دندانپزشکی زیبایی

دندان

دندانپزشکی زیبایی به درمانهای غیر ضروری در دندانپزشکی گفته می شود که بیشتر بر روی ظاهر دندان تمرکز می شود ولی همزمان درمان نیز ممکن است انجام شود. مواردی مثل بهبود رنگ ، اندازه و شکل دندان و حتی لثه ممکن است برای بهبود زیبایی لبخند و دندان دچار تغییراتی شوند.

بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران را هم اگر قرار است پیدا کنید باز هم باید درباره این اصطلاح یعنی دندانپزشکی زیبایی ، اطلاعات بیشتری کسب کنید تا در انتخاب بهترین دندانپزشکی زیبایی موفق عمل کنید.

امروزه محبوبیت دندانپزشکی زیبایی بیش از هر زمان دیگری است و درمان‌های مختلفی مانند سفید کردن دندان ها ، بستن فاصله بین دندانی و ایمپلنت دندان را شامل می‌شود.

دندانپزشکان زیبایی با بهره‌گیری از وسایل متعدد و به روش‌های گوناگون نهایت سعی خود را برای خلق لبخندی زیبا و بی‌نقص می‌کنند.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی طیف گسترده‌ای دارد که از ایجاد تغییرات جزئی تا ترمیم‌های گسترده را دربر می‌گیرد.

دندانپزشک فرم دندان‌ها را اصلاح می‌کند، فاصله بین دندانی را می‌بندد، دندان ساییده یا کوتاه را ترمیم می‌کند یا بلندی تاج دندان را تغییر می‌دهد.

از متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی می‌توان به بلیچینگ (سفید کردن دندان)، باندینگ، روکش، ونیر و اصلاح فرم دندان اشاره کرد.

فهرست عناوین

بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران

لبخندی جذاب ، صاف ، سفید و درخشان از دندان‌های مرواریدگون لبخندی مسحور کننده است که به سختی می‌توان نگاه از آن برداشت؛ بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران با روش‌های مختلف راه رسیدن به لبخند رویایی را با اصلاح رنگ و شکل کلی دندان هموار می‌کند.

روش های دندانپزشکی زیبایی

روش‌های مختلفی برای زیباتر کردن دندان‌های لک شده و تغییر رنگ داده، شکسته و لب‌پر شده، بدشکل و نازیبا یا جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد.

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها

دندان‌ها به مرور زمان، به ویژه در صورت سیگار کشیدن، مصرف بعضی داروها یا خوراکی‌هایی مانند چای و قهوه لک می‌شود یا تغییر رنگ می‌دهد؛ دندانپزشک با استفاده از فرایندی شیمیایی دندان‌ها را به یکی از دو روش سفید کردن دندان در مطب یا ارائه کیت‌های خانگی سفید کننده دندان برای استفاده در منزل سپید و درخشان می‌کند.

دندانپزشک زیبایی، تری دهانی را به صورت سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌کند تا مطمئن شود که مقدار مناسبی از محلول سفید کننده به دندان‌ها می‌رسد.

به خاطر داشته باشید، دندان‌ها در صورتی که مجدداً در معرض مواد لک کننده دندان قرار بگیرد، لک خواهد شد.

پس از سفید کردن دندان‌ها باید همچنان بهداشت روزانه دهان و دندان را با دو بار مسواک زدن در روز، حداقل یک بار کشیدن نخ دندان و شستشوی روزانه دهان با دهانشویه ضدعفونی کننده رعایت کرد.

روش باندینگ در دندانپزشکی زیبایی

باندینگ در دندانپزشکی زیبایی

چنانچه فاصله بین دندان‌ها زیاد باشد یا اگر دندان‌ها لب‌پر، شکسته، لک شده یا ترک خورده باشد، می‌توان با باندینگ آنها را زیباتر کرد.

مواد باندینگ برای پر کردن پوسیدگی‌های کوچک یا محافظت از ریشه نمایان دندان نیز به کار برده می‌شود.

ترمیم دندان در یک جلسه انجام می‌شود، ابتدا دندانپزشک محلول اسیدی اچینگ و پس از آن مواد همرنگ، گاهی اوقات رزین کامپوزیتی را مستقیماً روی سطح دندان آسیب دیده می‌زند.

اگرچه دوام باندینگ چندین سال است، اما احتمال لب‌پر شدن، لک شدن یا ساییدگی آن از بقیه ترمیم‌ها بیشتر است.

لمینت دندان در بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته‌ها یا روکش زیبایی نازکی است که به صورت سفارشی از پرسلین و گاهی پلاستیک برای هر بیمار ساخته می‌شود و با هدف تغییر رنگ و یا شکل دندان جلوی آن گذاشته می‌شود.

دوام لمینت دندان از باندینگ بیشتر است. در شرایط زیر از لمینت دندان برای زیباتر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود:

 • فاصله‌دار بودن دندان‌ها
 • ساییدگی یا لب‌پر شدن دندان‌ها
 • وجود لک دائمی روی دندان‌ها
 • بدشکل بودن دندان‌ها
 • کج و نامرتب بودن جزیی دندان‌ها

دندانپزشک ابتدا از دندان‌ها قالب می‌گیرد، سپس دندان‌ها را پیش از چسباندن ونیر با سیمان پرداخت و آماده می‌کند. سیمان با تابش نور خشک و سفت می‌شود تا لمینت محکم روی دندان بچسبد. چون لمینت پرسلنی در لابراتوار ساخته می‌شود، باید یک بار دیگر نیز برای گذاشتن ونیر روی دندان به کلینیک مراجعه کنید.

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

در اصلاح طرح لبخند درمان‌هایی چون ردیف و مرتب کردن دندان‌های بی‌نظم و به‌هم‌فشرده، بستن فاصله بین دندانی، کاهش حالت جلو بودن دندان‌ها، سفید کردن دندان‌ها، اصلاح لبخند لثه‌ای، عریض کردن لبخند باریک، تغییر طول یا شکل دندان، جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا ترکیبی از درمان‌های فوق انجام می‌شود.

در اصلاح طرح لبخند معمولاً حداقل هشت یا ده دندان بالا و گاهی هشت یا ده دندان پایین درگیر می‌شود.

پرکاربردترین درمان در اصلاح طرح لبخند گذاشتن روکش زیبایی ونیر (لومینرز) روی چند دندان است، چرا که این درمان نگهدارنده‌ترین ترمیم دندانی با دوام و زیبایی فوق‌العاده است.

روکش دندان

روکش دندان

روکش روی دندان را به طور کامل پوشش می‌دهد تا ظاهری ایده‌آل به دندان آسیب‌دیده بدهد. روکش کردن دندان در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • پوشش دادن دندان تغییر رنگ داده و لک شده یا بدشکل
 • محافظت از دندان ضعیف
 • ترمیم دندان ساییده یا شکسته
 • پوشاندن دندانی که به طور وسیع پر شده است.
 • نگهداشتن بریج دندان
 • پوشاندن ایمپلنت
 • پوشاندن دندان عصب کشی شده

روکش از فلز، پرسلن جوش خورده به فلز، رزین یا سرامیک ساخته می‌شود؛ چون روکش ترمیمی گران قیمت است، دندانپزشک معمولاً فقط زمانی آن را توصیه می‌کند که نتوان به روش‌های دیگر به نتیجه مطلوب رسید.

دندانپزشک دندان را برای روکش گذاشتن آماده می‌کند و قدری تراش می‌دهد، سپس به روش قدیمی یا دیجیتال از دندان‌ها قالب می‌گیرد، مدل را برای ساخت روکش به لابراتوار می‌فرستد و روکش موقت روی دندان می‌گذارد؛ پس از آن که روکش آماده شد، بیمار مجدداً به کلینیک مراجعه می‌کند تا روکش روی دندان چسبانده شود.

اصلاح فرم دندان

اصلاح فرم دندان

در درمان اصلاح فرم دندان مقداری از مینای دندان برداشته یا تراش داده می‌شود تا دندان زیبا شود؛ ممکن است اصلاح فرم دندان همراه با باندینگ انجام شود.

اصلاح فرم دندان غالباً به منظور تغییر بلندی تاج دندان و تغییر شکل یا موقعیت دندان انجام می‌شود. بعضی از کاربردهای این درمان ساده عبارت است از:

 • اصلاح دندان‌های نامرتب و روی هم قرار گرفته
 • اصلاح دندان‌های بی‌نظم و لب‌پر شده
 • رفع مشکلات جزیی بایت

اگر دندان‌هایی سالم و عادی داشته باشید و استخوان کافی بین دندان‌ها برای نگهداری از آنها وجود داشته باشد، متقاضی مناسبی برای درمان اصلاح فرم دندان محسوب می‌شوید.

بریج دندان

بریج دندان

بریج یا دندان مصنوعی تکه‌ای ثابت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته با دندان‌های مصنوعی به کار برده می‌شود.

بریج از طلا، آلیاژ، پرسلین یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شود.

ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را آماده روکش گذاشتن می‌کند، سپس بریج را به دندان‌های کناری، که نقش پایه را دارند، گیر می‌دهد؛ سپس دندان مصنوعی را به روکش‌ها وصل می‌کند و بریج را با سیمان به دندان‌های تراش داده شده می‌چسباند؛ فقط دندانپزشک می‌تواند بریج ثابت را بردارد.

موفقیت بریج به پایه آن بستگی دارد؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از بریج باید تلاشتان را برای رعایت بهداشت دهان و دندان و سالم نگهداشتن بقیه دندان‌ها بیشتر از گذشته کنید.

ایمپلنت

ایمپلنت

ایمپلنت درمان دندانپزشکی زیبایی گسترده‌ای است که جایگزینی بلندمدت و بادوام برای دندان غائب محسوب می‌شود.

به جای بریج که در آن از دندان‌های کناری به عنوان انکور یا پایه استفاده می‌شود و به جای دندان مصنوعی که روی لثه‌ها قرار می‌گیرد، می‌توان از ایمپلنت استفاده کرد.

جراح ایمپلنت را در یک عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌دهد.

ایمپلنت سه جزء دارد:

 • فلز تیتانیومی که به استخوان فک جوش داده می‌شود.
 • اباتمنت که روی ایمپلنت قرار می‌گیرد و از لثه بیرون می‌زند.
 • روکش که ترمیم مخصوصی است که روی ایمپلنت قرار داده می‌شود تا دندانی با شکل طبیعی به دست آید.

کاشت دندان روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته است؛ دو یا چند ایمپلنت پایه محکم و پایداری برای جایگزینی چند دندان است.

اگر استخوان در اثر ابتلا به بیماری لثه یا از دست دادن دندان تحلیل رفته باشد، لازم است که ابتدا پیوند استخوان انجام شود تا استخوان کافی برای قرارگیری محکم ایمپلنت ایجاد شود.

ارتودنسی

ارتودنسی

امروزه ارتودنسی بدون هیچ محدودیت سنی انجام می‌شود.

مزیت ارتودنسی محدود به ردیف و مرتب کردن دندان‌ها نیست، بلکه با سیم‌کشی دندان‌ها می‌توان مشکلات بایت، اختلال‌های مفصل فک و موقعیت فک را اصلاح کرد.

بریس فشاری ملایم اما پیوسته را به دندان‌ها وارد می‌کند تا دندان‌ها به تدریج، معمولاً ظرف چند ماه یا در صورت پیشرفته بودن مشکل پس از مدتی طولانی‌تر، در موقعیت مناسب قرار گیرد و مرتب شود.

ارتودنسی حداقل عوارض را به دنبال دارد، اما احتمال دارد بیمارانی که به فلز یا لاتکس حساسیت دارند، در طول درمان با مشکلات عدیده‌ای روبرو شوند.

جایگزین جدیدتر ارتودنسی فلزی که برای بستن فاصله بین دندانی به کار برده می‌شود، ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین است.

در این روش از چندین مجموعه از تجهیزات ارتودنسی شفاف و سفارشی به نام پلاک استفاده می‌شود.

دندانپزشک پلاک‌ها را هر دو هفته یک بار به موازات پیشرفت درمان و حرکت کردن دندان‌ها تغییر می‌دهد و تعویض می‌کند.

برخلاف بریس‌های فلزی معمولی، پلاک‌های ارتودنسی نامرئی را می‌توان هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج کرد.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی جایگزینی متحرک برای دندان‌های از دست داده و بافت اطراف است.

دو نوع دندان مصنوعی کامل و تکه‌ای وجود دارد؛ در صورتی که بیمار هیچ دندانی نداشته باشد، از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌شود، اما اگر بیمار توانسته باشد چند دندان طبیعی را حفظ کند، دندان مصنوعی تکه‌ای برای وی تهیه می‌شود.

پیوند لثه

پیوند لثه

ریشه‌های دندان در اثر تحلیل رفتن لثه آسیب پذیر می‌شوند ، دندان ها به سرما یا گرما حساس و بلندتر از حد عادی نیز دیده می‌شوند؛ تحلیل لثه احتمال پوسیدگی و عفونت ریشه دندان را افزایش می‌دهد و گاهی به تحلیل استخوان و در نهایت لق شدن و از دست دادن دندان می‌انجامد.

در جراحی پیوند بافت نرم، مقداری از بافت لثه از بخش دیگری از دهان گرفته می‌شود تا با پیوند زدن آن تحلیل لثه و تحلیل استخوان متوقف شود و خط لثه و طرح لبخند زیباتر گردد.

هزینه های دندانپزشکی زیبایی

هزینه بسیاری از درمان‌های مرتبط با دندانپزشکی زیبایی بالا است و معمولاً بیمه این درمان‌ها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

دندانپزشک زیبایی هزینه درمان را در جلسه مشاوره برآورد می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که هزینه درمان نزد تمام متخصصین یکسان نیست و به مهارت و تجربه ایشان بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه