8 راه کار برای ماندگار کردن ونیر یا لمینت دندان

دندان

بسیاری از هنرپیشه‌ها و ستاره‌های هالیوودی لبخند جذاب خود را مدیون ونیرهای سرامیکی هستند. لمینت یکی از بهترین روش‌ها برای زیبا و درخشان کردن دندان‌ها و خلق لبخندی مسحورکننده است. شاید اصلاح طرح لبخند با لامینت در نظر اول پرهزینه به نظر برسد، اما مطمئناً یک لبخند جذاب و بی‌نقص ارزش صرف این هزینه را دارد، البته به شرطی که بدانید پس از درمان چطور از دندان‌های خود مراقبت کنید.

فهرست عناوین

ونیر چیست؟


ونیر پوسته نازکی از جنس پرسلین یا رزین کامپوزیتی است که به جلوی دندان‌ها متصل می‌شود. این روکش زیبایی نازک به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا کاملاً اندازه دندان‌ها باشد. ونیر لامینت روشی محبوب برای زیباسازی دندان‌های لک شده، لب‌پر شده، ترک خورده، ساییده، نامرتب یا حتی فاصله‌دار است.

ونیر، برخلاف باندینگ در برابر ترک خوردن مقاوم است، البته مزیت شاخص ونیر طبیعی به نظر رسیدن آن است. لامینت در مقایسه با ترمیم‌های دیگری مانند دندان مصنوعی، ظاهر و درخششی مانند دندان واقعی دارد. البته این ویژگی بزرگترین نقطه ضعف آن نیز محسوب می‌شود، چون ونیر در برابر لک شدن مقاوم است، کنار دندان‌های طبیعی و تغییررنگ داده بیش از حد سفید و درخشان جلوه‌گری خواهد کرد.

مراقبت از ونیر


مراقبت از ونیر کار دشوار و پرزحمتی نیست. لامینت به گونه‌ای طراحی شده است که از هر نظر شبیه دندان طبیعی باشد، بنابراین کافی است توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا لبان‌تان همواره به لبخندی زیبا و درخشان گشوده شود.

لمینت را تمیز نگه دارید

از ونیر نیز باید مانند دندان‌های طبیعی مراقبت کنید. برای این کار حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و بین دندان‌ها را نخ بکشید تا سلامت دهان و دندان حفظ شود. کوتاهی در رعایت بهداشت عوارضی مانند بیماری لثه را به دنبال دارد که باعث تحلیل رفتن لثه‌ها می‌شود. وقتی لثه‌ها عقب می‌رود، لبه‌های ونیر مشخص می‌شود و احتمال جدا شدن یا لب پر شدن آن افزایش می‌یابد.

از خمیردندان مناسب استفاده کنید

بعضی خمیردندان‌ها حاوی موادی هستند که باعث ساییدگی دندان‌ها و ونیر می‌شود. بنابراین خمیردندانی را تهیه کنید که حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و سدیم بی‌کربنات یا جوش شیرین نباشد. پراکسید هیدروژن باعث خوردگی سطح ونیر می‌شود و بی‌کربنات سدیم موجب تغییر رنگ و درخشش ونیر می‌شود. در مجموع بهتر است فراورده‌هایی را که به صورت ژل به فروش می‌رسد، انتخاب کنید، چون معمولاً از مواد فوق برای ساخت ژل استفاده نمی‌شود. همچنین مجبور نیستید که خمیردندان سفیدکننده انتخاب کنید، چون این کار ضروری نیست و حتی ممکن است خمیردندان سفیدکننده به ونیر آسیب بزند.

از گاز زدن به اشیاء سخت خودداری کنید

همه می‌دانند که خوردن تنها کارکرد دندان‌ها نیست، بلکه از دندان برای کارهای دیگری مانند باز کردن درب بطری نیز استفاده می‌شود. متاسفانه این کار هم برای دندان، هم برای لامینت مضر است. اشیاء بسیار سخت، مانند درب فلزی و بطری‌های شیشه‌ای، باعث ترک خوردن ونیر می‌شود. اگر عادت به جویدن اشیاء سختی، مانند مداد، خودکار یا یخ، دارید، بهتر است ترک کردن این عادت را شروع کنید.

مراقب تغذیه خود باشید

قانون ممنوع بودن گاز زدن اشیاء سخت درباره خوراکی‌های سفتی مانند هویج خام، سیب، چیپس سفت و گوشت با استخوان نیز صادق است. البته به جز غذاهای سفت، زیاده‌روی، به خصوص افراط در خوراکی‌‌های ترش یا اسیدی و شیرین یا قندی نیز ممنوع است؛ چون این خوراکی‌ها باعث پوسیدگی دندان و متعاقب آن آسیب دیدن ونیر می‌شود. بنابراین حتی‌الامکان از خوردن غذاهای شیرین و نشاسته‌ای، مانند آب نبات، پاستا و بیسکوییت و نوشیدنی‌های شیرین مانند آب میوه و نوشابه کربنات‌دار خودداری کنید. همچنین خوراکی‌های اسیدی مانند میوه‌ها (لیمو و انواع مرکبات) را نیز کمتر داخل دهان نگه دارید. نکته آخر این که از مصرف خوراکی‌های رنگی خودداری کنید، هرچند ونیر به راحتی لک نمی‌شود، اما لک شدن آن غیرممکن نیز نیست.

مشکل دندان قروچه را برطرف کنید

افراد بسیاری عادت به دندان قروچه (براکسیسم) دارند. اگر دندان‌های خود را هنگام خوابیدن روی هم فشار می‌دهید، با دندانپزشک خود درباره مدیریت این مشکل مشورت کنید. معمولاً دندانپزشک توصیه می‌کند که از گارد یا محافظ دهانی استفاده کنید. واضح است که دندان قروچه به ونیر آسیب می‌زند، بنابراین با تهیه نایت گارد از ضررهای مالی بیشتر جلوگیری خواهید کرد.

مسواک مناسب انتخاب کنید

مسواک زدن برای حفظ سلامت دندان‌ها و طول عمر ونیر معجزه می‌کند، البته به شرطی که مسواک مناسب انتخاب کنید. مسواک نباید سخت باشد، چون مسواک سخت به سطح ونیر آسیب می‌زند. حتماً مسواک نرم تهیه کنید.

از محافظ دهانی استفاده کنید

اگر به ورزش‌های تماسی پربرخورد مانند بوکس، تکواندو، کشتی یا هنرهای رزمی علاقه دارید، حتماً با استفاده از محافظ دهانی از ونیر محافظت کنید تا اگر ضربه محکمی به دهان وارد شد، اثر ضربه  به حداقل برسد.

ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی را فراموش نکنید

ویزیت‌های دندانپزشکی به دو دلیل مهم است. نخست این که دندانپزشک از بروز عفونت‌های لثه و دهان جلوگیری می‌کند تا کیفیت و طول عمر لامینت تضمین شود. دوم این که دندانپزشک مشکلاتی مانند ترک، لب پر شدن یا ضعیف شدن پیوندهای بین ونیر و دندان را قبل از آن که شدید شود، تشخیص می‌دهد.

نتیجه


به خاطر داشته باشید که ونیر، نیز مانند هر چیز دیگری تا ابد دوام نمی‌آورد و باید پس از مدتی برای تعویض آن اقدام کنید. دندانپزشک توصیه‌های لازم را برای تعویض ونیر یا انجام درمان دیگر ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه