تظاهرات سه‌گانه دهانی غالب در بیماران مبتلا به کووید ۱۹

تظاهرات سه‌گانه دهانی غالب در بیماران مبتلا به کووید ۱۹

از زمان آغاز پاندمی کووید ۱۹، حفره‌ی دهان به عنوان بخشی از بدن که می‌تواند محور عفونت‌های مرتبط همراه با واکنش‌های التهابی در بافت‌های هم‌جوار باشد در مرکز توجه بوده و بر روی آن تحقیقات بین‌المللی انجام شده است.

به گزارش دنتال تریبون، یکی از مطالعات اخیر، با تائید یافته‌های قبلی می‌گوید خشکی دهان، اختلال در حس چشایی و ضایعات مخاط دهان در حال حاضر بیشترین شیوع را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دارند.

اوایل امسال، دنتال تریبون گزارشی از یافته‌های پژوهشگران ایرانی و اسپانیایی منتشر کرد که نتایج آن نشان می‌داد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تظاهرات دهانی از جمله خشکی دهان، اختلال چشایی، کاندیدیازیس و زبان جغرافیایی را از خود نشان می‌دهند. در ادامه محققان به دندان‌پزشکان توصیه کرده بودند که به این علائم دهانی توجه داشته باشند. در این مدت متخصصان تعداد زیادی از دانشگاه‌های برزیل بر روی این موضوع تحقیق کرده و به تازگی آپدیت ۶ ماهه‌ای در این باره منتشر کرده‌اند که کدام‌یک از علائم دهانی در غالب بیماران مبتلا به کووید ۱۹ وجود دارد.

گروهی از پژوهشگران برزیلی اطلاعات کیفی ۴۰ مقاله‌ی داخلی و ۱۴۳ مطالعه‌ی جدید را مجدداً با مقایسه‌ی اطلاعات سنتز کرده‌اند. در این تحقیق بیماری‌های مخاط دهان به شکل شماتیک خلاصه شده و تمام متا آنالیزهایی که بر روی اختلالات چشایی انجام شده بود برای بررسی اطلاعات جدید دوباره آنالیز شد.

این تحقیق نشان می‌دهد به طور کلی، نشانه‌ها و علائم دهانی شایع در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ۱۸۳ مطالعه علی‌رغم ماهیت عفونی مستقیم یا غیرمستقیم شامل خشکی دهان با شیوع ۴۳ درصدی، اختلالات چشایی با شیوع ۳۸ درصدی و ضایعات مخاطی با شیوع ۲۰ درصدی است.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند: «اگرچه جوانب بالینی ضایعات دهانی در گزارش‌های سری و موردی بر عفونت‌های همزمان و نقص سیستم ایمنی دلالت دارد؛ اما این نتایج تقریباً با اطمینان شواهد را توجیه می‌کنند.»

آنان در ادامه اشاره کردند: «این نتایج در حال بررسی و رایزنی هستند و مطالعات بیشتری باید برای اثبات ارتباط مستقیم این تظاهرات با عفونت سارس کووید ۲ در حفره دهان انجام شود.»

این تحقیق با عنوان: «تظاهرات دهانی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹: آپدیت ۶ ماهه» در ادامه‌ی تحقیقی با عنوان «تظاهرات دهانی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹: یک مرور سیستماتیک زنده» در ژورنال تحقیقات دندان‌پزشکی به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه