چگونه لبخند زیبا داشته باشیم؟

لبخند

برای داشتن لبخندی شیرین و جذاب علاوه بر تمرین، باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید. لبخند در واقع اولین چیزی است که افراد در زمان برخورد با شما به آن توجه می کنند. ولی باید بدانید که داشتن لبخندی جذاب کار راحتی نیست و ایجاد و حفظ آن مستلزم به کارگیری انواع روش ها می باشد. در ادامه به راهکارهای دندانپزشکی جهت داشتن لبخندی زیبا اشاره خواهیم داشت.

 

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند در واقع مجموعه ای از درمان های زیبایی می باشد که می تواند لبخندی زیبا به ارمغان بیاورد. در طی این فرآیند لثه های ناصاف و بدشکل اصلاح شده و مشکلات دندان ها برطرف می شود. این را هم در نظر داشته باشید که در فرآیند اصلاح طرح لبخند طول، عرض، رنگ و شکل دندان ها تغییر می کند تا ظاهری زیبا و شاداب پیدا کنید.

 

دقت داشته باشید که اصلاح طرح لبخند نه تنها جنبه زیبایی دارد، بلکه جنبه های درمانی را هم در بر می گیرد. انواع روش های طراحی لبخند به شرح زیر می باشد:

 

 • باندینگ دندان
 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان
 • ونیر پرسلن یا لمینت دندان
 • استفاده از انواع روکش های دندانی
 • اصلاح لبخند لثه ای با ارتودنسی
 • پر کردگی به رنگ دندان
 • کاشت دندان (ایمپلنت)
 • جراحی لثه
 • جراحی فک و صورت

 

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند دارای مزایای بسیاری می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت:

 

 • در فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان ها سفیدتر و روشن تر می شود. این مسئله سبب جوان به نظر رسیدن چهره می شود.
 • امکان درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات دهان و دندان به کمک اصلاح طرح لبخند وجود دارد.
 • به طور کلی اصلاح طرح لبخند از پوسیدگی دندان، عفونت ها و بیماری های لثه تا حد زیادی جلوگیری می کند.
 • در پروسه اصلاح طرح لبخند ساختار دهان و دندان نسبت به لثه بهبود پیدا می کند.

 

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند از اهمیت فراوانی برخوردار می باشند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم داشت:

 

 •  به صورت منظم از مسواک، نخ دندان و دهانشویه جهت از بین بردن پلاک های بین دندانی استفاده کنید.
 •  به هیچ عنوان مواد غذایی سفتی که موجب آسیب رسیدن به دندان ها می شود، مصرف نکنید.
 •  تا حد ممکن مصرف چای، قهوه و سایر نوشیدنی های رنگی را کاهش دهید و در صورت مصرف، حتما دهان خود را با آب بشویید.
 •  در صورتی که ورزش های انجام می دهید، دندانپزشک خود را از این مسئله باخبر کنید تا در صورت نیاز از نایت گارد استفاده کنید.
 •  برای چکاپ دندان های خود به صورت منظم به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 •  سعی کنید عادات رفتاری نامناسب مثل: دندان قروچه را ترک کنید و دندانپزشک خود را از این موضوع باخبر سازید.

نکته: دقت داشته باشید که جدی گرفتن این نکات می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان و ماندگاری طرح لبخند کمک کند.

 

کاندیداهای اصلاح طرح لبخند

در زمان مراجعه به مطب، دندانپزشک تشخیص می دهد که آیا شما برای انجام اصلاح طرح لبخند کاندیدای مناسبی هستید یا خیر. برای مشخص شدن این مسئله، دندانپزشک با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، دندان و فک شما را معاینه می کند.

در واقع کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام اصلاح طرح لبخند هستند که از سلامت دهانی خوبی برخوردار بوده و هیچگونه پوسیدگی و یا بیماری لثه نداشته باشد. اگر دندان هایتان آسیب دیده است، پیش از اصلاح طرح لبخند باید برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

درمان های زیبایی دندان برای داشتن لبخندی زیبا

برای داشتن لبخندی زیبا می توان از روش های درمانی زیبایی دندان استفاده کرد. در ادامه روش های مختلف درمان های زیبایی دندان را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم:

 

سفید کردن دندان ها

یکی از کاربردی ترین و رایج ترین درمان های زیبایی در دندانپزشکی، سفید کردن دندان ها می باشد. البته برای سفید کردن دندان ها چندین روش مختلف وجود دارد که این روش ها به شرح زیر می باشد:

 

 • بلیچینگ دندان ها
 • باندینگ کامپوزیت
 • لمینت
 • روکش دندان

 

باندینگ کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت با عنوان های کامپوزیت دندان ها و یا لمینت کامپوزیتی نیز شناخته می شود. دقت داشته باشید که این روش فقط برای سفید کردن دندان ها نمی باشد. در واقع این روش می تواند برای رفع اشکالات جزئی دندان ها نیز مناسب باشد.

در این روش محلولی به نام رزین کامپوزیت روی سطح دندان ها مالیده شده و سپس سخت می شود. قرارگیری این لایه بر روی دندان ها باعث سفیدتر شدن دندان ها و اصلاح مشکلاتی مثل: لب پر شدگی و یا ترک های جزئی می شود.

 

لمینت سرامیکی

لمینت یا ونیر دندان در واقع یک پوسته بسیار نازک می باشد که بر روی دندان ها چسبانده می شود. به این صورت اشکالات خفیف تا متوسط دندان ها پوشانده می شود. لمینت دندان بنابر دلایل مختلفی صورت می گیرد. به عنوان مثال از این روش جهت اصلاح ترک خوردگی یا لب پرشدگی، سفید کردن دندان ها، اصلاح کجی دندان ها و بد شکلی سطح یا لبه دندان ها استفاده می شود.

 

روکش دندان

زمانی که اشکالات دندان گسترده می باشد، می توان از روکش دندان برای زیبایی دندان استفاده کرد.

 

بلیچینگ دندان

در مطب دندانپزشکی برای سفید کردن دندان ها، ابتدا ژل و یا محلول محافظ به لثه ها مالیده می شود. به این صورت مواد بلیچینگ با لثه تماس پیدا نمی کند. در مرحله بعدی ژل بیلیچینگ به دندان ها مالیده می شود. دقت داشته باشید که ژل بلیچینگی که در اختیار دندانپزشکان قرار دارد، به مراتب غلظت بیشتری نسبت به محصولات سفید کننده خانگی دارد. به همین دلیل خیلی زودتر فرد را به نتیجه دلخواه می رساند.

این ژل چند دقیقه روی دندان ها باقی می ماند، سپس پزشک ژل را برداشته و لثه و دندان ها را به صورت کامل تمیز می کند. در برخی موارد برای تاثیرگذاری سریع بلیچینگ از لیزر یا نور مخصوصی استفاده می شود.

 

معایب و مزایای سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی دارای مزایا و معایب مختص به خود می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

مزایا:

 

 • سفید کردن دندان ها در دندانپزشکی معمولا طی یک جلسه یا چند جلسه تمام می شود. در صورتی که برای سفید کردن دندان ها در خانه حداقل باید چندین هفته و یا چندین ماه زمان بگذارید.
 • از آن جایی که بلیچینگ دندان زیر نظر دندانپزشک صورت می گیرد، احتمال آسیب رسیدن به لثه و مینای دندان کاهش پیدا می کند.
 • معمولا قبل از بلیچینگ، دندانپزشک دهان بیمار را به طور کامل معاینه می کند تا از عدم وجود مشکل در دندان ها و لثه اطمینان حاصل کند. در صورتی که مینای دندان از بین رفته باشد، بلیچینگ گزینه مناسبی برای بیمار نمی باشد.
 • در صورت وجود پوسیدگی و یا عفونت لثه، پیش از سفید کردن دندان ها باید آن ها را درمان کنید.

 

معایب:

 • سفید کردن دندان ها در دندانپزشکی هزینه بیشتری نسبت به درمان های خانگی دارد.
 • برای انجام این کار حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

درمان ارتودنسی

در برخی موارد کجی و نامرتبی دندان ها به حدی است که امکان مرتب کردن و اصلاح آن ها با لمینت و یا روکش وجود ندارد. در چنین شرایطی فرد برای داشتن دندان هایی صاف و مرتب می تواند از درمان ارتودنسی استفاده کند. فقط در نظر داشته باشید که امروزه روش های متعددی برای ارتودنسی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

 

جراحی لثه برای اصلاح لبخند لثه ای

افرادی که در زمان لبخند زدن، بخش زیادی از لثه شان دیده می شود، می توانند جراحی لثه کرده و یا طول تاج دندان خود را افزایش دهند. به این صورت این مشکل به صورت کامل برطرف می شود.

 

کاربرد باندینگ، کامپوزیت لمینت یا روکش در زیبایی دندان ها

باندینگ، کامپوزیت، لمینت یا روکش کاربردهای زیادی در زیبایی دندان ها دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 

 • اصلاح لبخند لثه ای
 • اصلاح کجی دندان ها
 • بستن فاصله اضافی بین دندان ها
 • ترمیم لب پر شدگی ترک خوردگی و شکستگی
 • صاف و هموار و هم تراز کردن سطح دندان و لبه های دندان
 • سفید کردن دندان ها
 • کوتاه تر یا بلندتر کردن یک یا چند دندان

 

برای داشتن لبخندی زیبا چند تا از دندان های خود را باید لمینت و یا کامپوزیت کنیم؟

برای اینکه بدانید چه تعدادی از دندان های خود را باید لمینت کنید، باید به تعداد دندان هایی که در هنگام حرف زدن و یا خندیدن دیده می شود، توجه کنید. غالبا افراد 6 دندان جلویی بالا را لمینت می کنند تا لبخندشان زیباتر به نظر برسد. البته در برخی موارد هم باید تعداد بیشتری از دندان ها اصلاح و لمینت شوند.

به همین دلیل توصیه می کنیم در این رابطه با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

 

توصیه هایی برای داشتن لبخندی زیبا

مواردی که باید برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب به آن ها توجه کنید، به شرح زیر می باشد:

 

مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان

دقت داشته باشید که داشتن دندان های سالم موجب زیبایی و جذابیت لبخند شما می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید.

 

استفاده روزانه از نخ دندان

به طور کلی، نخ دندان می تواند پلاک ها را از بین دندان ها و زیر لثه (جایی که مسواک به آن دسترسی ندارد) پاک کند. دقت داشته باشید که استفاده روزانه از نخ دندان از بروز پوسیدگی دندان و التهاب لثه جلوگیری می کند. در صورتی که پلاک ها را از بین نبرید، آن ها زیر سطح خطوط لثه جمع می شود. در نتیجه دچار بیماری های پیرا دندانی شده و استخوان دندان تان از بین می رود که این مسئله باعث از بین رفتن دندان می شود.

برای استفاده از نخ دندان ابتدا باید نخ دندان را به دور انگشت خود بپیچید. سپس آن را وارد فضای بین دندان ها کنید. بهتر است نخ دندان را به آرامی در زیر خطوط لثه بالا و پایین کنید. در صورتی که لثه های شما التهاب داشته باشد، امکان خونریزی وجود دارد.

اگر این خونریزی ناشی از التهاب خفیف یا معتدل لثه باشد، در طی دو هفته برطرف می شود. اگر قادر به استفاده از نخ دندان نیستید، می توانید از آب پاش دهانی استفاده کنید. این دستگاه می تواند آب یا محلول دهانشویه را روی دندان های شما اسپری کند و پلاک ها و غذاهای باقیمانده را از بین دندان ها و زیر خط لثه تمیز کند.

 

مسواک زدن (2 بار در روز)

مسواک زدن از اهمیت فراوانی برخوردار است و به صورت مستقیم روی زیبایی دندان های شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می کنیم روزانه حداقل 2 بار به مدت 2 الی 3 دقیقه مسواک بزنید. به این صورت می توانید دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید از خمیردندان هایی که حاوی فلوراید هستند، استفاده کنید. همچنین بهتر است از مسواک های سخت استفاده نکنید، زیرا این مسواک ها قادر به تمیز کردن دندان ها نبوده و موجب صدمه دیدن دندان ها و لثه هایتان می شوند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از سفید کننده های دندان به مدت طولانی می تواند باعث سایش دندان ها و از بین رفتن مینای آن ها شود.

 

 استفاده از سفید کننده های خانگی

اگر با وجود استفاده از نخ دندان و مسواک موفق به سفید کردن دندان های خود نشدید، می توانید از سفید کننده های خانگی به صورت کوتاه مدت استفاده کنید. معمولا این درمان ها هزینه کمی داشته و به دندان ها آسیبی وارد نمی کند. به این منظور می توانید کمی جوهر نمک را به خمیر دندان زده و حدود 2 دقیقه با آن مسواک بزنید.

دقت داشته باشید که این کار بیشتر از یک بار در هفته توصیه نمی شود، چرا که استفاده بیش از حد موجب آسیب رسیدن به دندان ها و لثه می شود. همچنین برای تمیز کردن دندان های خود می توانید از 1 قاشق مرباخوری روغن نارگیل استفاده کنید، به این صورت روغن نارگیل به مدت چند دقیقه در دهان چرخانده و سپس بیرون بریزید.

به هیچ عنوان در درمان های خانگی از مواد اسیدی مانند: توت فرنگی، سرکه و … استفاده نکنید، زیرا باعث از بین رفتن مینای دندان می شود.

 

مراقب درمان های حرفه ای سفید کردن دندان هایتان باشید

بیشتر روش های سفید کننده دندان برای افرادی که دارای لثه های حساسی هستند یا دندان هایشان حفره دارد، دردناک است. در بیشتر داروخانه ها می توانید نوارهای سفید کننده ای که قادر به پاک کردن لکه های عمیق و یا سطحی دندان ها هستند را پیدا کنید. ولی باید بدانید که امکان بروز حساسیت گذرا وجود دارد.

ژل سفید کننده دندان از نوار سفید کننده قوی تر است. ولی پیش از استفاده از آن توصیه می کنیم با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

 

 

پرهیز از مصرف موادی که روی دندان ها لکه ایجاد می کنند

نوشیدنی های الکلی، قهوه و چای از جمله مهم ترین موادی هستند که باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شوند. به همین دلیل بهتر است تا جای ممکن مصرف آن ها را کاهش دهید. سیگار از دیگر مواد مضر برای دندان ها بوده که می تواند باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها شود.

 

زیباسازی دندان ها

به طور کلی نامنظمی و وجود فواصل بین دندانی روی لبخند تاثیر مستقیم دارد. در صورت تمایل برای برطرف کردن این مشکلات می توانید با یک دندانپزشک مشورت کرده و از او بخواهید تا دندان های شما را مرتب کند. اگر تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید می توانید با ایمپلنت، زدن پل و یا دندان مصنوعی، لبخندی زیبا به خود هدیه دهید.

 

ترک سیگار و قلیان

همانطور که اشاره شد، سیگار و قلیان باعث زردی و ایجاد لکه بر روی دندان ها می شود. در بعضی موارد زردی و جرم ناشی از دود سطحی و ظاهری است که با جرم گیری می توانید آن ها را از بین ببرید. ولی در بعضی مواقع جرم به مینای دندان نفوذ کرده و ماندگار می شود.

در واقع سیگار و قلیان به لثه های سالم شما آسیب فراوانی وارد می کند و آن ها را به عقب می برد و در اطراف دندان ها، حفره های بزرگ ایجاد می کنند. به همین دلیل دندان ها بلندتر از حد معمول دیده شده و فضاهای سیاهی بین آن ها قابل مشاهده است. این را هم در نظر داشته باشید که مصرف دخانیات می تواند درمان بیماری های لثه را دشوارتر کند.

 

 

کاهش مصرف چای و قهوه

بسیاری از نوشیدنی ها مانند: قهوه و چای دندان ها را زرد می کنند. در واقع مصرف این نوشیدنی ها باعث ایجاد لایه ای زرد بر روی دندان ها می شود که اغلب با جرمگیری از بین می رود. ولی در برخی موارد این زردی به مینای دندان وارد شده و ماندگار می شود.

به همین دلیل توصیه می کنیم چای و یا قهوه خود را با نی بنوشید تا دندان هایتان نیاز به جرم گیری پیدا نکند. همچنین بعد از نوشیدن چای و قهوه می توانید مقداری آب را در دهان خود بچرخانید. به این صورت مایع تیره رنگ به مدت طولانی روی دندان هایتان نمی نشیند.

 

نوشیدن آب به مقدار کافی

آب در واقع سالم ترین نوشیدنی برای داشتن لبخندی زیبا می باشد. دقت داشته باشید که نوشیدن آن می تواند دندان ها را تمیز کرده و مانع پوسیدگی آن ها شود. این را هم در نظر داشته باشید که آب شیر در مقایسه با آب های بسته بندی بهتر است، زیرا فلوراید موجود در آن در محدوده میزان توصیه شده است.

در صورتی که آب های بسته بندی معمولا فاقد فلوراید بوده و یا به مقدار فلوراید موجود در آن نظارت نمی شود. میزان مناسب فلوراید می تواند سلامت دندان ها را به نوعی تضمین کرده و از پوسیدگی آن ها جلوگیری کند. نوشیدن مداوم نوشیدنی های شیرین و یا اسیدی موجب پوسیدگی زودهنگام دندان ها می شود.

جمع بندی

امروزه روش های زیبایی دندان برای اصلاح لبخند مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اگر شما نیز احساس می کنید به این خدمات دندانپزشکی زیبایی نیاز دارید، بهتر است در ابتدا یک کلینیک دندانپزشکی معتبر و حرفه ای در این زمینه پیدا کنید. کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور با تخصص و تجربه عالی در کنار به کارگیری بهترین تجهیزات و مواد می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 

سوالات متداول

آیا امکان انجام بلیچینگ در خانه وجود دارد؟

خیر؛ برای انجام بلیچینگ حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه نوشیدنی هایی باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شود؟

نوشیدنی های الکی، قهوه و چای باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شود.

آیا قلیان و سیگار روی زیبایی لبخند تاثیر دارد؟

بله؛ قلیان و سیگار موجب زرد شدن و ایجاد لکه بر روی دندان ها می شود.

آیا با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانیم لبخند زیبایی داشته باشیم؟

بله؛ قطعا با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید لبخند زیبایی داشته باشید.

درمان های خانگی هزینه بیشتری دارند یا بلیچینگ دندان؟

قطعا بلیچینگ دندان نسبت به درمان های خانگی هزینه بیشتری دارد.

منبع : دندان پزشکی یوسف بالوی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه