عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با یادآوری اینکه کشور در حوزه آموزش و پیشگیری مرتبط با بیماری‌های دهان و دندان عقب مانده، به تشریح دلایل نبود ارائه خدمات حمایتی بیمه‌ها به این بخش پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، دکتر محمد حسین قربانی در مورد دلیل گرانی هزینه‌های دندانپزشکی و نبود پوشش بیمه‌ای برای این حوزه، گفت: هزینه تجهیزات دندانپزشکی در تمام دنیا گران بوده و کالای لوکس محسوب می‌شود و این در حالی است که تامین متریال آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انواع فراوانی هم دارد که در هزینه‌های این بخش اثرگذار است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: بیمه‌ها تاکنون نتوانسته‌اند خدمات حمایتی خوبی را برای دندانپزشکی تعریف کنند و این یکی از ضعف‌های حاکمیتی تحت عنوان کمبود منابع است.

دکتر قربانی گفت: ما در نشستی که هفته گذشته با وزیر آموزش و پرورش داشتیم که منجر به سوال از وی شد، به وضعیت بیمه‌های تکمیلی اشاره کردیم که در آن بخش‌های مختلف درمان اعم از چشم پزشکی، بستری در بیمارستان، جراحی‌ها و …. مورد توجه قرار گرفت، اما بیمه‌ها به هیچ‌وجه زیر بار ارائه خدمات در حوزه دندانپزشکی نرفتند، چرا که گستردگی و هزینه بسیار بالایی دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: البته با وجود زیرساخت‌های حوزه دندانپزشکی و مشکلات موجود در منابع دولتی، بعید به نظر می‌رسد که بعد از این نیز بیمه‌ها بتوانند خدمات این بخش را تحت پوشش قرار دهند.

وی صریح کرد: آنچه مسلم است در بخش حاکمیتی باید بیشتر به حوزه آموزش و پیشگیری در زمینه بیماری‌های دهان و دندان توجه شود، چرا که ۹۰ درصد پوسیدگی‌های دندانی ناشی از نبود رعایت بهداشت به ویژه در سنین کمتر از دوازده سال است.

قربانی اضافه کرد: اگر ما توجه به آموزش و پیشگیری را که از هزینه پایینی نیز برخوردار است، مورد توجه قرار دهیم، می‌توانیم از تحمیل هزینه سنگین بر دوش مردم جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: ما پیش از این در مراکز بهداشتی روستاها بهداشت‌کاران دهان و دندان داشتیم، چرا که دندانپزشکان به این مناطق نمی‌رفتند، بنابراین بهداشت‌کاران هم به ارائه آموزش و خدمات اولیه در این حوزه برای گروه‌های هدف اعم از سنین پنج تا دوازده سال و مادران باردار و شیرده می‌پرداختند که بعد به آنها این فرصت نیز داده شد تا به شرط اینکه در همان مناطق فعالیت کنند، دندانپزشک شوند، اما این افراد به این موضوع توجه نکردند و بی‌توجهی به این برنامه‌ریزی صورت گرفته، عاملی شد که در حوزه پیشگیری و آموزش عقب بمانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه