بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی
اول دنت:
یک دندانپزشک گفت: آب نمک یا دهان شویه را باید با نظر پزشک خود مصرف کنید.

محمدرضا خامی، دندانپزشک و متخصص بهداشت و سلامت دهان گفت: در افرادی که عفونت‌های مکرر دارند، لوزه‌ها متورم و برجسته‌تر می شوند و حالت گل کلمی پیدا می‌کنند و در شیارها مواد غذایی گیر می‌کند و همین می‌تواند عاملی برای بوی بد دهان باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که برای افرادی که سطح هوشیاری آن‌ها کم است یا ناتوان هستند چه توصیه‌ای دارید گفت: جواب این سوال مقوله‌ مفصلی است و بسته به نوع ناتوانی فرد متفاوت است. به عنوان مثال افرادی که ناتوانی حرکتی دارند مسواک مخصوص که دسته ضخیم تری دارد و خود فرد هم می‌تواند انجام دهد، توصیه می‌شود.

خامی در ادامه یادآوری شد: رساندن خدمات دندانپزشکی برای این افراد بسیار مشکل است و گاه این افراد قادر به بیان مشکل خود نیستند بنابراین پیشگیری بسیار کمک کننده است. چون گاه این افراد قادر به بازکردن فک نیستند و یا ممکن است اجازه ندهند دندانپزشک کاری برای آن‌ها انجام دهد؛ تحت بیهوشی ممکن است کانون‌های عفونی دهان آن‌ها توسط دندانپزشک از بین برود.

وی ادامه داد:  اگر فرد در طول روز قادر به مسواک زدن نیست بهتر است از خوردن میان وعده‌های غیر ضروری که از مواد قندی تهیه شده اند پرهیز کند یا اگر از این دست خوراکی‌ها استفاده می‌کند دهان و دندان خود را با آب شست و شو دهد.

این دندانپزشک اجتماعی در ادامه در پاسخ به این سوال که به نظر شما استفاده از دهان شویه‌ها موثر است گفت: بله، دهان شویه‌ها انواع مختلفی دارند که برای مشکلات لثه یا پوسیدگی دندان داده می‌شود که استفاده از هر کدام در جای خود و با تجویز دندانپزشک مناسب است.

وی در ادامه توضیح داد: هر پروتزی که داخل دهان گذاشته می‌شود، ملاحظات و رعایت‌های خاص خودش را دارد مثلا فردی که روکش یا بریج گذاشته باید به توصیه‌های دندانپزشک خود عمل کند. یا کسی که ایمپلنت دارد باید ملاحظات مربوط را که توسط دندانپزشک بیان شده، اجرا کند.

خامی با بیان این که استفاده از آب نمک رقیق یا غذا‌های خاص برای رفع بوی بد دهان توصیه می‌شود افزود: آب نمک رقیق می‌تواند موثر باشد. دهان شویه‌های خاصی توسط متخصص طب سنتی ارائه می‌شود که آن هم مفید است. برخی مصرف کرفس، هویج، سیب و جعفری را برای رفع بوی بد دهان توصیه می‌کنند که همه این‌ها مفید است.

این دندانپزشک اجتماعی اظهارداشت: آب نمک یا نمک حالت ضد عفونی دارد که در جای خودش مفید است. دهان شویه نیز برای مشکلات خاصی توسط دندانپزشک توصیه می‌شود که آن هم جای خودش را دارد. پس آب نمک یا دهان شویه را با نظر پزشک خودتان مصرف کنید.

 

منبع :صدآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه