طرح ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت کشور

طرح ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، نفیسه حسینی یکتا، در نشست «طرح ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت کشور» گفت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی شاهد رشد ۴۰۰ درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم به نحوی که هم اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، افزود: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در ۸ دانشگاه و ۱۳ گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های خوبی که از سال ۹۳ در اردکان یزد در زمینه طب سنتی انجام شده است، ادامه داد: این برنامه‌ها موجب ارتقای ۳۰ تا ۹۰ درصدی در شاخص‌های سطح زندگی مردم منطقه شده است.

حسینی با بیان اینکه هدف کلی از ادغام آموزه‌های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است، یادآور شد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه‌های ۶ گانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای ۶ سال کشور را شامل می‌شود، انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می‌شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد. طب سنتی، ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

حسینی تصریح کرد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها به کار می‌رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می‌یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب‌های اساسی را دارد، شامل می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و ۱۴ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فازهای بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می‌شود.

حسینی با بیان اینکه اسناد بالادستی و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور بر این ادغام تصریح دارند، گفت: هم اکنون ۴۰ پست سازمانی در معاونت‌های غذا و دارو، بهداشت و درمان ۶۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه