ملکه انگلیس از خاطرات ارتودنسی‌اش می‌گوید

در ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ بود که ملکه ۹۳ ساله انگلستان که تعطیلات زمستانی‌اش را در ساندرینگام به پایان رسانده و به لندن بازگشته بود، برای افتتاح مجموعه‌های جدید Royal National ENT و Eastman Dental دوباره در شهر لندن دیده شد. این بیمارستان‌ها درحال انجام تحقیقات پیشگامانه و توسعه روش‌های جدید برای درمان مشکلات نادر و پیچیده مربوط به دندان، گوش،‌ حلق، بینی و همچنین مسائل شنوایی و تعادل هستند. ملکه در مدت بازدیدش از بیمارستان‌های این مجموعه‌ها ابتدا با بیمارانی دیدار کرد که تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته بودند و سپس هنگام بازدید از واحدهای درمانی با کارکنان دندانپزشکی و مجموعه گوش و حلق و بینی این بیمارستان‌ها دیداری داشت. در طبقه متعلق به متخصصان دندانپزشکی، کری تیلبری (یکی از پرستاران آموزش‌دهنده)‌ یک مدل دندانپزشکی با براکت‌های سیمی را به ملکه نشان داد. در همین لحظات بود که ملکه از موضوع پنهان‌مانده‌ای در زندگی‌اش پرده برداشت: «من هم روزی سیم ارتودنسی داشته‌ام که خوش‌بختانه این قضیه به مدت‌ها قبل برمی‌گردد». در میان بیماران کم‌سنی که شانس ملاقات با ملکه را پیدا کرده بودند، ایلیا آریستوویچ ۱۰ساله هم ایستاده بود. ملکه از او پرسید: «کار دندانپزشکی تو چه بوده؟» و آریستوویچ درحالی که لبخند می‌زد و دندان‌هایش را نشان می‌داد، به ملکه گفت: «براکت دارم». اما پاسخ ملکه این بود که «به نظرم درنهایت ارزشش را دارد». در طبقه متعلق به بیماری‌های کودکان، ملکه با کودکان و خانواده‌هایی دیدار کرد که در جلسات بازی‌های خلاقانه شرکت کرده بودند. خانواده‌ها باید در این جلسات بیاموزند که چگونه رفتار مناسبی با کودکان داشته باشند. ملکه با انبوهی از نوجوانانی مواجه شد که پرچم‌ رسمی بریتانیا را تکان می‌دادند و تاج‌های کاغذی زیبایی به رنگ‌های نقره‌ای و طلایی بر سر گذاشته بودند. ملکه به آنها لبخندی زد و گفت: «چه تاج‌های خوبی!» ملکه بریتانیا در جریان بازدید از واحد تخصصی شنوایی با خانم لیلی کانلان ملاقات کرد که دو کاشت حلزونی را انجام داده بود. ملکه پرسید: «پس شما دو کاشت حلزونی انجام دادید؟ خب… عالی است. حالا انگار جهان به جایی پرهیاهو تبدیل شده، نه؟!» لیلی پاسخ داد: «هر سال من علاوه بر جشن تولدم، برای کاشت حلزونی‌های گوشم هم جشن می‌گیرم تا داشتن موهبت شنوایی را به خودم یادآوری کنم». ملکه با خوشحالی پاسخ داد: «چقدر فوق‌العاده! عجب ایده خوبی!» ملکه الیزابت تنها عضو خانواده سلطنتی نیست که از براکت استفاده کرده، چون بسیاری از نوادگانش هم در سال‌های نوجوانی از براکت ارتودنسی استفاده کرده‌اند، ازجمله شاهزاده هری که هنگام برگزاری مراسم کریسمس در کلیسا به سال ۱۹۹۹ معلوم شد از براکت ارتودنسی استفاده می‌کند. خواهران ملکه الیزابت، شاهدخت بئاتریس و شاهدخت اوژنی هم در دوران نوجوانی از براکت ارتودنسی استفاده کرده‌اند، درحالی که اخیرا متوجه شده‌ایم که شاهزاده ویلیام هم از براکت‌های فلزی برای ارتودنسی دندان‌هایش استفاده کرده است.

در ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ بود که ملکه ۹۳ ساله انگلستان که تعطیلات زمستانی‌اش را در ساندرینگام به پایان رسانده و به لندن بازگشته بود، برای افتتاح مجموعه‌های جدید Royal National ENT و Eastman Dental دوباره در شهر لندن دیده شد.
این بیمارستان‌ها درحال انجام تحقیقات پیشگامانه و توسعه روش‌های جدید برای درمان مشکلات نادر و پیچیده مربوط به دندان، گوش،‌ حلق، بینی و همچنین مسائل شنوایی و تعادل هستند. ملکه در مدت بازدیدش از بیمارستان‌های این مجموعه‌ها ابتدا با بیمارانی دیدار کرد که تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته بودند و سپس هنگام بازدید از واحدهای درمانی با کارکنان دندانپزشکی و مجموعه گوش و حلق و بینی این بیمارستان‌ها دیداری داشت.

در طبقه متعلق به متخصصان دندانپزشکی، کری تیلبری (یکی از پرستاران آموزش‌دهنده)‌ یک مدل دندانپزشکی با براکت‌های سیمی را به ملکه نشان داد. در همین لحظات بود که ملکه از موضوع پنهان‌مانده‌ای در زندگی‌اش پرده برداشت: «من هم روزی سیم ارتودنسی داشته‌ام که خوش‌بختانه این قضیه به مدت‌ها قبل برمی‌گردد».
در میان بیماران کم‌سنی که شانس ملاقات با ملکه را پیدا کرده بودند، ایلیا آریستوویچ ۱۰ساله هم ایستاده بود. ملکه از او پرسید: «کار دندانپزشکی تو چه بوده؟» و آریستوویچ درحالی که لبخند می‌زد و دندان‌هایش را نشان می‌داد، به ملکه گفت: «براکت دارم». اما پاسخ ملکه این بود که «به نظرم درنهایت ارزشش را دارد».

در طبقه متعلق به بیماری‌های کودکان، ملکه با کودکان و خانواده‌هایی دیدار کرد که در جلسات بازی‌های خلاقانه شرکت کرده بودند. خانواده‌ها باید در این جلسات بیاموزند که چگونه رفتار مناسبی با کودکان داشته باشند.
ملکه با انبوهی از نوجوانانی مواجه شد که پرچم‌ رسمی بریتانیا را تکان می‌دادند و تاج‌های کاغذی زیبایی به رنگ‌های نقره‌ای و طلایی بر سر گذاشته بودند. ملکه به آنها لبخندی زد و گفت: «چه تاج‌های خوبی!»

ملکه بریتانیا در جریان بازدید از واحد تخصصی شنوایی با خانم لیلی کانلان ملاقات کرد که دو کاشت حلزونی را انجام داده بود. ملکه پرسید: «پس شما دو کاشت حلزونی انجام دادید؟ خب… عالی است. حالا انگار جهان به جایی پرهیاهو تبدیل شده، نه؟!» لیلی پاسخ داد: «هر سال من علاوه بر جشن تولدم، برای کاشت حلزونی‌های گوشم هم جشن می‌گیرم تا داشتن موهبت شنوایی را به خودم یادآوری کنم». ملکه با خوشحالی پاسخ داد: «چقدر فوق‌العاده! عجب ایده خوبی!»

ملکه الیزابت تنها عضو خانواده سلطنتی نیست که از براکت استفاده کرده، چون بسیاری از نوادگانش هم در سال‌های نوجوانی از براکت ارتودنسی استفاده کرده‌اند، ازجمله شاهزاده هری که هنگام برگزاری مراسم کریسمس در کلیسا به سال ۱۹۹۹ معلوم شد از براکت ارتودنسی
استفاده می‌کند.

خواهران ملکه الیزابت، شاهدخت بئاتریس و شاهدخت اوژنی هم در دوران نوجوانی از براکت ارتودنسی استفاده کرده‌اند، درحالی که اخیرا متوجه شده‌ایم که شاهزاده ویلیام هم از براکت‌های فلزی برای ارتودنسی دندان‌هایش استفاده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه