عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن

دندان

ممکن است شما جزو آن دسته از افراد باشید که به مشکل بی دندانی دچار شده باشید؟ معمولا مشکل بی دندانی برای افراد در سنین بالا رخ می دهد. این امر باعث می شود که مشکلات زیادی برای فرد به وجود بیاید که شامل اشکال در جویدن غذا، مشکل در تکلم و تلفظ کلمات، معمولا افرادی که با است مشکل دست به گریبان هستند به مشکلات گوارشی مبتلا می شوند. بنابراین لازم است نسبت به درمان بی دندانی هر چه سریعتر اقدام کنند.

درمان بی دندانی

افراد برای درمان بی دندانی روش های مختلفی پیش رو دارند که هر کدام از این روش ها بر اساس فاکتورها و شرایط خاصی مورد بررسی قرار می گیرند.

 • راحتی
 • دوام
 • زیبایی
 • هزینه
 • این موارد به عنوان نکاتی هستند که در زمان انتخاب شیوه جایگزین کردن دندان ها تاثیر زیادی دارند. در ادامه قصد داریم به بررسی مشکلات بی دندانی و راهکارهایی که برای درمان آن وجود دارد بپردازیم.

چرا جایگزین کردن دندان های از دست رفته الزامی است؟

معمولا افرادی که با مشکل از دست دادن دندان مواجه هستند مشکلات متعددی دارند که این مشکلات شامل:

 • ایجاد مشکل در خوردن برخی از غذاها
 • عدم اعتماد به نفس علی الخصوص زمانی که دندان های جلو آسیب ببیند فرد دچار عدم اعتماد به نفس می شود.
 • وجود مشکل گفتاری
 • امکان دارد دندان های اطراف کج شوند
 • بیماری های لثه
 • تغییر فرم استخوان فک

 

هنگامی که افراد دندان های عقبی خود را از دست می دهند به این دلیل که مشخص نیستند از لحاظ ظاهری اهمیت چندانی به آنها نمی دهند و در برخی موارد جهت درمان نیز اقدامی انجام نمی گیرد. اما باید توجه داشته باشید هر اندازه فضای میان دندان هایتان برای مدت طولانی تری خالی بماند امکان ابتلا به بیماری ها و مشکلات نیز افزایش پیدا می کند. ممکن است از دست دادن دندان مشکلی برای شما ایجاد نکند اما بهتر است هر چه سریعتر این مشکل را رفع کنید تا در طولانی مدت به مشکلات بیشتری دچار نشوید.

راهکارهایی که برای درمان بی دندانی پیشنهاد می شود.

برای درمان مشکل بی دندانی راه حل های متعددی وجود دارد که بستگی به تعداد دندان های از دست رفته دارد. در ادامه به معرفی این راه حل ها خواهسم پرداخت.

 

ایمپلنت

یکی از راهکارهای درمان بی دندانی استفاده از ایمپلنت می باشد. ایمپلنت یک راهکار برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. این روش درمانی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت ایمپلنت ها به عنوان طبیعی ترین گزینه برای ترمیم دندان ها به شمار می رود. مهمترین ویژگی این روش این می باشد که از دهان خارج نمی شود و نیاز به نگهداری ندارد.

ایمپلنت را به کمک پیچ هایی در استخوان فک محکم می کنند. این شیوه دندان هایی را به شما می دهد که شبیه ب دندان های دائمی می باشد. ایمپلنت دندانی به صورت پیچ هایی از جنس فلزات می باشد که به کمک روش جراحی در فک دندان شما قرار می گیرد. پس از اینکه پیچ ها را در فک قرار دادند پروتزهای دندانی را بر روی این پیچ ها نصب می کنند. به این شکل جای خالی دندان شماپر می گردد.

پایه هایی که برای ایمپلنت دندان قرار می دهند از جنس تیتانیوم می باشد. این فلز با بدن انسان سازگاری کامل دارد.

ایمپلنت های دندانی از عمر بالایی برخوردار هستند و مدت زمان زیادی برای فرد باقی می مانند. در صورتی که شما چند دندان را در کنار هم از دست داده اید دندانپزشک با قرار دادن پایه ها در کنار هم این مشکل را برطرف می کند. استفاده از این روش برای درمان بی دندانی باعث می شود که از تخریب استخوان های فک جلوگیری شود. زمانی که جای دندان ها برای مدت طولانی خالی بماند استخوان فک تخریب می گردد همین امر می تواند مشکلات جدی تری در آینده برای فرد ایجاد کند.

افرادی که به دلیل از دست دادن دندان ها شکل گفتار طبیعی خود را از دست داده اند با استفاده از ایمپلنت می توانند این مشکل را مرتفع کنند. ایمپلنت های دندانی فاصله بین دندانی را پر می کنند به این ترتیب مانع تجمع باکتری ها می شوند. به این ترتیب باعث می شوند که از پوسیدگی و عفونت لثه ها جلوگیری شود.

 

بریج دندان چیست؟

بریج دندان که به عنوان پل دندان شناخته می شود یکی از روش های درمان بی دندانی است. در واقع بریج دندان را به عنوان نوعی پروتز و روکش می شناسند که از آن برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته به کار می برند. در این روش درمانی یک پل دندانی را که شامل چند پروتز است به کار می برند. اغلب دو عدد از این پروتزها را برای دو دندانی که در کنار بخش بی دندان است به کار می برند و بقیه ی پروتزها برای پر کردن فضای خالی دندان ها به کار می برند.

برای اتصال بریج معمولا دندان هایی را که در کنار ناحیه بی دندان هستند تراش می دهند. در حقیقت بریج به دندان کناری متصل می شود و به آن وابسته است. در صورتی که دندان کناری کشیده شود یا آسیب ببیند باید فکری برای پر کردن جای خالی آن بیاندیشید. به این دلیل که فضای خالی موجب می شود سایر دندان ها حرکت کنند و همین امر باعث آسیب دیدن لبخند شما می شود.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با مراحل بریج دندان

 

برای اینکه بریج را در جای خود محکم کنند از چسب های مخصوصی کمک می گیرند. در صورتی که دندان های کناری سالم باشند و از وضعیت خوبی برخوردار باشند این امکان وجود دارد که به جای تراشیدن دندان و از بین بردن مینای سالم دندان بریج را به کمک دو زبانه پشت دندان طبیعی قفل کنید.

بریج ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و یک روش درمانی مناسب به شمار می روند. نکته ای که باید در نظر داشت این است که بریج ها تنها امکان جایگزینی دو دندان در کنار هم را دارند. در صورتی که تعداد بیشتری دندان از دست داده باشید باید از روش های درمانی دیگر استفاده کنید.

پروتزهای مصنوعی

یکی از ساده ترین و ارزانترین روش هایی که برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به کار می رود استفاده از پروتز دندانی است. پروتزهای دندان همان دندان مصنوعی هستند که برای درمان بی دندانی استفاده می شوند. پروتزهای دندانی به شکل متحرک وجود دارند و به سادگی در جای خود قرار می گیرند. استفاده از پروتزها برای بخی از افراد مناسب است و برای بعضی دیکر آزاردهنده می باشد. این پروتزها ممکن است در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن مشکلاتی را برای افراد به وجود بیاورند. معمولا سالمندان از این روش درمانی استفاده می کنند.

 

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت به عنوان یک روش اصلاحی برای درمان بی دندانی استفاده می کنند. در این شیوه یک لایه ی محافظ بر روی مینای دندان ها قرار می گیرد که به صورت مستقیم به وسیله اشعه چسبانده می شوند. کامپوزیت به عنوان یک ماده ی ترمیم کننده همرنگ دندان ها است یا از مواد سفید رنگی تشکیل شده که به وسیله ی آن دندان ها را پر می کنند. در حقیقت کامپوزیت ها از مواد زمینه ای تشکیل شده اند که درون آن ها ذراتی به نام فیلر وجود دارد که این فیلرها باعث استحکام بخشیدن به این مواد می شوند.

از کامپوزیت معمولا برای پرکردن جاهای خالی بسیار کوچک استفاده می کنند. کامپوزیت ها را باید برای افرادی استفاده کنند که دندان های پوسیده ای نداشته باشند. بنابراین این روش درمانی راه حل درستی برای پر کردن جای خالی دندان ها به شمار نمی رود.

بیشتر بخوانید: مقایسه کامپوزیت های نسل قدیم و جدید

 

مقایسه روش های مختلف بی دندانی

 

دندان مصنوعی بریج ایمپلنت
متحرک به دندان‌های کناری متصل شده و ثابت است در داخل استخوان فک محکم می‌شود مکان قرار گیری
بین ۵ تا ۱۰ سال (شاید هم بیشتر) بین ۵ تا ۱۵ سال (شاید هم بیشتر) بیشتر از ۲۰سال مدت زمان ماندگاری
به مرور زمان لق شده و باعث ناراحتی می‌شود در صورت جاگذاری خوب مانند دندان طبیعی مانند دندان طبیعی راحتی
کمی غیر طبیعی – ممکن است سیم‌ها نمایان شوند بسیار شبیه به دندان طبیعی مانند دندان طبیعی زیبایی ظاهری
در مورد بعضی از غذاها ممکن است جویدن سخت باشد – برای تمیز کردن نیاز به در آوردن دارد مانند دندان طبیعی مانند دندان طبیعی عملکرد
می‌تواند از جا کنده شود – به راحتی آسیب می‌بیند نیاز به تراشیدن دندان‌های سالم کناری دارد نیاز به جراحی دارد – ریسک کمی برای عفونت نیز وجود دارد دیگر مشخصات

 

دندان مصنوعی بریج ایمپلنت

متحرک به دندان‌های کناری متصل شده و ثابت است در داخل استخوان فک محکم می‌شود مکان قرار گیری

بین ۵ تا ۱۰ سال (شاید هم بیشتر) بین ۵ تا ۱۵ سال (شاید هم بیشتر) بیشتر از ۲۰سال مدت زمان ماندگاری

به مرور زمان لق شده و باعث ناراحتی می‌شود در صورت جاگذاری خوب مانند دندان طبیعی مانند دندان طبیعی راحتی

کمی غیر طبیعی – ممکن است سیم‌ها نمایان شوند بسیار شبیه به دندان طبیعی مانند دندان طبیعی زیبایی ظاهری

در مورد بعضی از غذاها ممکن است جویدن سخت باشد – برای تمیز کردن نیاز به در آوردن دارد مانند دندان طبیعی مانند دندان طبیعی عملکرد

می‌تواند از جا کنده شود – به راحتی آسیب می‌بیند نیاز به تراشیدن دندان‌های سالم کناری دارد نیاز به جراحی دارد – ریسک کمی برای عفونت نیز وجود دارد دیگر مشخصات

کدام روش برای درمان بی دندانی بهتر است؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم افرادی که یک دندان خود را از دست داده اند می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. این روش به دندان های دیگر آسیبی نمی رساند و از عمر طولانی ای برخوردار است. افرادی که به دنبال روش های کم هزینه و ارزان هستند می توانند از روش درمانی بریج استفاده کنند. اما نکته ای که در مورد بریج وجود دارد این است که عمر طولانی ندارد و امکان آسیب رساندن به دندان های سالم نیز در این روش وجود دارد. در برخی موارد حتی مشاهده شده است که استفاده از بریج باعث آسیب به استخوان فک بیمار شده است.

افرادی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند می توانند از پروتزهای مصنوعی کمک بگیرند. این روش ارزان و کم هزینه است. در صورتی که از این پروتزها به صورت نیم ست استفاده شود مشکل تکلم و غذا خوردن نیز وجود نخواهد داشت. اما بهترین راه حل برای درمان جای خالی دندان ها همچنان استفاده از چند پایه ی ایمپلنت می باشد.

جایگزین کردن دندان های جلو و پشت

زمانی که دندان های جلویی شما آسیب دیده و از بین رفته باشد بهترین کار این است که از بهترین روش ها نظیر ایمپلنت و بریج استفاده کنید. این شکل از پروتزها شباهت زیادی با دندان و مینای آن دارند. استفاده از دندان های مصنوعی باعث می شود نقص دندان شما به دلیل عدم هماهنگی در رنگ آشکار شود. در برخی موارد نیز عدم ظرافت در ساخت باعث می شود که سیم های مربوط به اتصال پروتزهای مصنوعی در قسمت جلویی دندان ها مشخص شوند که جلوه خوشایندی ندارد.

پیش از آن که روش درمان بی دندانی را انتخاب کنید بهتر است از یک تیم متخصص در زمینه دندانپزشکی مشاوره بگیرید سپس اقدام به درمان کنید.

 

 

سوالات متداول

 

کدام روش به عنوان بهترین روش درمان بی دندانی شناخته می شود؟

بهترین روش که از مزیت های بسیاری برخوردار است روش ایمپلنت دندانی می باشد. این روش از دوام و استحکام بالایی برخوردار است و تنها مشکلی که برای آن وجود دارد بالا بودن هزینه های این روش می باشد.

آیا استفاده از بریج دندان توصیه می شود؟

بریج یک روش نسبتا مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست داده است. این روش طول عمر کوتاهی دارد و امکان آسیب زدن به دندان های دیگر را دارد. معمولا از بریج دندان تا دو دندان افتاده استفاده می کنند.

کامپوزیت ونیر چیست؟

این روش درمانی به وسیله یک روکش انجام می گیرد و معمولا فاصله های کم را پر می کند. افرادی که دندان پوشیده دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.

آیا پروتزهای دندانی همان دندان های مصنوعی هستند؟

بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه