دو تولید کننده پروتز زانو (آرتروپلاستی)

دو تولید کننده پروتز زانو (آرتروپلاستی)

عباس رجبی، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در کشور دو تولید کننده پروتز زانو (آرتروپلاستی) داریم که با توجه به کمبود در زمینه این پروتز، امکان افزایش ظرفیت تولید وجود دارد؛ اما به جای حمایت از تولید داخل، به واردات بها داده می‌شود.

وی افزود: واردات کالایی که مشابه آن در داخل کشور تولید می‌شود، علاوه بر اینکه ظلم به مردم است، باعث هدررفت منابع ارزی کشور نیز می‌شود.

این تولید کننده پروتز زانو ادامه داد: وزارت بهداشت برای مواد اولیه تولید پروتز زانو، ۲۰۰ یورو به تولید کننده داخلی می‌دهد، اما برای واردات یک پکیج پروتز زانو، ۷۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو می‌دهد.

وی با اشاره به کمبود پروتز زانو در کشور، گفت: نکته‌ای تولید کننده داخلی را آزار می‌دهد، این است که به ما می‌گویند کم و محدود تولید کنید. اما، دست وارد کننده را باز گذاشته اند که با توجه به نیاز کشور، واردات داشته باشد.

رجبی افزود: فقط برای یک وارد کننده پروتز زانو، ۱۴۰ میلیون یورو می‌دهند که یک محصول چینی را به نام برند آمریکایی وارد کند. اما به یک تولید کننده داخلی، ۳ میلیون یورو می‌دهند.

وی گفت: قیمت فروش پروتز زانو برای محصول تولید داخل را ۸ میلیون تومان و برای محصول وارداتی، ۱۳ میلیون تومان قیمت گذاری کرده اند.

رجبی تاکید کرد: اگر محصول ایرانی بد است، چرا در مدت ۹ سال گذشته که مشغول تولید آن در داخل کشور هستیم، کسی را فلج نکرده و هیچ کدام از جراحان ارتوپدی، گلایه و اعتراضی نسبت به کیفیت محصول ایرانی نداشته اند.

وی با طرح این سوال که بیمار ایرانی چقدر از ارز دولتی برای تأمین پروتز زانو منتفع شده است، گفت: آیا محصول خارجی، نسبت به مشابه ایرانی، برتری داشته است.

رجبی با عنوان این مطلب که برای ۵ هزار پروتز زانو به تولید کننده داخلی ۸۰۰ هزار یورو در سال ۱۴۰۱ اختصاص داده اند، افزود: اگر همین ۵ هزار پروتز با ۱۳۰۰ یورو محاسبه شود، رقمی در حدود ۶.۵ میلیون یورو می‌شود.

رئیس کارگروه ارتوپدی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، با گلایه شدید از تبعیض‌هایی که وزارت بهداشت نسبت به تولید کننده روا می‌دارد، گفت: ما پتانسیل خیلی بیشتری برای تولید داریم، اما نمی‌دانیم چرا اجازه نمی‌دهند و مدام در مسیر تولید، سنگ اندازی می‌کنند.

رجبی در واکنش به اخراج نماینده کارگروه ارتوپدی از جلسه قیمت گذاری تجهیزات پزشکی، افزود: نماینده کارگروه توسط مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، از جلسه اخراج شده است. در صورتی که ریاست جلسه با رئیس سازمان غذا و دارو بوده است.

وی گفت: حضور نماینده کارگروه ارتوپدی در جلسه کمیسیون قیمت گذاری، با نامه رسمی انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی بوده و نمی‌بایست با نماینده یک صنف، اینگونه برخورد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه