«ماه بدون دخانیات»؛ ابتکار فرانسه و بریتانیا برای کاهش شمار سیگاری‌ها

دخانیات

در چهارچوب این طرح از فرانسوی‌ها خواسته می‌شود دست‌کم برای یکماه سیگار نکشند؛ درخواستی که به گفته وزیر بهداشت این کشور، در صورت عملی شدن از سوی سیگاری‌ها، شانس ترک سیگار را ۵ برابر بیشتر می‌کند.

وزارت بهداشت فرانسه از روز دوشنبه اول نوامبر و به روال ۵ سال گذشته، چالشی را تحت عنوان «ماه بدون دخانیات» راه اندازی کرد که برنامه‌ای برای تشویق فرانسوی‌ها به ترک سیگار است.

در چهارچوب این طرح از فرانسوی‌ها خواسته می‌شود دست‌کم برای یکماه سیگار نکشند؛ درخواستی که به گفته ماریسول تورین، وزیر بهداشت این کشور، در صورت عملی شدن از سوی سیگاری‌ها، شانس ترک قطعی سیگار را ۵ برابر بیشتر می‌کند.

فرانسه این طرح را از ۲۰۱۶ میلادی هرساله به اجرا می‌گذارد؛ یعنی پس از آنکه نتایج مثبت اجرای آن را در بریتانیا دید.

هدف دو دولت این است که با یک «اقدام جمعی» به سیگاری‌ها انگیزه بیشتری برای ترک سیگار بدهند.

Stoptober در بریتانیا

بریتانیا از سال ۲۰۱۲ میلادی هر ساله از اولین روز ماه اکتبر، طرحی را برای یکماه به اجرا می‌گذارد که «Stoptober» نام دارد (نامی که از ترکیب دو کلمه Stop و October حاصل شده است).

در این یک ماه، از تمام ابزارهای ممکن برای تشویق سیگاری‌ها به ترک استفاده می‌شود؛ چراکه آمارها نشان داده افرادی که بدون کمک از محیط اطراف موفق به ترک سیگار شده باشند، خیلی کم هستند.

نتایج به دست آمده از مسیر کمپین Stoptober در خور توجه است و کارآیی خود را نشان داده: بر اساس آمارها هر ساله در ماه اکتبر و در چهارچوب این طرح، بیش از ۲۵۰ هزار نفر برای ترک سیگار تلاش می‌کنند که حدود ۵۰ درصد بیشتر از دیگر ماههای سال است.

تنها در سال گذشته میلادی، بیش از ۳۰۰ هزار سیگاری در این کشور این چالش را پذیرفتند و تلاش کردند تا دست‌کم برای یک ماه سیگار نکشند.

آمارهای بریتانیا همچنین نشان می‌دهد که از ۲.۵ میلیون نفری که از سال ۲۰۱۵ میلادی سعی در ترک سیگار داشته‌اند، ۵۰۰ هزار نفر موفق به این کار شده‌اند. علاوه بر این درمجموع نیز شمار سیگاری‌های این کشور در مقایسه با سال ۱۹۸۵ میلادی ۳۷ درصد کمتر شده است.

این کمپین همچنین باعث شد تا نرخ استعمال دخانیات در میان جوانان بالای ۱۵ سال بریتانیا ۱۸ درصد کاهش یابد.

پیش از فرانسه، هلند و نیوزیلند و استرالیا نیز از ابتکار بریتانیا استقبال کرده و طرح مشابهی را به اجرا گذاشته‌اند.

«ماه بدون سیگار» در فرانسه

فرانسه در این ماه برای اجرای این طرح، از همه راههای ممکن برای تشویق سیگاری‌ها به ترک استفاده می‌کند: داروخانه‌ها کیت‌های ترک سیگار را همزمان با کتاب راهنما و یک برنامه زمانبندی بطور رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند، برنامه‌های آموزشی در رادیو و تلویزیون پخش می‌شوند، افراد مشهور خبر از ترک سیگار خود یا تصمیم به ترک سیگار می‌دهند و حتی اپلیکیشن ویژه‌ای برای ترک سیگار معرفی می‌شود تا افرادی که در این چالش یکماهه شرکت می‌کنند، بتوانند روی گوشی‌های تلفن همراه خود از آن استفاده کنند.

فعالان بخش سلامت نیز بسیج می‌شوند و حتی در سریال‌های فرانسوی به این موضوع پرداخته می‌شود.

وزارت بهداشت فرانسه همچنین درچهارچوب این طرح، وبسایتی را طراحی کرده است که می‌توان وارد آن شد و از یکی از نزدیکان که برای ترک سیگار این چالش را پذیرفته حمایت کرد یا اینکه از یک دوست که سیگاری است دعوت کرد تا او نیز چالش را بپذیرد.

بر اساس گزارشی که هفته گذشته در بولتن هفتگی اپیدمیولوژیک (BEH) منتشر شد، یک فرد سیگاری در صورتی که همسرش همزمان با او تصمیم به ترک سیگار بگیرد تا ۶۷ درصد و در صورتی که یک دوست یا همکارش همزمان تصمیم به ترک سیگار بگیرد تا ۳۶ درصد شانس موفقیت در ترک کامل سیگار دارد.

اگرچه برآورد دقیق تعداد افرادی که به کمک این طرح، کشیدن سیگار را متوقف کرده‌اند آسان نیست اما چیزی که روشن است اینکه از اولین سال اجرای این طرح در فرانسه، هرسال استعمال دخانیات در این کشور به میزان ۱ درصد کاهش یافته است که معادل ۹۰ هزار سیگاری کمتر در هر سال است.

افزایش بها؟

با وجود تلاش این دولت‌ها برای تشویق سیگاری‌ها به ترک آن، به نظر می‌رسد یکی از موثرترین راهها افزایش قیمت تنباکو باشد. چراکه تنها در فرانسه، هرگاه افزایش قیمت بیش از ۱۰ درصد بوده، میزان مصرف ۴ درصد کاهش یافته است.

شاید به همین دلیل است که در بریتانیا متوسط بهای هر پاکت سیگار ۱۰.۸۰ یورو است و در مقابل، همه کمک‌های پزشکی برای ترک سیگار از سوی دولت بازپرداخت می‌شود (بریتانیا یکی از بالاترین نرخ‌های فروش سیگار را در اروپا دارد).

در فرانسه، قیمت هر پاکت ۲۰ نخی سیگار حداقل ۱۰ یورو است.

 

 

منبع : یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه