به دهان و دندان فکر کن، به سلامتی فکر کن

دندانه : به دهان و دندان فکر کن، به سلامتی فکر کن

روز جهانی سلامت دهان (World Oral Health Day (WOHD) نام کمپینی است که هر ساله در روز ۲۰ مارس (۲۹ اسفند) در سراسر جهان برگزار می‌شود. این روز توسط فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی (FDI) سازماندهی می‌شود و بزرگترین کمپین آگاهی‌بخشی جهانی در زمینه سلامت دهان و دندان است.
روز جهانی سلامت دهان پیام‌هایی را دربارهٔ شیوه‌های مناسب رعایت بهداشت دهان و دندان در بزرگسالان و کودکان منتشر می‌کند و اهمیت سلامت دهان مناسب را در حفظ سلامتی و رفاه عمومی نشان می‌دهد.
هر ساله در این روز بر روی یک موضوع خاص تمرکز می‌شود و به مردم، صاحبان حرفه‌های سلامت دهان و سیاست‌گذاران، که همه در کمک به کاهش بار بیماری‌های دهان نقشی را به‌عهده دارند، آگاهی‌رسانی می‌شود.

تاریخچه
روز جهانی سلامت دهان و دندان اولین بار در سال ۲۰۰۷ اعلام شد. در ابتدا تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور، تاریخ تولد بنیان‌گذار FDI، دکتر Charles Godon) به این مناسبت جشن گرفته شد. با این حال، این کمپین تا سال ۲۰۱۳ به‌طور کامل فعال نبود، یعنی پس از آن که تاریخش به ۲۰ مارس (۲۹ اسفند) تغییر یافت تا با کنگرهٔ جهانی دندان‌پزشکی FDI در ماه سپتامبر (شهریور) تداخل نداشته باشد.

تاریخ ۲۰مارس برای بزرگداشت روز جهانی سلامت دهان به دلایل زیر انتخاب شد:
– سالمندان باید در مجموع ۲۰ دندان طبیعی در پایان زندگی خود داشته باشند تا سالم در نظر گرفته شوند
– کودکان باید دارای ۲۰ دندان شیری باشند
– بزرگسالان سالم باید در مجموع ۳۲ دندان و حفره دندان داشته باشند
این موارد را می‌توان به‌صورت ۳/۲۰ جمع‌بندی کرد که در تقویم روز ۲۰ مارس متبادر می‌شود.

کمپین‌های قبلی
فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی مسئول برگزاری روز جهانی سلامت دهان است و استراتژی کمپین و رساندن پیام‌ها را توسعه می‌دهد. این استراتژی‌ها سپس از طریق انجمن‌های ملی دندان‌پزشکی، صاحبان حرفه‌های سلامت دهان، دانشجویان دندان‌پزشکی، سازمان‌های حوزهٔ سلامت که به سلامت دهان علاقه‌مندند و همهٔ مردم گسترش می‌یابد.

موضوعات قبلی این کمپین این موارد بودند:
سال ۲۰۱۳: دندان‌های سالم برای یک زندگی سالم
سال ۲۰۱۴: جشن‌گرفتن برای لبخندهای سالم
سال ۲۰۱۵: به زندگی لبخند بزن!
سال ۲۰۱۶: دهان سالم. بدن سالم.
سال ۲۰۱۷: هوشمندانه به دهانت برس

فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، سال ۲۰۱۷ در کنفرانس بین‌المللی خود، اعلام کرد که از سال ۲۰۱۸، کمپین سه ساله‌ای را با نام بگو آآآآ (Say Ahh) برای بزرگداشت WOHD تشکیل می‌دهد و تا سال ۲۰۲۰، هر سال یک شعار برای آن انتخاب خواهد کرد. هدف از انتخاب این نام (بگو آآآآ)، پررنگ کردن اهمیت سلامت دهان در سلامت عمومی شخص است. کمپین WOHD برای سال ۲۰۱۸ شعار (بگو آآآ، به دهان و دندان فکر کن، به سلامتی فکر کن) تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه