوری دهانشویه آلوئه ورا را داخل دهان خود بریزید.
 • آن را قورت ندهید.
 • این کار را 2 بار در روز و به مدت 10 روز انجام دهید.

سایر نکات

 • درست مسواك بزنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت اطراف دندان که می‌تواند باعث التهاب لثه شود، با قدرت كمتری مسواك بزنید. همچنین متخصصان برای جلوگیری از آسیب دیدن لثه، استفاده از مسواك با موهای نرم و نایلونی را توصیه می‌کنند. در آخر حتماً از یک حرکت جلو و عقب برای مسواک زدن استفاده کنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان ذرات غذایی را که در بین دندان‌های شما باقی مانده‌اند، از بین می‌برد و از ایجاد پلاک و تارتار جلوگیری می‌کند. پلاک و تارتار هر دو منجر به بیماری لثه و ملتهب شدن لثه می‌شوند. همچنین هنگام استفاده از نخ دندان آرام رفتار كنید تا از التهاب لثه جلوگیری شود. نخ دندان را به جای کشیدن و آسیب رساندن به لثه، با احتیاط بین دندان‌های خود قرار دهید.
 • دهان خود را به طور مرتب بشویید. شستشوی دهان به حذف ذرات و بقایای غذا و همچنین کربوهیدرات‌هایی که باعث ایجاد پلاک و منجر به بیماری لثه می‌شوند، کمک می‌کند، بنابراین هر کجا که هستید شستشوی دهان پس از هر وعده غذایی یا میان وعده را فراموش نکنید. داشتن دهانشویه مخصوص لثه‌ها نیز مهم است. سعی کنید دهانشویه مراقبت لثه را به برنامه مراقبت از دهان خود اضافه کنید. این ماده به خنثی سازی باکتری‌های پلاک و کاهش علائم اولیه بیماری لثه مانند التهاب لثه کمک می‌کند.
 • مسواک زدن با خمیردندان مراقبت از لثه. اگر از حساسیت دندان رنج می‌برید، می‌توانید مسواک زدن با خمیر دندان لثه و ضد حساسیت را امتحان کنید. این فرمول منحصر به فرد با معالجه لثه برای تسکین سریع، منبع مشکل را اصلاح می‌کند. از آنجا که دهان سالم از خط لثه شروع می‌شود، توجه به این ناحیه کلیدی است.
 • از خمیر دندان ضد التهاب لثه استفاده کنید. استفاده از خمیردندانی را در نظر بگیرید که می‌تواند به پلاک موجود در اطراف خط لثه برسد و آن را خنثی کند و به درمان مشکلات لثه قبل از شروع کمک کند. باکتری‌های مضر پلاک در اطراف خط لثه حتی می‌توانند باعث ضعف مینای دندان شوند. برای درمان مشکلات لثه و مینای دندان، یک خمیر دندان ضد التهاب لثه را امتحان کنید. از آنجا که دهان سالم از خط لثه شروع می‌شود، توجه به این ناحیه کلیدی است.
 • تغذیه خود را بهبود ببخشید. رعایت یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به سلامت بهتر لثه کمک کند. حتما ویتامین C و کلسیم زیادی مصرف کنید که می‌تواند احتمال تورم لثه را به حداقل برساند.
 • استرس زدایی. سطح بالای استرس می‌تواند بر سطح هورمون شما به ویژه هورمون کورتیزول تأثیر بگذارد. کورتیزول می‌تواند منجر به التهاب و احتمالاً تورم لثه شود. سعی کنید استرس خود را تا حد ممکن کاهش دهید.

چگونه می‌توانم از تورم لثه جلوگیری کنم؟


اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از تورم لثه انجام دهید، از جمله مراقبت‌های دهان و دندان و خوردن غذاهای سالم.

به خصوص بعد از غذا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. حداقل هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دهان شما خشک است، می‌تواند خطر تجمع پلاک و تارتار را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد دهانشویه‌ها و خمیر دندان‌هایی که ممکن است به این بیماری کمک کنند صحبت کنید.