دندانپزشکی

به گزارش از خبربان :

شغل دندانپزشکی

در کشور ما دندانپزشکی جزو شغل های پرطرفدار و با درآمد خوب است. دانش آموزان زیادی در دوران کنکور و دبیرستان با آرزوی دندانپزشک شدن به خواب می‌روند. در نهایت عده‌ی کمی از داوطلبان کنکور وارد دانشکده های دندانپزشکی کشور می‌شوند. اما رد کردن سد کنکور تازه ابتدای ماجراست. برخلاف تصور عده ای از مردم، دروس دندانپزشکی اصلا راحت نیست.

دانشجویان دندانپزشکی در ۶ سال تحصیل خود دروس بسیار سختی را پاس می‌کنند. علاوه بر آن حجم کارهای عملی این رشته زیاد است. در نهایت با گذراندن ۶ سال پر تلاش می‌توانند وارد بازار کار شوند و به مردم خدمات دندانپزشکی ارائه دهند. اما کدام ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک باعث می‌شود که ما آن را انتخاب کنیم!؟

download

چرا ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک مهم است؟

اگر تا به حال به دندان پزشک مراجعه کرده باشید، قطعا میدانید هزینه‌های دندانپزشکی بالا هستند و علاوه بر آن اصولا با یک جلسه مراجعه کار دندان‌های شما تمام نمیشود. به همین دلیل خیلی مهم است که شما از ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک خوب باخبر باشید و بعد به سراغ انتخاب دندانپزشک برای درمان دندانتان بروید. زیرا قرار است وقت و هزینه‌ی زیادی را صرف این کار کنید. پس کمی تحقیق و یک انتخاب درست، به منزله‌ی صرفه جویی در وقت و زمان شما است.

 

شاخص ترین ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک خوب

همیشه انسان های وقت شناس به من انرژی مثبت میدهند. قطعا برای شما هم همینطور خواهد بود. به خصوص اگر خودتان هم وقت شناس باشید. یکی از ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک خوب وقت شناسی است. درست است که عصب کشی دندان، ترمیم دندان یا سایر کارهای دندانپزشکی وقت گیراست. اما یک دندانپزشک خبره به طور تقریبی می‌داند هر فرآیند دندانپزشکی چقدر طول می‌کشد و به موقع نوبت می‌دهد. منتظر گذاشتن طولانی مدت بیمار موجب نارضایتی آن می‌شود.

 

سایر ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک خوب

دندانپزشکی در کنار علم، یک تجربه و مهارت است. اگر دندانپزشک شما مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است به شما آسیب وارد شود. یکی دیگر از ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک ارتباط گرفتن با بیمار است. اعمال دندانپزشکی به خودی خود استرس زا هستند. بنابراین اگر دندانپزشک با بیمار ارتباط خوبی نداشته باشد، تمام جلسات دندانپزشکی و حین کار دندانپزشک بیمار عذاب می‌کشد. به علاوه اگر مشکلی داشته باشد نمی‌تواند راحت مطرح کند. این امر ممکن است برای بیمار و در ادامه برای دندانپزشک مشکل ساز شود. یک دندانپزشک خوب شما را وادار به انجام عمل‌های گران قیمت نمیکند. بلکه صادقانه درمورد راهکارهایی که برای شما مناسب است‌، صحبت می‌کند. تا درنهایت خودتان تصمیم گیری کنید. مطب یک دندانپزشک خوب، تمیز، استرلیزه و مرتب است. مطب دندانپزشکی یکی از مکان‌هایی است که به شدت موجب انتقال انواع آلودگی ها و عفونت‌ها می‌شود. تمیز نبودن مطب یک دندانپزشک می‌تواند موجب ایجاد بیماری در شما و اطرافیانتان شود.

دندانپزشک چه خدماتی را به بیمار ارائه میکند؟

دندانپزشک هم مانند پزشک، دوره‌ی تخصص و عمومی دارد. یک دندانپزشک عمومی همه‌ی اعمال دندانپزشکی به جز ارتودنسی و جراحی فک و صورت را می‌تواند انجام دهد. خدمات دندانپزشکی به دو بخش خدمات درمانی و زیبایی تقسیم می‌شوند. درد دندان باعث می‌شود که ما به فکر خدمات درمانی بیفتیم، اما اگر شما به دنبال زیباتر شدن لبخندتان هستید، قطعا به فکر اعمال زیبایی دندانپزشکی هستید. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم مهارت یک دندانپزشک خیلی مهم است. لزوما نمی‌توان گفت مهارت یک دندانپزشک متخصص بیشتر از عمومی است.

 

خدمات درمانی دندانپزشکی

۱. جرم گیری و تمیزکردن دندان‌ها ۲. پرکردن سوراخ و شکاف های بین دندان ۳. پرکردن دندان‌ها ۴. عصب کشی دندان‌ها ۵. دندان درد و کشیدن دندان ۶. روکش دندان جهت ترمیم دندان‌های آسیب دیده ۷. تاج گذاشتن روی دندان‌ها ۸: استفاده از دندان مصنوعی . همه ی موارد فوق را یک دندانپزشک عمومی می‌تواند انجام دهد. کیفیت کار فقط به مهارت و تجربه‌ی دندانپزشک بستگی دارد.

 

خدمات درمانی زیبایی دندانپزشکی

یکی از خدمات زیبایی دندانپزشکی، اصلاح طرح لبخند است‌. در اصلاح طرح لبخند سعی می‌شود ۸ دندان میانی از ردیف بالا و ۸ دندان میانی از ردیف پایین اصلاح شود. یکی دیگر از خدمات زیبایی لمینت دندان است‌. لمینت دندان یکی از محبوب ترین اقدامات دندانپزشکی میباشد. از ویژگی دندانپزشک خوب این است که اشخاص کاندیدای لمینت را درست تشخیص دهد. لمینت دندان دو نوع سرامیکی و کامپوزیت دارد. نوع سرامیکی لمینت دندان با همکاری لابراتوار دندانسازی ساخته میشود. بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان هم یکی دیگر از خدمات زیبایی دندانپزشک است. ارتودنسی دندان و ایمپلنت هم جزو خدمات زیبایی دندان هستند.

 

عصب کشی دندان و درمان ریشه دندان

عصب کشی دندان فرایندی است که در آن به جای کشیدن دندان آسیب دیده عصب را درمان میکنید. یکی از ویژگی‌های دندانپزشک خوب این است که تشخیص درست برای عصب کشی دندان دهد. برای تشخیص عصب کشی دندان به اشعه ی ایکس نیاز داریم. در عصب کشی دندانپزشک عفونت های لایه ی نرم دندان را برمی دارد و سپس دندان را پرمی کند. مرحله ی آخر در عصب کشی روکش دادن دندان است‌. عصب کشی یا اندو یکی از روش های درمان ریشه است‌. در بعضی مواقع لازم است درمان ریشه مجدد انجام شود. البته در موارد محدودی ممکن است این اتفاق بیفتد. از دلایل درمان ریشه مجدد عدم تخلیه کامل ریشه یا ایجاد عفونت در کانال ریشه میباشد. عمل عصب کشی دندان توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص اندو انجام میشود.

مراحل عصب کشی دندان

download 1

کشیدن دندان عقل و دندان نهفته

یکی از ترسناک ترین خدمات دندانپزشکی کشیدن دندان عقل است. به خصوص اگر دندان نهفته باشد. دندان عقل، آخرین دندانی است که رشد می‌کند. البته اصولا فضای کافی و مناسب برای رشد آن وجود ندارد. در این صورت دندان رشد نمیکند و به صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی میماند. دندان عقل اگر نهفته باشد و بیمار متوجه آن نشود، ممکن است عواقب بدی داشته باشد. در صورت تشخیص وجود دندان عقل بهتر است هرچه سریعتر برای کشیدن آن اقدام کنید. یکی از ویژگی‌های یک دکتر دندانپزشک خوب این است که بتواند یک دندان نهفته را به بهترین شکل بکشد. البته این دندان‌ها اصولا باید جراحی شوند. همچنین تشخیص زمان کشیدن دندان عقل نهفته حائز اهمیت است. دندان عقل را هم متخصص پریو و هم دندانپزشک عمومی می‌تواند جراحی کند.

 

لمینت دندان و کامپوزیت دندان

یکی از خدمات بسیار محبوب زیبایی دندانپزشکی لمینت دندان و کامپوزیت دندان است‌. لمینت و کامپوزیت یک روکش نازک هستند که برای زیبایی بیشتر روی دندان کشیده می‌شوند. برای انتخاب لمینت یا کامپوزیت باید تفاوت‌ها و معایب و مزایای هر کدام را بشناسید. یکی از تفاوت‌های فاحش لمینت و کامپوزیت تفاوت قیمت بین این دو هست. قیمت کامپوزیت خیلی به صرفه تر از لمینت دندان است‌. همچنین مدت زمان انجام لمینت طولانی تر از کامپوزیت است. کامپوزیت فقط توسط دندانپزشک انجام می‌شود. اما لمینت دو الی سه هفته طول میکشد. چونکه در فرایند لمینت قالب دندان توسط دندانپزشک برای لابراتوار فرستاده می‌شود. سپس بعداز دو تا سه هفته لمینت آماده می‌شود. نکته ی آخر اینکه ماندگاری لمینت از کامپوزیت بیشتر است‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه