از سراسر وب

تفاهم نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد دانشگاهی،در دومین روز سفر رئیس جهاد دانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان، تفاهم نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط با حضور حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی به امضا رسید.

در این مراسم رئیس جهاد دانشگاهی ضمن تبریک ایام هفته بسیج بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان در زمینه‌های مختلف دارای شاخص‌ها و پتانسیل‌های منحصر به فردی است.

مسلمی نائینی در ادامه گفت: سیستان و بلوچستان در زمینه فعالیت دانشگاهی و داشتن مراکز آموزشی علمی از استان‌های تراز اول کشور محسوب می‌شود که وجود این مراکز خود می‌تواند پشتوانه علمی قوی برای انجام کارهای تحقیقاتی و کاربردی جهاد دانشگاهی در استان باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در زمینه‌های انرژی‌های نو همچون باد، خورشید و آب می‌تواند فرصت را برای جهاد دانشگاهی برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی در استان فراهم آورد.

مسلمی نائینی همچنین با اشاره به دوران مسئولیتش به عنوان مدیرکل بورس دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در آن زمان نگاه ویژه‌ای به بورس دانشجویان مناطق کم برخوردار داشتم که خوشبختانه بسیاری از دانشجویانی که در آن زمان بورس شدند هم اکنون شاهد خدمات آنها در استان سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز این آمادگی برای حمایت از مناطق کم برخوردار وجود دارد تصریح کرد: این آمادگی در جهاد دانشگاهی است که سرمایه گذاری در خصوص گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام همچون گاو اصیل سیستانی و مرغ بومی را انجام دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در بحث علمی، دانش بنیان و پژوهشی می‌تواند به کمک توسعه استان در بخش‌های ذکر شده بیاید.

مسلمی نائینی گفت: در تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی در خصوص توسعه و فرآوری گیاهان دارویی این آمادگی را داریم تا از صنعت کشت گیاهان دارویی و کمک به بومیان منطقه جهت فروش و فرآوری این محصول در استان حمایت کنیم.

همچنین در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان نیز ۶ شاخص برای فعالیت جهاد دانشگاهی در استان را گیاهان دارویی، گاو اصیل سیستانی، مشاغل خانگی، ایده‌های نو و فناور، مباحث آموزشی و دانشگاهی و تولید دانش به محصول ذکر کرد.

مدرس خیابانی گفت: خوشنامی جهاد دانشگاهی در انجام فعالیت‌های مختلف این نهاد را در کشور به عنوان یک برند و نهاد موفق تبدیل کرده است.

وی اظهار کرد: ما باید خودباوری که در جهاد دانشگاهی در زمینه چرخه تولید دانش و خلاقیت و نوآوری است به تولید ثروت و اقتصاد تبدیل کنیم و از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده کنیم.

مدرس خیابانی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی برای انجام فعالیت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود باید در استان دارای پایگاه دائم شود و دستگاه‌های مرتبط همچون دانشگاه، اداره راه و شهرسازی و سازمان برنامه ریزی از این نهاد حمایت جدی داشته باشند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اعتماد به نفس و خودباوری در استان در خصوص تولیدات فناور باید انجام شود که جهاد دانشگاهی در این زمینه می‌تواند به کمک ما در استان بیاید.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: اعتقاد بر این است مطالعاتی که تا کنون در استان انجام شده باید تبدیل به محصول شود، از این پس کار مطالعاتی بر عهده دانشگاه‌ها و تولید محصول بر عهده بخش خصوصی و دولت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان را ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و با تولید بالغ بر ۲۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: سیستان و بلوچستان دارای افزون بر ۲۰۰ گونه گیاهی زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی است.

سید محمدرضا سید حسینی تصریح کرد: در قالب این برنامه ۵ ساله توسعه کشت گیاهان دارویی که با هدف افزایش سطح زیر کشت و شکل گیری صنعت و بازرگانی گیاهان دارویی، ارتقای سطح درآمد کشاورزان و ایجاد زمینه‌های جدید اشتغال زایی و حفظ ذخایر توارثی و اهلی سازی گیاهان دارویی در سازمان جهاد کشاورزی دنبال می‌شود، ۶۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی سیستان وبلوچستان افزایش خواهد یافت.

حسینی بیان کرد: عمده گیاهان دارویی که در هدف برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی قرار دارد شامل حنا، چای ترش، نیل یا وسمه، گل محمدی، سیر و زیره سبز، رازیانه، سیاهدانه، … است.

وی تصریح کرد: برای تحقق توسعه گیاهان دارویی، تولید و توزیع انواع بذر، احداث واحدهای فرآوری، اسانس گیری و گلاب گیری، احداث مزارع الگویی با همکاری مراکز تحقیقاتی و همکاری با بهره برداران در کشت و صادرات محصولات تولیدی را در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار داده ایم.

حسینی تاکید کرد: در برنامه توسعه سطح زیر کشت و تولید گیاهان دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاه‌های مورد نیاز نیز به عنوان زنجیره ارزش برای فرآوری محصولات مد نظر قرار دارد.

تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط به امضای سید محمدرضا سید حسینی رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و عباس صفدری رئیس جهاد دانشگاهی واحد سیستان و بلوچستان رسید.

دیدار با امام جمعه زاهدان.، حضور در جمع جهادگران استان و بازدید از کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر رئیس جهاد دانشگاهی است.

اول دنت

پست های اخیر

بهترین متخصص ایمپلنت در شهرک غرب

در کلان شهر شلوغ تهران ، تقاضا برای متخصصان ایمپلنت دندان در حال افزایش است.… مشاهده

2 ساعت قبل

دلایل درد دندان بعد از پرکردن چیست؟ (حساسیت دندان بعد از پرکردن)

وقتی صحبت از روش های دندانپزشکی به میان می آید، پرکردن دندان برای بسیاری از… مشاهده

3 ساعت قبل

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل