7 عادت بد برای سلامت دهان و دندان و آنچه می توانید برای پیشگیری انجام دهید

سلامت دهان و دندان

برخی از عادات روزمره ما باعث می شود که به طور نا خواسته به سلامت دهان و دندان خود آسیب برسانیم. در این مقاله سعی شده به 7 مورد از این عادات اشاره کنیم.
3 2

1. عادت جویدن ناخن

جویدن ناخن ممکن است این روزها یک عادت غیر متعارف باشد، اما هنوز در برخی افراد وجود دارد. جویدن ناخن می تواند باعث خرد شدن دندان ها و شکستگی روکش دندان ها شود. جویدن ناخن یک عادت بد برای سلامت دهان و دندان است که می تواند علاوه بر مشکلات گوارشی بر ارتودنسی دندان ها نیز تاثیر می گذارد.
 
راه حل: می توانید لاکی بزنید که طعم تلخی روی ناخن هایتان دارد. چنین محصولاتی را می توانید از نزدیکترین داروخانه به خود تهیه کنید.
 

2. مسواک زدن خیلی محکم

مسواک زدن سخت یکی از بزرگترین دلایل ساییدگی لثه و بیماری های لثه است.
راه حل: همیشه از مسواک با سر نرم استفاده کنید و هرگز دندان های خود را فشار ندهید. راه محافظت از سلامت دهان و دندان ها مسواک زدن خیلی محکم نیست، بلکه مسواک زدن صحیح است. اگر در مراقبت از دندان خود دقیق هستید، می توانید به راحتی پلاک را با روش هایی که در خانه انجام می دهید تمیز کنید. مسواک های الکترونیکی می توانند برای شما مفید باشند زیرا آسیب کمتری به دهان و دندان وارد می کنند زیرا نمی توانید شدت آن را تعیین کنید.
4 3

  1. فشردن دندان و دندان قروچه

عادت به فشردن دندان ها عادتی است که به خصوص در شب هنگام خواب آسیب جدی روی دندان ها ایجاد می کند. می تواند باعث شکستگی دندان ها، بدتر شدن عملکرد فک و درد عضلانی شود.
 
راه حل: این قانون را به خاطر بسپارید: لب ها با هم، دندان ها از هم جدا! اما از آنجایی که در شب کنترلی روی این موضوع ندارید، در صورت پیشرفته بودن این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید.
 
2 1

  1. جویدن یخ

حدس زدن اینکه چرا جویدن یخ برای سلامت دندان مضر است کار سختی نیست. مانند سایر اجسام سخت، یخ نیز به ساختار دندان آسیب می رساند و می تواند منجر به شکستگی دندان شود.
 
راه حل: این کار را نکن!
 

5. مصرف مداوم تنقلات دشمن سلامت دهان و دندان

نسبت به آنچه که می خورید، خوردن مداوم میان وعده ها می تواند برای سلامت دهان و  دندان مضر باشد. اگر دائماً غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات مصرف می کنید، باعث می شوید باکتری هایی که باعث پوسیدگی شوند دوباره فعال شوند.
 
راه حل: هنگام گرسنگی می توانید لبنیات یا آجیل را به عنوان میان وعده انتخاب کنید. این موارد برای سلامت دهان و دندان هایتان گزینه بهتری خواهد بود.
5

6. استفاده از دندان به عنوان ابزار

دندان های ما فقط برای جویدن غذا هستند نه بیشتر! بسیاری از افراد به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه کنند و اقداماتی را انجام می دهند که آسیب بسیار جدی به دهان آنها وارد می کند، مانند باز کردن درب نوشابه با دندان های خود.
 
راه حل: برای این کار ها از ابزار مناسب استفاده کنید نه از دندان هایتان!
 

  1. نوشابه های قندی و اسیدی

نوشیدنی‌های گازدار و انرژی‌زا بزرگترین دشمنان سلامت دهان و دندان هستند، به خصوص اگر هر روز آنها را مصرف کنید. اسید موجود در این نوشیدنی ها به مینای دندان آسیب می رساند و باعث ایجاد محیط اسیدی در دهان می شود که باکتری ها این فضا را بسیار دوست دارند.
 
راه حل: استفاده از آب. اگر قرار است هر از چند گاهی این نوشیدنی ها را مصرف کنید، حتما بعد از آن دهان خود را مسواک بزنید.
 
اگر به سلامت دهان و دندان خود توجه نکنید، ممکن است هر از چند گاهی دچار دندان درد شوید. توصیه می کنیم قبل از بدتر شدن دندان درد خود برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه