احتمال تجویز سیگار الکترونیکی به علاقمندان ترک سیگار در بریتانیا

سیگار

احتمالا بریتانیا نخستین کشوری خواهد شد که استفاده پزشکی از سیگار الکترونیکی را تجویز می کند

وزارت بهداشت بریتانیا روز جمعه ۲۹ اکتبر از احتمال اعطای مجوز برای مصرف دارویی سیگارهای الکترونیکی در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در نسخه بروز رسانی شده نهاد ناظر بر تنظیم مقررات محصولات دارو- درمانی بریتانیا، راه برای تجویز سیگارهای الکترونیکی دارای مجوز دارویی به افرادی که مایل به ترک دخانیات هستند، هموار شده است. احتمالا بریتانیا نخستین کشوری خواهد شد که استفاده پزشکی از سیگار الکترونیکی را تجویز می کند.

شرکت های تولید کننده سیگارهای الکترونیکی باید پروسه مشابه داروهای دیگر را برای تایید شدن محصولشان نزد نهاد دولتی تامین اجتماعی و خدمات سلامت ملی بریتانیا (ان اچ اس) طی کنند.

این تصمیم مسئولان بهداشتی بریتانیا در حالی رسانه ای می شود که نگرانی های عمده ای در سطح دنیا در مورد ضرر و زیان مصرف سیگارهای الکترونیکی و درجه محبوبیت آنها بین مردم مطرح است.

با این حال وزارت بهداشت بریتانیا اعلام کرده که گرچه سیگارهای الکترونیکی عاری از نیکوتین نیستند و مصرفشان بی خطرنیست ولی نسبت به سیگارهای معمولی ضرر کمتری دارند. طبق بیانیه این وزارتخانه تجربه هم نشان داده که استفاده از این نوع سیگارها در ترک سیگار تاثیر بسزایی دارد.

آژانس تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا (MHRA) در بیانیه‌ای خواستار تشویق اعطای مجوز به سیگارهای الکترونیکی و دیگر محصولات حاوی نیکوتین بعنوان دارو شده تا از آنها در درمان افراد معتاد به توتون و تنباکو کمک گرفته شود.

بیش از ۶ میلیون نفر در بریتانیا سیگاری هستند و تنها در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۴ هزار نفر در این کشور در اثر استعمال دخانیات و عوارض جانبی آن جان خود را از دست دادند.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا ابراز امیدواری کرده تجویز سیگارهای الکترونیکی بتواند از میزان افراد سیگاری در این کشور بکاهد.

این درحالیست که تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت اوایل تابستان ۲۰۲۱ میلادی نسبت به مضر بودن سیگارهای الکترونیکی هشدار داده بود.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا نیز در سال ۲۰۱۹ شاهد شیوع نوعی از التهاب ریوی مرتبط با استفاده از ماده افزودنی به نیکوتین های مایع مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی بود. مقامات بهداشتی آمریکا در پی شیوع این بیماری خواستار ممنوعیت استفاده از سیگارهای الکترونیکی شده بودند.

منبع : یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه