لمینت فوری دندان چیست؟

لمینت فوری دندان نوعی از لمینت پیش ساخته است. مهمترین ویژگی این نوع لمینت این است که احتیاجی نیست بیمار جلسات زیادی به مطب دندانپزشک مراجعه کند. مراحل لمینت فوری نسبت به لمینت های معمولی دوره کوتاهتری دارد. در این شیوه احتیاجی به قالب گیری و فرستادن آن به لابراتوار برای ساختن لمینت های نهایی وجود ندارد.

در زمان استفاده از لمینت فوری، دندان های فرد را با لمینت تطبیق می دهند و به همین سادگی زیبایی و جذابیت را به چهره افراد باز می گردانند. لمینت فوری از لحاظ هزینه نیز ارزان تر از نمونه های سرامیکی و کامپوزیتی است. به این دلیل که احتیاجی به اقدامات معمول که برای سایر لمینت ها وجود دارد نخواهد بود.

استفاده از لمینت فوری بسیار آسان است فقط کافیست آن ها را بر روی دندان های خود قرار دهید که با کمی فشار توسط پزشک در جای خود قرار می گیرد.

لمینت فوری دندان را از جنس رزین می سازند. این متریال کاملا بهداشتی بوده و به کمک جدیدترین فناوری های روز دنیا ساخته می شود. استفاده از لمینت فوری دندان در کنار افزایش زیبایی به طراحی خط لبخند نیز کمک می کند.

کاربرد لمینت فوری دندان

مهمترین کاربرد لمینت دندان فوری پوشاندن عیوب دندان و ایجاد زیبایی ظاهری می باشد. کاربرد لمینت فوری دندان با لمینت دندان ثابت کاملا مشابه می باشد. مهمترین تفاوت لمینت دندان فوری با ثابت این است که از طول عمر کمتری برخوردار هستند. برخی افراد، لمینت فوری را با لمینت متحرک اشتباه می گیرند. لمینت های فوری نیازی به قالب گیری ندارند اما لمینت های متحرک احتیاج به قالب گیری دارند. افراد می توانند فاصله بین دندانی و پوشش لکه های دندان و تغییر رنگ دندان مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایای استفاده از لمینت فوری دندان

لمینت فوری دندان مزیت های فراوانی دارد. اولین ویژگی آن ایجاد یک لبخند زیبا و جذاب می باشد. یکی دیگر از مزیت های این نوع لمینت قیمت ارزان و مدت زمان کوتاه آن است که برای نصب صرف می شود. از دیگر مزیت های این نوع لمینت قابلیت استفاده آسان، پوشش مطلوب دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند،قیمت مناسب، پوشش دادن جای خالی دندان های از دست رفته است.

یکی از مهمترین ویژگی های استفاده از لمینت فوری دندان عدم نیاز به تراشیدن دندان ها می باشد. نکته دیگر اینکه این فرایند بر اساس مراحل کوتاهی انجام می گیرد. مهمترین ویژگی لمینت فوری دندان ها قیمت مناسب آن می باشد.

مهمترین معایب استفاده از لمینت فوری دندان

یکی از مهمترین معایب لمینت های فوری دندان ها سایز نبودن آن به دندان های افراد است. یکی دیگر از معایب این است که برای نخستین بار کمی سخت در جای خود قرار می گیرد. به این دلیل که در صورت اشتباه جا انداختن لمینت خارج نمودن آن بسیار سخت می باشد. در صورت این اتفاق باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

در صورتی که لمینت فوری از لحاظ سایز اندازه نباشد امکان دارد در زمان غذا خوردن و حرف زدن دچار مشکل خواهید شد. علت این امر نیز عدم استفاده از هیچ نوع چسب می باشد. یکی دیگر از ضعف های لمینت فوری دندان این است که مدت زمان عمر مفید آن ها در مقایسه با لمینت های دائمی کوتاه تر می باشد. دقت داشته باشید که این نوع لمینت از دوام و ماندگاری به اندازه لمینت ثابت برخوردار نیست. استفاده از لمینت های فوری محدودیت هایی نیز دارد در زمان استفاده از این نوع لمینت نباید نوشیدنی داغ مانند قهوه، چای و … را مصرف کنند.

انواع لمینت فوری دندان

لمینت فوری دندان به دو شکل سفارشی و آماده موجود می باشد. اما این مسئله وجود دارد که کدام نوع لمینت فوری بهتر است.

لمینت فوری دندان سفارشی: برای نصب لمینت فوری دندان سفارشی باید حتما به دندانپزشکی مراجعه نمایید. دندان پزشکان ابتدا فرد مورد نظر را مورد معاینه قرار می دهند در صورتی که فرد برای لمینت فوری مناسب باشد این فرایند را بر روی دندان او انجام می دهند. در صورتی که این نوع لمینت برای فرد مناسب باشد لازم است که روکش مورد نظر خود را انتخاب کنند پس از این مرحله فرایند قالب گیری انجام می شود.

مدت زمان آماده سازی برای لمینت فوری دندان ممکن است بین یک تا دو هفته به طول بیانجامد. پس از اینکه روکش دندان ها آماده شد دندان پزشک آن را بر روی دندان بیمار تست می کند تا اندازه و راحتی آن را محاسبه نماید. یکی از مهمترین معایب برای لمینت های دندان فوری سفارشی اشکال در خوردن غذا می باشد. در زمان استفاده از این روکش ها می توانید انواع مایعات و سایر نوشیدنی ها را تناول نمایید. اما در زمان خوردن غذا بهتر است از خوردن غذاهای گرم و سرد اجتناب کنید. لمینت فوری دندان سفارشی بسیار راحت می باشد اما به اندازه لمینت های دائمی راحت به نظر نمی رسند. این نوع لمینت ها بیشتر مستعد ایجاد پلاک هستند و این امکان وجود دارد که با گذشت زمان دچار ساییدگی شود و به شکل مکرر به لثه و دهان شما آسیب برساند.

لمینت فوری دندان آماده: همانطور که از نام این لمینت بر می آید این نوع لمینت به شکل آماده وجود دارند. این نوع لمینت ها از قبل آماده شده اند و برای ساختن آن ها از یک استاندارد استفاده شده است.

همچنین بخوانید: عمر لمینت دندان چقدر است؟

مراحل اجرای لمینت فوری دندان

لمینت فوری دندان اغلب بدن قالب گیری و به شکل پیش ساخته برای مراجعه کنندگان نصب می شود. بنابراین برای نصب آن تنها به یک یا دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز است. مراحل نصب به شکل ذیل می باشد:

در ابتدا لازم است از بین رنگ ها و مدل ها مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

در مرحله دوم لمینت های فوری را که در لابراتوار آماده شده است را پرو می کنند. در صورتی که مشکلی برای جفت و جور شدن فک ها بر روی هم و جویدن نداشته باشید لمینت فوری دندان شما قابل استفاده خواهد بود. نکته قابل توجه این است که همه این مراحل بدون درد و بدن احتیاج به تراشیدن دندان ها انجام می گیرد. لمینت دندان فوری پس از ساخته شدن به سادگی و بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان بر روی دندان های طبیعی شما قرار گرفته و می توانید به سادگی بخورید و بیاشامید.

دلایل استفاده از لمینت فوری دندان

لمینت دندان فوری به عنوان یک روش بسیار ساده و بدون درد برای داشتن دندان هایی زیبا و یکدست است. مدت زمانی از اختراع این روش روکش دندان نمی گذرد. در سال های اخیر دندانپزشکان به این نتیجه رسیدند که همه افراد توانایی پرداخت هزینه های هنگفت و لاکچری زیبایی دندان بر نمی آیند. با توجه به این موضوع دندانپزشکان تصمیم گرفتند که این شیوه نوین را ابداع کنند. پس از سال ها پژوهش دندان پزشکان برای اصلاح طرح لبخند به این روش دست پیدا کردند.

یکی از دلایل توجه به این روش کاور دندان مراقبت بسیار ساده از این نوع روکش می باشد. مواد اولیه ای که برای ساخت این نوع لمینت استفاده می شود می تواند به شکل موقت و دائمی باشد. لمینت فوری دندان می تواند موقت و دائمی باشد. این مدل لمینت برای دندان های پایینی و بالایی قابل اجرا می باشد.

متریال تشکیل دهنده برای این نوع روکش یا لمینت با استفاده از صمغ به وجود آمده است. این مواد یا صمغ با استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته ساخته می شود. این نوع روکش ها در عین نازک بودن بسیار با دوام هستند. زمانی که این کاورها بر روی دندان های شما قرار می گیرند لبخند زیبا و طبیعی را به شما هدیه می دهند. در صورتی که میان دندان ها فاصله، لکه یا شکستگی وجود داشته باشد لمینت فوری این مشکل را کاملا برطرف می کند. استفاده از این لمینت ها باعث می شود که افراد زیادی اعتماد به نفس خود را بازیابند. در حال حاضر هزاران نفر در سراسر جهان از این روش برای روکش کردن دندان هایشان استفاده می کنند.

استفاده از لمینت دندان فوری برای چه کسانی مناسب نیست؟

استفاده از لمینت دندان فوری مانند هر روش درمانی دیگری برای همه افراد مناسب نیست. برخی از افراد با توجه به شرایط خاصی که دارند می توانند با نصب لمینت فوری دندان به خودشان آسیب جدی ای وارد کنند. در صورتی که هر کدام از مشکلات زیر را دارید نباید از لمینت فوری استفاده کنید.

افرادی که بخش انتهایی دندان آن ها به شکل پهن در آمده باشد.

کسانی که از بیماری های خفیف و شدید لثه رنج ببرند یا از داشتن دندان لق رنج می برند.

کسانی که تعداد زیادی از دندان های آن ها از بین رفته باشد.

در صورتی که در فک پایین آن ها خیلی جلو باشد.

افرادی که فاقد دندان هستند یا از دندان مصنوعی های کلی استفاده می کنند گزینه مناسبی برای استفاده از لمینت های متحرک نیستند.

افرادی که دندان های آن ها پوسیدگی زیادی دارند و تصمیم گرفته اند از لمینت فوری دندان استفاده کنند باید احتیاط زیادی به خرج دهند. درست است که این شیوه می تواند ظاهر دندان های شما را زیبا و بی نقص نشان دهد اما احتمال آن بسیار زیاد است که این پوسیدگی ها در زیر روکش لمینت گسترش پیدا کند. در صورتی که یکی از دندان های زیر لمینت بشکند کاور دندان شما تبدیل به یک روکش گرانقیمت بی مصرف خواهد شد. بنابراین لازم است پیش از نصب لمینت همه پوسیدگی ها را رفع نمایید.

واقعیت هایی در مورد لمینت فوری دندان

عیوب دندان شما را می پوشاند و ترمیم می کند: اولین فایده لمینت فوری دندان این است که از نظر زیباشناسی و ظاهری عیب های دندان شما را می پوشاند و باعث زیبایی و جذابیت آن می شود. مهمترین اشکالاتی که به وسیله لمینت فوری برطرف می شود شامل:

تغییر رنگ دائمی دندان این اشکال به دنبال فرسوده شدن دندان ها دنتین زرد رنگ موجود در زیر مینای دندان پدیدار می شود.

پوشش ترک خوردگی دندان ها

لب پر شدن دندان

کوتاه بلند یا بلند شدن دندان را ترمیم می کند.

از بین رفتن فاصله میان دندان ها

بالا رفتن خط لثه ها

عدم تراز خط لثه

نیازی به تراشیدن مینای دندان ها ندارد

مینای دندان به عنوان سطحی ترین و محکم ترین لایه دندان به شمار می رود. این لایه به رنگ سفید است و به عنوان عامل رنگ سفید دندان به شمار می رود. مینای دندان زنده نیست در صورتی که دچار فرسایش شود دیگر ترمیم نمی شود. زمانی که مینای دندان دچار مشکل شود باید با استفاده از روش های دندان پزشکی آن را ترمیم کرد. معمولا برای نصب روکش های دندانی باید بخش کمی از مینای دندان را تراش دهند. اما برای نصب لمینت فوری دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان نخواهد بود.

از تغییر رنگ دندان شما جلوگیری می کند

ساختار لمینت فوری دندان و لمینت های ثابت به گونه ای است که به سختی رنگ پذیری دارند. در صورتی که افراد بتوانند از لمینت دندان به شکل منظم مواظبت کنید احتمال دارد در تمام طول دوره ی عمر مفید لمینت افراد شاهد تغییر رنگ آن نخواهید بود. شما می توانید در تمام مدت عمر لمینت ها از لبخند زیبا و درخشانی برخوردار باشید. در صورتی که توصیه های دندانپزشکی را در راستای مراقبت از دندان ها رعایت کنید می توانید دست کم ده سال از مزایای زیبایی آن برخوردار شوید.

استفاده از لمینت فوری دندان در کوتاه ترین زمان ممکن اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

نصب لمینت فوری دندان نسبت به دیگر روش های ترمیم و زیبایی دندانپزشکی برای نصب به مدت زمان کوتاهی نیاز دارد. برای نصب لمینت فوری دندان تنها به دو جلسه زمان نیاز دارید. پس از گذراندن این دوره کوتاه شما یک لبخند زیبا و بی عیب و نقص خواهید داشت. در جلسه ی اول مقدار کمی از مینای دندان شما را تراش می دهند که این مقدار بسیار جزئی و نازک است. دلیل تراش دادن مینای دندان این است که از بیرون زدگی آن در هنگام نصب لمینت جلوگیری به عمل بیایید. جلسه دوم لمینت را بر روی دندان شما نصب می کنند پس از آن شما می توانید مدت زمان نسبتا طولانی از مزیت های این روکش ها بهره مند شوید.

عدم نیاز به نگهداری و مراقبت زیاد

اکثر روش های درمانی زیبایی دندانپزشکی نیاز به مراقبت بالایی دارند. اما لمینت ها پس از نصب شدن نیاز به مراقبت کمی دارند. مراقبت از لمینت دندان فوری دقیقا شبیه به مراقبت از دندان های طبیعی است. لمینت ها برخلاف دیگر روکش های دندانی در مقابل لکه و تغییر رنگ از مقاومت بالایی برخوردار هستند. اما هر دو به یک اندازه مراقبت نیاز دارند. تنها هزینه ای که شما برای مراقبت از لمینت فوری دندان باید پرداخت کنید مواظبت از لمیمت ها به وسیله نخ دندان و مسواک است که روزی دونوبت باید انجام بگیرد. در کنار این شیوه ی مراقبتی لازم است برای تضمین سلامت دندان ها هر شش ماه یک بار به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

جنس انواع لمینت دندان

لمینت دندان سرامیکی: این نوع لمینت معمولا از با کیفیت ترین مواد ساخته می شوند. برای ساخت این نوع لمینت از یک نوع سرامیک مرغوب و با کیفیت استفاده می کنند. این مدل از سرامیک ها به دندان های طبیعی بیماران شباهت زیادی دارند. به شکلی که افراد به سختی می توانند تفاوتی میان دندان روکش شده و دندان طبیعی قائل شوند.

این نوع از لمینت ماندگاری بسیار زیادی دارد و با مراقبت های صحیح می تواند مدت زمان طولانی دوام بیاورد. هزینه لمینت دندان سرامیکی نسبت به سایر روش ها گرانتر است. اما با توجه به طول عمر مفید آن ارزش این سرمایه گذاری را خواهد داشت.

لمینت دندان کامپوزیتی: برای انجام این نوع روکش دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان ها نمی باشد. این شیوه از سرعت عمل بالایی برخوردار است و آسیبی به دندان ها وارد نمی کند. در این روش با استفاده از یک تکنیک خاص در مطب دندانپزشکان روکش ها را بر روی دندان ها قرار می دهند. این مدل از روکش نسبت به سایر روکش ها از قیمت پایین تری برخوردار هستند. روکش کامپوزیتی را در یک جلسه بر روی دندان ها قرار می دهند.

سخن پایانی

لمینت فوری دندان به عنوان یک روش پر فایده برای پوشاندن عیب های ظاهری دندان ها است. افرادی که به دنبال یک راهکار ارزان و سریع بدون توجه به ماندگاری روکش می باشید. لمینت فوری دندان به عنوان یک گزینه عالی شناخته می شود.

منبع: دندانپزشکی یوسف بالوی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه