شایع‌ترین علت پوسته شدن کف پا چیست؟

پوسته

پوست کف پا، خیلی بیشتر از آن چه که فکرش را بکنیم، توانایی تحمل فشار را دارد و یک سری بیماری‌ها و علت‌های خاص ممکن است باعث شوند این سد مراقبتی از بین برود که در ادامه به بررسی مهم‌ترین علت پوسته شدن کف پا می‌پردازیم. با این بخش از صد آنلاین همراه باشید .

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران یک عفونت قارچی است که معمولاً از بین انگشتان پا شروع می‌شود و می‌تواند هر دو پا یا فقط یک پا را درگیر کند و علت پوسته شدن کف پا باشد. علائم اصلی پای ورزشکار عبارت‌اند از:

راش
سوزش
تاول
خشکی کف پا

این بیماری از طریق تماس منتقل می‌شود و مسری است. ازآنجایی‌که قارچ کاندید رشد در مکان‌های مرطوب و گرم است، اغلب در کف اتاق‌های رخت‌کن، دوش‌ها و اطراف استخرها یافت می‌شود. درمان پوسته شدن کف پا، اگر ناشی از بیماری پای ورزشکاران باشد، داروهای خوراکی یا موضعی ضد قارچ است.

خشکی پوست

خشکی پوست نیز می‌تواند علت پوسته پوسته شدن کف پا شود. در این حالت کف پاهای شما معمولاً زبر، پوسته‌پوسته و خارش‌دار است. همچنین به‌راحتی تحریک می‌شود که می‌تواند منجربه لایه‌برداری شود. خشکی پوست می‌تواند علت ترک خوردن پا نیز باشد. در برخی موارد، خشکی پوست ممکن است یک علت پزشکی زمینه‌ای داشته باشد؛ اما، برخی از افراد به‌طور طبیعی پوست خشکی دارند. چه یک بیماری زمینه‌ای داشته باشید یا نداشته باشید، خشکی کف پا شما می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد یا به این واسطه‌ بدتر شود:

رطوبت کم
دوش آب گرم
کم‌آبی بدن
قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب
استرس و اضطراب
صرف دخانیات

همچنین کمبود بعضی مواد مانند ویتامین‌ها در بدن نیز می‌تواند موجب خشکی پوست شود. اینکه کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن کف پا می‌شود دقیقاً مشخص نیست. ویتامین C مستقیماً در فرآیند کلاژن‌سازی دخالت دارد و همچنین ویتامین E و A نیز در فرایندهای مربوط به نگهداری سلامت پوست دخیل هستند. کمبود این ویتامین‌ها با پوسته‌ شدن کف پا ارتباط مستقیم دارد. معمولاً به‌جز در موارد نادر کمبود این ویتامین‌ها ایجاد نمی‌شود، مگر در موارد سوءتغذیه یا مسافرت‌های آبی طولانی‌مدت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه