8 نکته کلیدی در مورد مسواک زدن کودک

پذیرفتن عادت اولیه تمیز کردن دندان های شیری کودک شما مانند مسواک زدن کودک ممکن است یک کار چالش برانگیز باشد، اما مطمئناً کاری مهم است که در آینده نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت. ممکن است برای شما کار سختی باشد که فرزندتان را به سمت یک روال دندانپزشکی سالم راهنمایی کنید، اما چیزی است که نباید از آن غافل شد. مطمئنا شما تنها کسی نیستید که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید.

ممکن است هنگام آموزش صحیح مسواک زدن به فرزندتان با مشکلاتی مواجه شوید، با این حال، مطمئناً در دراز مدت ارزشش را دارد. این به این معنی است که آنها عادت کرده و به پیروی از روال دندانپزشکی که به آنها آموزش داده شده است، به رشد خود ادامه می دهند.

همه کودکان را می توان با تکنیک های مختلف مسواک زدن راهنمایی کرد و دانستن اینکه کدام روش بهترین و موثرتر است بسیار مهم است.

در اینجا 8 ترفند سرگرم کننده وجود دارد که ممکن است به کودک شما انگیزه دهد تا بیشتر مسواک بزند و از آن لذت ببرد:
Lifestyle Toothbrush Flamingo O16A5848 1600x800 1

انتخاب مسواک مورد علاقه برای مسواک زدن کودک

اجازه دهید کودکتان مسواک خود را انتخاب کند. این می تواند بر اساس رنگی بودن، تم کارتونی یا حتی رنگ هایی باشد که هنگام فشرده شدن روشن می شوند. گزینه های مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. در اولویت، می‌توانید مسواک‌های همسان را فقط برای خودتان و کودکتان بخرید. فقط به یاد داشته باشید که مطمئن شوید مسواک نرمی است. اگر مسواک نرمی نباشد، می تواند نتیجه ای برعکس مراقبت از دندان ها و لثه ها داشته باشد. مسواک زدن نادرست با موهای خشن تر ممکن است به لثه ها آسیب برساند.

با کودک خود تمرین کنید.

تمرین قطعا عالی می شود. اجازه دهید کودکتان در حالی که مسواک زدن حیوان عروسکی مورد علاقه خود را تمرین می کند لذت ببرد. حتی ممکن است به او اجازه دهید دندان شما را هم مسواک بزند! پس از اتمام کار، به آنها فرصت دهید تا دندان های خود را مسواک بزنند. مطمئن شوید که هر یک از نقاطی را که ممکن است از دست داده باشند را بررسی کرده و مسواک بزنید تا مطمئن شوید که دندان ها و لثه هایشان کاملا تمیز شده است.

به یاد داشته باشید، برای اطمینان از یک روال  بهداشت دندانی سالم، دو بار در روز با مقداری خمیر دندان به اندازه نخود مسواک بزنید. هنگامی که آنها به مسواک زدن دندان های خود دست بزنند، این کار روال روزانه آنها را بهبود می بخشد و تأثیر مثبتی بر سلامت آنها در سال های آینده خواهد داشت.

 مسواک زدن کودک را سرگرم کننده کنید.

به کودک خود نشان دهید که مسواک زدن سرگرم کننده است. اگر او در مورد اجازه دادن به شما برای مسواک زدن مردد است، اجازه دهید هنگام مسواک زدن دندان‌ها یتان مراقب شما باشد. بچه‌ها دوست دارند از کارهایی که بزرگسالان انجام می‌دهند تقلید کنند و این می ‌تواند کلیدی برای جلب توجه او به مراقبت از سلامت دهانش باشد.

مرحله ای را به مسواک زدن کودک خود اضافه کنید که می دانید فرزندتان آن را دوست خواهد داشت

چیزها را چاشنی کنید و کمی سرگرمی را به روال بهداشتی دندان کودک تان اضافه کنید. در حالی که آنها سعی می کنند دندان های خود را مسواک بزنند، می رقصند.

می توانید با آهنگ مورد علاقه آنها و با آنها برقصید. این احتمالاً باعث می‌شود که آنها منتظر زمان مسواک زدن باشند، زیرا می‌دانند که این زمان برای رقصیدن با والدین شان است.

brushing baby teeth

یک پاپ رنگ اضافه کنید

قرص‌های جویدنی وجود دارند که پلاک را به رنگ صورتی تبدیل می‌کنند که کودک شما می‌تواند به عنوان روشی راحت ‌تر و سرگرم‌کننده‌ تر برای از بین بردن باکتری‌ها داشته باشد. این باعث می‌شود مسواک زدن ‌بهتر شود در حالی که آنها رنگ صورتی اطراف دهان خود را پاک می‌کنند و او را متقاعد می‌کنند که از آنها استفاده کنند.

دندان ها را نام ببرید.

به کودکان خود بفهمانید که هر دندان در دهان آنها مهم است. اجازه دهید فرزند شما برای هر دندان یک نام مستعار بگذارد و به او یادآوری کنید که حتی یک دندان هم نباید کنار گذاشته شود.

این باعث می‌شود که هر دندان اطراف دهان خود را بهتر تمیز کنند و هر دندان را با نامی تشخیص دهند. می‌توانید با نام‌گذاری دندان‌های آسیاب پشت دهان شروع کنید، زیرا ممکن است رسیدن به آن دندان‌های دورتر دشوارتر باشد.

ستایش برای کارهای خوب دندانپزشکی

پری دندان کودک خود باشید. شما باید هر روز آنها را راهنمایی کنید و مطمئن شوید که از یک روال دندانپزشکی عالی پیروی می کنند. فراموش نکنید که فرزند خود را تحسین کنید و به او برای کار خوب انجام شده پاداش دهید! این دندان های شیری به اندازه دندان های بالغ نیاز به مراقبت مناسب دارند و بر سلامت دهان و دندان آینده آن ها تاثیر می گذارد.

عطر و طعمی را که دوست دارند بگنجانند.

طعم و مزه در چیزی که می چشند مهم است. به آنها اجازه دهید طعمی را انتخاب کنند که مطابق با سلیقه آنها باشد. این می تواند تنها مهم ترین عامل برای گیر کردن آنها در مسواک زدن باشد. علاوه بر این، حتما از خمیر دندان مخصوص کودکان استفاده کنید.

مسواک زدن نباید فعالیتی باشد که کودکان آن را یک کار طاقت فرسا بدانند. اگر در تلاش هستید تا فرزندتان به این عادت عادت کند، تسلیم نشوید.

مسواک زدن فوری دندان های خود را به لحظات سرگرم‌ کننده ‌تر تبدیل کنید تا دفعه بعد از برداشتن مسواک خود دریغ نکنند.

33255497 ml1

کودکان خردسال برای مسواک زدن به کمک نیاز دارند.

مسواک زدن و در امتداد خط لثه و به آرامی در دایره های کوچک مسواک بزنید. هر دندان را به خوبی تمیز کنید و سطح داخلی، خارجی و سطوح جویدنی دندان ها ی کودک را مسواک بزنید. پس از مسواک زدن، کودک خود را تشویق کنید که خمیر دندان را بیرون بیاندازد، نه آن را قورت دهد و نه با آب شستشو دهد.

کودک از چه سنی باید مسواک زدن را خودش شروع کند؟

در حدود سن 6 سالگی، بسیاری از کودکان به اندازه کافی مسئول هستند و مهارت دستی برای مسواک زدن کامل دندان های خود را دارند، اگرچه ممکن است هنوز برای نخ دندان کشیدن به کمک نیاز داشته باشند.

چرا مسواک زدن کودک مهم است؟

وقتی دندان‌های شان را مسواک می ‌زنند، به حذف غذا و پلاک کمک می ‌کنند. یک لایه سفید چسبنده که روی دندان‌های شان تشکیل شده است و حاوی باکتری است. پس از خوردن یک وعده غذایی یا میان وعده حاوی قند، باکتری های موجود در پلاک اسیدهایی تولید می شوند که به مینای دندان حمله می کنند.

کودکان در زمانی که دندان هایشان چک می شود، مطمئناً احساس می کنند که در یک محیط دندانپزشکی دوستانه و آرام قرار دارند.

1 نظر

  • زخم‌ دهان - اول دنت, 1401-01-04 @ 3:19 ق.ظ پاسخ

    […] اصطکاک بین بافت نرم دهان و برخی از وسایل دندانی یا مسواک می‌تواند عواقب مشابهی را به همراه داشته باشد. در […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه