تأثیر دوران قرنطینه‌ی کووید ۱۹ بر سلامت روان دانشجویان دندانپزشکی

تأثیر دوران قرنطینه‌ی کووید ۱۹ بر سلامت روان دانشجویان دندانپزشکی

پس از پاندمی شدن بیماری کووید ۱۹، تقریباً تمامی کشورها قرنطینه را به‌عنوان یکی از راهکارهای کنترل بیماری انتخاب کردند.

ژورنال آموزش دندان‌پزشکی، در شماره‌ی آگوست ۲۰۲۱ خود نتایج مطالعه‌ی طولی را منتشر کرده که برای ارزیابی مشکلات روانی دانشجویان دندان‌پزشکی عربستان سعودی در این دوران انجام شده است. به این منظور دانشجویان با استفاده از نمونه‌گیری خوشه‌ای از دانشگاه‌های مختلف انتخاب شدند و پرسشنامه‌ معتبری برای سنجش استرس، اضطراب و عصبانیت، در ابتدا و انتهای قرنطینه بین آنان توزیع شد.

در این تحقیق که بیش از هزار و دویست نفر در آن شرکت کرده بودند، مشاهده شد تفاوت‌های آشکاری در سلامت روان دانشجویان، بر اساس دانشگاه، جنسیت، سال تحصیلی و زمان تحقیق در دوران قرنطینه وجود دارد.

بر این اساس، قرنطینه احتمال تجربه‌ی استرس را در زنان، افراد مجرد و دانشجویان سال‌های اول تحصیل افزایش می‌دهد. در ضمن پیش از این دانشجویانی که تنها زندگی می‌کردند شانس بیشتری در تشدید افسردگی، عصبانیت و استرس از خود نشان می‌دادند که این حالات در طول قرنطینه با کاهش قابل توجهی مواجه شد. به علاوه قرنطینه احتمال مشکلات روانی را در دانشجویانی که در خانواده‌های دو نفره تا پنج زندگی می‌کردند را بیش از افرادی که در خانواده‌های بالای پنج نفر زندگی می‌کردند افزایش داده بود.

بنابراین باید توجه داشت پاندمی بیماری‌ها بر سلامت روان دانشجویان چه تأثیراتی می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه