مزایا و معایب ایمپلنت دندان؛ آیا ایمپلنت گزینه خوبی برای جایگزینی دندان رفته است؟

ایمپلنت

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • چه افرادی می توانند از روش ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟
 • مزایای ایمپلنت دندان
 • سوالات متداول

یکی از بهترین روش هایی که برای پر کردن جای خالی دندان وجود دارد، ایمپلنت دندان می باشد. ایمپلنت دندان علاوه بر کاربرد موثری که در زیبایی دندان ها دارد، فواید بسیار دیگری نیز دارد که در این مقاله شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

 

برای افرادی که یک و یا چند دندان خود را ازدست داده اند، ایمپلنت دندان یک روش بسیار پیشرفته و فوق العاده می باشد. ایمپلنت، یک قطعه پیچ مانند از جنس تیتانیوم و یا زیرکونیا می باشد که سازگاری خوبی با بدن انسان دارد. زمانی که دندانپزشک، ایمپلنت را در استخوان فک جا گذاری کرد، می تواند پروتز های دندانی روکش ایمپلنت را بر روی آن قرار دهد. در واقع ایمپلنت همانند ریشه دندان عمل می کند. بعد از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان، با قرار گیری تاج دندان دائمی بر روی ایمپلنت، جای خالی دندان به خوبی پر می شود.

چه افرادی می توانند از روش ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

در رابطه با این موضوع که چه کسانی کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندانی هستند، باید گفت که تمام افرادی که سلامت جسمانی کافی و مناسبی را دارند، می توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره مند شوند. در شرایط خاصی مانند بیماری های لثه، عفونت های دهانی و میزان تراکم ناکافی استخوان، امکان دارد تا دندانپزشک، استفاده از این روش را توصیه نکند. البته این شرایط نیز مانع عدم استفاده از این روش درمانی نمی شوند. در صورتی که افراد، بیماری ها و عفونت های دهانی داشته باشند، دندانپزشک در ابتدا به درمان آن ها می پردازد و برای افرادی که تراکم کافی استخوان را ندارند، روش پیوند استخوان فک این مشکل را حل کرده است. البته ایمپلنت دندان برای برخی از افراد مانند افراد سیگاری، افراد دارای دیابت و یا بیماری های قلبی، بیماران شیمی درمانی و رادیو تراپی به طور کلی توصیه نمی شود و فواید ایمپلنت دندان معیاری برای استفاده آن ها از این روش نمی باشد. در نتیجه تمام افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، باید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، با دندانپزشک متخصص به خوبی مشورت کنند.

مزایای ایمپلنت دندان

 

در صورتی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید، حتما تمایل دارید تا از تمام مزایا و فواید آن آگاهی داشته باشید. در ادامه به بررسی تمام فواید ایمپلنت دندان پرداخته ایم:

 1. زیبایی ظاهری دندان هاایمپلنت دندان ظاهری بسیار مشابه با دندان های طبیعی فرد دارد و همچنین برای کاشت ایمپلنت دندان نیازی به تراشیدن دندان های مجاور وجود ندارد، به همین جهت علاوه بر زیبایی ظاهری خود ایمپلنت، زیبایی دندان های دیگر از دست نمی رود تا مجبور به انجام درمان های زیبایی دیگر برای آن ها باشید. در نهایت بعد از کاشت ایمپلنت دندان یک ظاهر منحصر به فرد از زیبایی دندان هایتان را تجربه خواهید کرد.
 2. طبیعی بودن از نظر ظاهری و حسیایمپلنت دندان به عنوان ریشه دندان عمل می کند و در واقع طراحی آن به گونه است که بعد از قرار گرفتن درون استخوان فک، هیچ احساس ناخوشایندی را برای شما ایجاد نخواهد کرد. در واقع بعد از کاشت ایمپلنت و قرار گرفتن تاج دندان روی آن، دندان ایمپلنت شده و دندان طبیعی از یکدیگر تشخیص داده نخواهند شد. همچنین دندان ایمپلنت شده، عملکردی همانند دندان طبیعی داشته و حس وجود جسمی خارجی را در دهان نخواهید داشت. می توانید این اطمینان را داشته باشید که دندان های ایمپلنت شده حتی طبیعی تر از آنچه که فکر می کردید، برای شما خواهد بود.
 3. افزایش اعتماد به نفسزمانی که جای دندان خالی در دهان خود داشته باشید، در زمان لبخند زدن و صحبت کردن اعتماد به نفس خود را از دست می دهید و از صحبت کردن در جمع خودداری می کنید. کاشت ایمپلنت دندان می تواند تحولی عظیم را برایتان ایجاد کند و با افزایش اعتماد به نفس فوق العاده در شما، دیگر از لبخند زدن و صحبت کردن در جمع خجالت نکشید. کاشت دندان با زیبایی که برایتان به ارمغان می آورد، یک حس فوق العاده ایجاد می کند.
 4. دوام طولانیایمپلنت ها دوام و طول عمر بسیار زیادی دارند که در واقع این، مهمترین مزیت آن ها می باشد. در صورتی که به درستی از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنید، دوام آن بیش از 20 سال و حتی تا آخر عمر خواهد بود. می توان با جرئت گفت اگر درمان خود را به دست متخصص دارای مهارت بسپارید، میزان موفقیت کاشت ایمپلنت دندان بیش از 95 درصد خواهد بود. در نتیجه با وجود هزینه بسیار بالایی که دارد، اما به دلیل داشتن فواید بسیار، سرمایه گذاری بلند مدت و مقرون به صرفه ای خواهد بود.
 5. مقاومت بالاایمپلنت دندان، به طور معمول از جنس تیتانیوم و یا زیرکونیا می باشد. تیتانیوم به میزان زیادی می تواند مانع از پوسیدگی ایمپلنت شود. باکتری ها با مصرف مواد قندی، اسید تولید کرده که در نهایت سبب پوسیدگی دندان خواهد شد. اگر این پوسیدگی درمان نشود، می تواند آسیب جدی به مینای دندان وارد کند، اما جالب است بدانید باکتری ها هیچ اثری بر روی دندان ایمپلنت شده ندارند. تیتانیوم در برابر اسید تولید شده توسط باکتری ها، به میزان بسیار زیادی از خود مقاومت نشان می دهد.
 6. دارای استحکام و قابل اطمینانتیتانیوم مقاوم ترین و محکم ترین فلز موجود در کره زمین می باشد، بنابراین شکسته نخواهد شد. این آلیاژ بی نظیر به راحتی با استخوان جوش خورده و سازگاری خوبی با بدن انسان دارد و تا درصد زیادی توسط فک و یا لثه پس زده نمی شود. البته این را در نظر داشته باشید، اگر از تاج دندانی که روی ایمپلنت قرار می گیرد، به خوبی مراقبت نکنید، احتمال شکستن و آسیب های احتمالی برای آن وجود دارد، زیرا تاج دندان همانند دندان های طبیعی می باشد. خوشبختانه می توانید نگرانی زیادی از این بابت نداشته باشید، زیرا جایگزینی تاج دندان بسیار راحت است. به طور کلی اگر از دندان ایمپلنت شده خود به خوبی مراقبت کنید، هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد.
 7. جلوگیری از بیماری های لثهیکی از مزیت های بی نظیر ایمپلنت دندان، جلوگیری از بیماری های لثه می شود. زمانی که یک و یا چند جای خالی دندان وجود دارد، مواد غذایی برخورد مستقیم با لثه خواهند داشت. علاوه بر این، جای خالی دندان یک مکان بسیار مناسب برای تجمع و رشد باکتری ها می باشد. بنابراین شما مدام دچار عفونت و بیماری های لثه می شوید. اگر جای دندان شما خالی باشد و ایمپلنت دندان را به تعویق بیندازید، با تجمع بیشتر باکتری ها، سایر دندان ها نیز آسیب می بینند.
 8. دندان هایی منظمایمپلنت دندان، تضمینی برای نظم و پایداری دندان ها می باشد. در واقع زمانی که جای خالی دندان پر می شود، دندان های کناری جابه جا نشده و نطم دیگر دندان ها از بین نمی رود، زیرا دندان ها به صورت طبیعی تمایل دارند که حرکت کنند و جای خالی دندان را پر نمایند. در نظر داشته باشید، این جابه جایی تاثیر منفی روی غذا خوردن، تکلم و ساختار دندان ها خواهد داشت.
 9. مانع شدن از تحلیل استخوانیکی دیگر از مزایای ایمپلنت دندان، جلوگیری از تحلیل استخوان می باشد. زمانی که پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد، با جوش خوردن با آن سبب استحکام استخوان فک خواهد شد. اگر از دندان مصنوعی استفاده کنید بر خلاف ایمپلنت دندان، هیچ بخشی به عنوان ریشه دندان عمل نخواهد کرد و استخوان فک به مرور زمان دچار تحلیل می شود.
 10. بهبود عملکرد دهان و دندانشاید یکی از بزرگترین مشکلاتی که جای خالی دندان برای شما ایجاد می کند، مشکلاتی برای غذا خوردن است، زیرا قدرت جویدن را از بین می برد. به همین جهت اگر دندان از دست رفته داشته باشید، به راحتی نمی توانید هر غذایی را بخورید و شاید برای جبران کمبود های غذایی، مجبور به استفاده از مکمل باشید. کاشت ایمپلنت دندان با بر طرف کردن این مشکل، کمک می کند تا هر غذایی که دوست دارید بخورید و عملکرد دهان و دندان با مشکل مواجه نشود.
 11. جوان نشان دادن چهرهدر واقع جای خالی دندان علاوه بر ظاهر نازیبا برای دندان ها، چهره را پیرتر نشان می دهد، زیرا دندان ها مانند یک حامی از ساختار صورت محافظت می کنند. یکی از مزیت های ایمپلنت دندان این است که با پر کردن جای خالی دندان و حمایت از بافت صورت، چهره را جوان تر و شاداب تر نشان می دهد.
 12. بهبود قدرت تکلمیک یا چند دندان از دست رفته در دهان می توانند بر قدرت تکلم نیز تاثیر منفی داشته باشند، بنابراین ایمپلنت دندان با رفع این مشکل، قدرت تکلم را بهبود می بخشد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان دارای فواید و مزایایی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. کوتاه شدن دوره درماندر واقع دوره درمان ایمپلنت دندان در چندین جلسه و چندین ماه صورت می گیرد، اما با استفاده از ایمپلنت فوری این دوره طولانی وجود نخواهد داشت و طی یک الی دو جلسه درمان انجام می شود.
 2. درمان با جراحی کمتربه طور کلی در روش ایمپلنت فوری، پایه تیتانیوم، اباتمنت و پروتز موقت در یک جلسه در محل مورد نظر قرار داده می شود و بعد از جوش خوردن پست به استخوان فک، دیگر نیازی به شکافتن لثه و جراحی مجدد نخواهد بود. بنابراین درمان با جراحی کمتری انجام می شود.
 3. ایجاد هماهنگی مطلوب بین بافت لثه و تاجپس از اینکه پروتز موقتی روی بافت لثه قرار گرفت، به طور دلخواه شکل داده می شود. به همین جهت بعد از اینکه پروتز دائم قرار داده شد، هماهنگی خوبی بین بافت لثه و روکش وجود خواهد داشت.
 4. کاهش بار روانی برای بیماربه طور معمول، کشیدن دندان خصوصا دندان های جلویی، به دلیل تاثیر بسیار زیادی که برای چهره دارند، اثر منفی بر روان شما خواهد گذاشت ، زیرا این شرایط ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد. ایمپلنت فوری، با رفع این مشکل، بار روانی این درمان را برایتان کاهش می دهد.

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

 

 1. طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از دندان مصنوعی می باشد.
 2. هزینه کاشت ایمپلنت دندان در مدت زمان، بسیار مقرون به صرفه تر از دندان مصنوعی می باشد.
 3. مراقبت و رسیدگی از ایمپلنت دندان و همچنین تمیز کردن آن، از دندان مصنوعی راحت تر است.
 4. ایمپلنت دندان می تواند مانع از تحلیل استخوان فک شود، در حالی که دندان مصنوعی چنین مزیتی ندارد.
 5. غذا خوردن با ایمپلنت بسیار راحت تر از دندان مصنوعی می باشد

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت نسبت به دندان طبیعی برتری دارد؟

  برای پاسخ به این سوال می توان گفت که در یک مورد این برتری وجود دارد. در واقع باکتری های موجود در دهان با مصرف قند، اسید تولید می کنند که این اسید می تواند با ایجاد پوسیدگی دندان در نهایت آسیب به مینای دندان را به دنبال داشته باشد، اما ایمپلنت از جنس تیتانیوم این امکان را برای باکتری ها فراهم نمی کند، زیرا تیتانیوم یک فلز بسیار مقاوم در برابر اسید می باشد. بدین ترتیب باکتری ها نمی توانند اثری بر ایمپلنت داشته باشند. البته این را در نظر داشته باشید که این شرایط تنها برای ایمپلنت بیان شد، نه تاج دندان و روکش روی ایمپلنت.

 2. موفقیت جراحی ایمپلنت تا چه میزان می باشد؟

  به طور کلی نتیجه نهایی جراحی ایمپلنت با توجه شرایط هر بیمار، متفاوت می باشد، اما به جرئت می توان گفت اگر درمان ایمپلنت توسط یک متخصص با مهارت صورت گیرد، میزان موفقیت آن بالای 95 درصد می باشد.

 

 

منبع  : دکتر فاطمه لبافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه