توصیه‌های یک دندانپزشک درباره خدمات دندانپزشکی در روزهای کرونایی

توصیه‌های یک دندانپزشک درباره خدمات دندانپزشکی در روزهای کرونایی

توصیه‌های یک دندانپزشک درباره خدمات دندانپزشکی در روزهای کرونایی
معاون بین‌الملل گروه بیماری‌های دهان فک و صورت دانشگاه تهران گفت: براساس پروتکل‌های درمانی جهانی، خدمات دندانپزشکی در شرایط کنونی باید برای افرادی ارائه شود که دارای مشکلاتی هستند که جان یا کیفیت زندگی‌شان را به خطر افتاده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ارغوان تنکابنی، دندانپزشک و متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت درباره نگرانی‌های مطرح شده مردم مبنی بر اثرات کرونا بر دهان و لثه‌ها در سامانه ۴۰۳۰ وزارت بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، اظهارکرد: براساس اطلاعات منتشر شده در این باره در جهان، هنوز اثر اختصاصی ویروس کرونا در دهان و لثه‌ها دیده نشده است.

وی با بیان اینکه نگرانی مردم از انجام اعمال دندانپزشکی، گفت: براساس پروتکل‌هایی که سازمان بهداشت جهانی و انجمن دندانپزشکی آمریکا صادر کرده‌اند مشخص شده که چه نوع اعمالی قابل انجام در این دوران هستند.

تنکابنی تصریح کرد: بر همین اساس، تنها اعمالی باید انجام شوند که حیات بیمار در خطر باشد یا دردی برای بیمار ایجاد شده کیفیت زندگی‌اش را به مخاطره کشانده است، در این شرایط با لحاظ یکسری امکانات می‌توان برای بیماری خدمات دندانپزشکی را ارائه کرد.

معاون بین‌الملل گروه بیماری‌های دهان فک و صورت دانشگاه تهران گفت: برای پذیرش این نوع بیماران باید در بدو ورود سوالاتی مبنی بر اینکه آیا با بیماری کرونایی تماس داشته یا سرماخورده‌اند و سابقه تب داشته‌اند یا نه، پرسیده شود، دمای بدن آنها اندازه گیری و در صورتی که از ۳۷ درجه بالاتر باشد، نباید برای آنها علی‌رغم درد کاری کرد و صرفا تجویز دارو صورت بگیرد و بعد از طی این مراحل با لحاظ شرایطی، خدمات دندانپزشکی ارائه شود.

وی با بیان اینکه دندانپزشکی در دوران کووید-۱۹ یکی از مشاغل خطرناک شناخته شده است، اضافه کرد: به دلیل تولید ذرات تنفسی‌ در باید سعی شود تا حد امکان دستگاه‌های اختصاصی کمتر مورد استفاده قرار گیرند و در حد امکان پوسیدگی دندان به صورت مکانیکال و بدون دستگاه‌های با سرعت بالا برداشته شود و در غیر این صورت تیم دندانپزشکی باید از ماسک‌های مخصوص N۹۵، N۹۶ و شیلدهای محافظتی استفاده کنند.

تنکابنی تصریح کرد: در مطب‌های دندانپزشکی باید هر ساعت حداقل سه بار جابجایی هوای محیط صورت بگیرد تا اگر ویروس در محیط است، خارج شود چراکه ماندگاری این ویروس در محیط‌های خشک زیاد است.

معاون بین‌الملل گروه بیماری‌های دهان فک و صورت دانشگاه تهران گفت: این موضوع نباید به این شکل برداشت شود که بیماران به هیچ وجه مراجعه نداشته باشند، بیماری به دانشگاه شهید بهشتی مراجعه کرد که سال قبل احتمال تومور در وی داده شده بود، اما به دلیل بی توجهی خیلی دیر مراجعه و تومور تقریبا نصف فکش را از بین برده بود.

وی تاکید کرد: افرادی که دارای مشکلات جدی هستند باید به مراکز درمانی مورد تایید مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه