اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

بیماران کلیوی و قلبی می‌توانند روزه بگیرند؟/ توصیه‌های تغذیه‌ای برای افراد دارای فشار خون بالا

روزه

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره روزه گرفتن در افراد دارای فشار خون، بیماری‌های قلبی – عروقی و کلیوی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت، احمد اسماعیل‌زاده؛ مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره روزه‌داری افراد دارای فشار خون اظهار کرد: افراد دارای فشار خون خفیف و متوسط همراه با اضافه وزن می‌توانند روزه بگیرند و روزه‌داری به کاهش فشار خون آنان کمک می‌کند اما باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. به طور مثال در طول دوره روزه‌داری، زمان و دوز مصرفی داروهایی مانند “ایندرال” و یا داروهای مدر(ادرارآور) برای جلوگیری از کم آبی باید طبق نظر پزشک تنظیم شود.

وی ادامه داد: برای کنترل بهتر فشار خون، لازم است رژیم غذایی مناسب نیز رعایت شود. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید دریافت نمک و چربی از طریق غذا را کنترل و از کشیدن سیگار اجتناب کنند. خوشبختانه تمامی این اعمال در ماه مبارک رمضان امکان‌پذیر و راحت‌تر است. روزه برای افرادی که فشار خون بالای کنترل نشده و بی‌ثبات دارند، توصیه نمی‌شود.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه روزه‌داری و رعایت برنامه غذایی صحیح با کاهش عوامل خطری مانند کاهش وزن، کاهش سطح چربی‌های خون و نکشیدن سیگار سبب پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود، گفت: افرادی که به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا هستند، برای روزه‌داری و رعایت برنامه صحیح غذایی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی تصریح کرد: بیمارانی که دچار گرفتگی رگ‌های قلب هستند و دارو مصرف می‌کنند، از آنجا که عدم مصرف دارو در زمان مقرر زندگی آنها را به مخاطره می‌اندازد، نباید روزه بگیرند. روزه گرفتن این افراد منوط به تشخیص پزشک با توجه به شرایط اختصاصی بیمار است. همچنین بیمارانی که باید برای کنترل بیماری خود به طور منظم و در ساعات معینی در وسط روز، دارو مصرف کنند، نباید روزه بگیرند.

دمای مغز زنان بالاتر از مردان است؛ تحقیق جدید در مورد مغز چه می‌گوید؟
ادامه مطلب

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، بیماران قلبی باید به تداخلات دارو و غذا توجه و به توصیه‌های پزشک معالج خود دقیقا عمل کنند از سوی دیگر بیماران قلبی که سابقه جراحی یا استنت‌گذاری دارند، با اجازه پزشک معالج منعی برای روزه‌داری ندارند.

اسماعیل‌زاده با تاکید بر نقش اساسی و مهم کلیه‌ها در بدن تصفیه خون و دفع مواد زاید، خاطرنشان کرد: کلیه ها این نقش مهم را به کمک جریان خون و آب انجام می‌دهند بنابراین در صورت عدم مصرف کافی آب و مایعات کافی، کلیه ها نمی‌توانند وظایف خود را به خوبی به انجام برسانند. در ایام ماه مبارک رمضان، فرصت کافی برای تامین مایعات بدن به میزان لازم وجود ندارد؛ بنابراین به منظور پیشگیری از عواقب کم آبی در ماه مبارک رمضان که گاهی می‌تواند وخیم باشد، باید توجه داشت که برای تصفیه خون از مواد زائد، مصرف کافی آب و مایعات در فاصله افطار تا سحر و کنترل دریافت نمک مصرفی مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه روزه‌داری برای بیماران دیالیزی، ممنوع است، افزود: افرادی که کلیه‌های سنگ‌ساز دارند (بیش از دو سنگ ادراری طی 6 ماه گذشته)، برای روزه‌داری با پزشک معالج خود مشورت کنند. محدود کردن مصرف نمک در وعده‌های افطار و سحر در این دوران بسیار مهم و کمک‌کننده است. دریافت اضافه نمک بدن را مجبور به واکنش می‌کند و برای دفع این مقدار مازاد نیاز، مقادیر قابل توجهی آب از بدن دفع می‌شود بنابراین توصیه بر این است که به غیر از مقدار نمک اندکی که برای طبخ غذا استفاده می‌شود، هیچ مقدار اضافه‌تری سر سفره به غذا اضافه نشود.

دندانپزشکان از شکست‌های خود می‌گویند
ادامه مطلب

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف میوه و سبزی کافی می‌تواند در طول روز از بروز تشنگی زودرس جلوگیری کند پس بهتر است میوه در فاصله افطار تا سحر و سبزی در هر دو وعده افطار و سحر و سالاد به خصوص در وعده سحر مصرف شود. مصرف غذاهای با پروتئین بالا مانند انواع کباب‌ها(جوجه کباب، کباب کوبیده، برگ و مرغ) در وعده سحر مناسب نبوده و سبب بروز تشنگی در ساعات اولیه روز می‌شود؛ همچنین در این ایام باید از حضور غیرضروری در معرض نور خورشید نیز اجتناب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه