موضوع تخلف در پذیرش دانشجوی دندانپزشکی قبل از طرح باید اثبات شود

موضوع تخلف در پذیرش دانشجوی دندانپزشکی قبل از طرح باید اثبات شود

موضوع تخلف در پذیرش دانشجوی دندانپزشکی قبل از طرح باید اثبات شود

دکتر مهدی کدخدازاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: همان طور که اطلاع دارید در دانشکده های دندانپزشکی علاوه بر دانشجویان دندانپزشکی، دانشجویان پروتز های دندانی، دستیاران تخصصی، دانشجویان انتقالی از خارج کشور و… هم حضور دارند. ضمن اینکه متاسفانه بدلیل مشکلات اطلاعات سامانه های موجود (که البته در دوره اخیر با تشکیل یک کارگروه تخصصی در حال اصلاح است)، وزارت بهداشت اطلاعات موجود در ارتباط تعداد دانشکده و دانشجو را با سختی گردآوری کرد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی گفت: وزارت بهداشت برای همفکری و تلاش برای ارتقاء سلامت جامعه در اختیار تصمیم ساز و تصمیم گیر در ستاد نقشه جامع علمی گذاشت ولی متاسفانه این اطلاعات علیه وزارت بهداشت در حال استفاده است که از نظر اخلاقی کار درستی نیست و اگر سیاستگزاران و تصمیم سازان به اخلاق پایبند نباشد بی شک جامعه به انحطاط و ویرانی کشیده خواهد شد.

کدخدازاده با اشاره به اینکه موضوعی با عنوان تخلف در پذیرش دندانپزشکی صورت گرفته است، گفت: بی شک اگر تخلفی صورت گرفته باید با آن برخورد شود، ما هم موافقیم. اما قبل از هر چیز مطمئن شوید تخلف واقعا صورت گرفته؟ چه بوده؟ و توسط چه کسانی در کجا رخ داده؟! بعد در فضای رسانه، وزارت بهداشت را متهم کنید و تحت فشار قرار دهید.

وی یادآور شد: اگر تصمیم گیر پیش از این، از تعداد دانشجویان دانشکده ها و ظرفیت موجود خبر نداشت پس چگونه تصمیم بر افزایش ظرفیت گرفت و اگر می دانست و آگاه بود چرا پیش از این، موضوع را پیگیری و مطرح نکرده بود؟ چرا پس از این که شورای عالی انقلاب فرهنگی -به درستی- پیشنهاد غیر کارشناسانه افزایش ظرفیت دندانپزشکی را برگرداند، موضوع تخلف مطرح شد؟

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی اظهار داشت: ما در وزارت بهداشت چند ماهی است این مسئولیت را پذیرفته ایم و در پی ارتقاء کیفیت آموزش و اصلاح روندهای اداری هستیم، هرچند در این مدت بجای اینکه تمرکز ما بر این مهم باشد دائما در حال پاسخگویی به شبهه هایی که برای جامعه مطرح شده است هستیم.

وی گفت: کاش دوستان موافق افزایش ظرفیت به جای طرح مطالب غیر کارشناسی در فضای رسانه، در کارگروه های تخصصی و با بحث های علمی مسائل را پیش می بردند تا نه دائما وزارت بهداشت و مدیران را زیر سوال بروند و نه بزرگترین سرمایه اجتماعی که همان اعتماد است، خدشه دار شود. آنهایی که مردم را از برنامه های اصلاحی مدیران ناامید می کنند و دائما به مدیران اجرایی حوزه سلامت تهمت تعارض منافع و انحصارطلبی می زنند، بی شک خواسته یا ناخواسته در جناح دشمن بازی می کنند.

کدخدازاده تاکید کرد: اگر واقعا دغدغه مردم را داریم و هدف، ارتقاء سلامت جامعه است، مثل همه جای دنیا بگذاریم متخصصان و اندیشمندان آن حوزه تصمیم های تخصصی را بگیرند آنهم تصمیمات بسیار مهم در حوزه سلامت مردم. در هر کجای دنیا از هر دانشمند سلامت دهان و دندان اگر بپرسید که آیا راه اصلاح و ارتقاء سلامت دهان و دندان افزایش ظرفیت دانشجوی دندان‌پزشکی و افزایش تعداد دندانپزشک است؟ بی شک پاسخ او منفی است و به شما خواهد گفت که این راهکار غلط است.

وی افزود: پس چرا عده ای اینقدر اصرار بر افزایش ظرفیت دندانپزشکی دارند. حال آنکه می دانند و بارها گفته ایم که کیفیت آموزش در دانشکده های دندانپزشکی نامناسب است و باید به فکر اصلاح این مهم بود.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی یادآور شد: بسیاری از کشورها که سرانه دندانپزشکی آنها بیش از دوبرابر سرانه دندانپزشک ما است وضعیت شاخص تجربه پوسیدگی آنها بهتر از ما نیست. همه مطالعات نشان می دهند که شاخص تجربه پوسیدگی(DMFT) با افزایش دندانپزشک، افزایش می یابد. همه محققین حوزه سلامت افزایش تعداد دندانپزشک را در ارتقاء سلامت جامعه تایید نمی کنند اما جای تاسف است که عده ای بر آن اصرار دارند. چرا؟

وی خاطرنشان کرد: اگر هدف سلامت دهان و دندان است، مسیر آن مسیر پیشگیری و بهداشت است، اگر به درمان می اندیشیم باید پرداخت از جیب مردم را کم کنیم که راه های خود را دارد و قطعا راهکار آن افزایش دندانپزشک نیست.

کدخدازاده در مورد دانش آموختگان خارج از کشور و اصرار به سهل تر کردن ورود ایشان به درمانگری در رشته دندانپزشکی گفت: در آزمونی که برای دانش آموختگان خاج از کشور تاکنون برگزار شده ملاک قبولی ۷۰ درصد نمره ۵ درصد همان گروهی است که آزمون می دهند. جالب توجه است که حد نصاب نمره قبولی با این روش، معمولا ۳۰ از ۱۰۰ است و جالب‌تر آنکه بسیاری از این افراد همین نمره ۳۰ از ۱۰۰ را نمی آورند.

وی تاکید کرد: بارها با من به عنوان دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تماس گرفته شده که این حد قبولی را کمتر کنید تا تعداد بیشتری قبول شوند! البته این کار را نکرده ام چرا که هم غیر قانونی و هم خیانت به مردم است، چون این افراد می خواهند وارد مسیر درمانگری شوند.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی اظهار داشت: جای تاسف است که عده‌ای اصرار دارند که مسیر ورود این افراد به حوزه درمان دندان پزشکی راحت‌تر شود. بگذارید نخبگان و دانشگاهیان و دانشمندان عرصه سلامت برای این حوزه تصمیم بگیرند.

کدخدازاده افزود: ما همیشه در بحث سلامت دهان و دندان به اطلاعات علمی و تجربه های بین المللی استناد کرده ایم اما ما را به همصدایی با صنف متهم می کنند. اگر صنف حرف ما را زده، حرف علمی زده است و باید به او آفرین گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه