13 روش پزشکی و خانگی درمان و تسکین درد دندان و لثه بعد از کشیدن دندان

درمان

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • آیا درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟
 • چه راهکارهای خانگی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟
 • درمان درد فک بعد از کشیدن دندان
 • روش‌های سنتی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان
 • آیا می‌توانم بعد از کشیدن دندان ایبوپروفن مصرف کنم؟
 • آیا استامینوفن بعد از کشیدن دندان مؤثر است؟
 • سایر داروهای مؤثر برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان
 • پاسخ به برخی سؤالات پر تکرار

در این مطلب چه چیز مطالعه می‌کنید؟

آیا دچار درد بعد از کشیدن دندان شده‌اید؟
آیا می‌خواهید بدانید جای کشیدن دندان تا چند روز درد دارد؟
یکی از سوالات پرتکرار افرادی که این درمان را انجام داده‌اند این است که: با درد بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟
راهکارهای پزشکی و خانگی موثر برای تسکین آن چه چیزهایی هستند؟
اگر شما نیز به دنبال دانستن این موضوع هستید که برای درد دندان بعد از کشیدن چه باید کرد، جای درستی آمده‌اید.
در این مقاله شما را با روش‌های مؤثری که می‌توانید برای کاهش درد از آنها استفاده کنید، آشنا می‌کنیم. با این روش‌ها، می‌توانید هرچه سریع‌تر، بهبودی را حاصل کنید.

آیا درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

 

پس از کشیدن دندان، لثه‌های شما به زمان نیاز دارند تا بهبود یابند. ممکن است در سه تا چهار روز ابتدایی بعد از درمان درد بیشتری داشته باشید. البته این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است و تا حدود 10 روز نیز مقداری جزئی درد و حساسیت داشته باشید.
لازم به ذکر است که اگر درد شما بعد از 3 روز به جای کاهش یافتن شدت بیشتری پیدا کرد، باید دندانپزشک خود را مطلع کنید.

چه راهکارهای خانگی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟

برای به دست آوردن بهبودی خود بعد از این درمان لازم است به توصیه‌های دندانپزشک خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه مهم‌ترین اقداماتی که باید برای کاهش درد دندان خود در منزل انجام دهید را بیان کرده‌ایم:

 1. محلول آب نمک

  قرقره آب نمک بعد از کشیدن دندان یکی از مؤثرترین روش‌هایی است که می‌تواند به کاهش درد دندان در منزل بعد از انجام این درمان کمک کند.
  البته آب نمک خود یک مسکن به شمار نمی‌رود؛ بلکه با کاهش التهاب و تورم ناشی از کشیدن دندان، ناراحتی و درد را کمی کمتر می‌کند. برای این کار لازم است نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب نسبتاً گرم حل کنید.
  محلول را در دهان خود به آرامی چند دقیقه نگه دارید و سپس آن را از دهان خود خارج کنید. توجه داشته باشید که در روزهای ابتدایی بعد از کشیدن دندان نباید این محلول و یا حتی آب دهان را با فشار از دهان خود خارج کنید. چرا که این کار باعث ایجاد فشار منفی در دهان و برداشته شدن لخته تازه تشکیل شده می‌شود.
  آب نمک خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و باکتری‌های دهان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. از این رو شست‌و‌شو با آب نمک توصیه اول دندانپزشکان است. استفاده از این روش روزانه 4 الی 5 بار توصیه می‌شود.

 2. کمپرس یخ و گرم

  استفاده از کمپرس سرد و گرم از دیگر روش‌های بسیار کاربردی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان و تورم محسوب می‌شوند. تا 3 روز ابتدایی بعد از درمان خود از کمپرس سرد و بعد از آن از کمپرس گرم استفاده کنید. برای استفاده از کمپرس یخ برای کشیدن دندان می‌توانید مقداری یخ را درون کیسه‌ای تمیز بریزید. در ادامه حوله‌ای به دور آن بپیچید و سپس آن را روی صورت خود بگذارید.
  توجه داشته باشید که هنگامی که از یخ استفاده می‌کنید، آن را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید.
  برای کمپرس گرم نیز می‌توانید آن را از داروخانه تهیه کنید و یا حوله‌ای را روی بخاری گرم کرده و روی صورتتان بگذارید. این کار را به مدت 15 دقیقه چندین بار در طول روز انجام دهید.

 3. استفاده از داروهای مسکن

  دندانپزشک شما ممکن است یک مسکن OTC مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) را برای کمک به مدیریت ناراحتی بعد از درمان توصیه کند. بهتر است این مسکن‌ها را سر وقت مصرف کنید تا به طور مؤثر به کاهش درد شما کمک کنند.
  این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این مسکن را در صورت تجویز دندانپزشک مصرف کنید.

 4. بالا نگه داشتن سر

  هنگام دراز کشیدن سر خود را با یک بالش بالا نگه دارید. این کار سبب می‌شود تا خون کمتری به ناحیه دندان کشیده شده برسد؛ با این کار، تورم و التهاب کمتری در آن ناحیه اتفاق خواهد افتاد و در پی آن، درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

 5. مصرف غذاهای نرم

  هنگامی که بعد از کشیدن دندان دچار درد و حساسیت می‌شوید، می‌توانید با خوردن غذاهای نرم از تحریک محل درمان شده جلوگیری کنید. در چند روز بعد از درمان از خوردن غذاهای ترد یا جویدنی خودداری کنید. در عوض، سعی کنید غذاهایی مانند سوپ، ماست، پوره سیب زمینی و … بخورید.
  بعد از به دست آوردن بهبودی، می‌توانید قبل از بازگشت به رژیم غذایی معمولی خود، به سمت غذاهای نرم جامد بروید. برنج یا سبزیجات پخته شده از جمله این غذاها هستند.

 6. استراحت کردن

  استراحت بخشی طبیعی از روند بهبودی بدن است و می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بهبودی خود را به دست آورید. توصیه می‌شود بین 24 تا 48 ساعت بعد از درمان خود استراحت کنید.

درمان درد فک بعد از کشیدن دندان

 

توجه داشته باشید که درد فک بعد از کشیدن دندان در همه پروسه‌های درمانی صورت نمی‌گیرد. بیشتر در دندان‌هایی این اتفاق می‌افتد که تعداد ریشه بیشتری دارند. به عنوان مثال، دندان عقل جزء شایع‌ترین دندان‌هایی است که بعد از کشیدن آن، این عارضه بروز پیدا می‌کند. این موضوع را هم مد نظر قرار دهید که درد فک بعد از کشیدن دندان، معمولا طی 4 روز از بین می‌رود.
با این حال برای درمان و از بین بردن این درد و کمک به بهبود خود باید از روز سوم به بعد از کمپرس گرم استفاده کنید. همچنین مصرف مواد غذایی نرم تا چند روز پس از درمان تا حد زیادی به کاهش درد فک کمک می‌کند.

روش‌های سنتی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان

 

روش‌هایی زیر از مواردی هستند که شاید آنها را شنیده و یا در جایی دیده باشید. لازم به ذکر است که با وجود اینکه هر یک از موارد زیر خواص بسیار مفیدی دارند، اما امروزه دندانپزشکان استفاده از این نوع راهکارها را بعد از کشیدن دندان توصیه نمی‌کنند؛ زیرا ممکن است هر یک از افراد با عوارض و مشکلات مختلفی به دلیل استفاده از این مواد روبه‌رو شوند.
این گزینه‌ها عبارت‌اند از:

 1. میخک

  میخک خاصیت بی‌حس کنندگی دارد، به همین دلیل در گذشته استفاده از آن بسیار رایج بود. همچنین خاصیت ضدباکتریایی آن می‌تواند تا حدی به جلوگیری از بروز عفونت کمک کند. با این حال طعم به شدت تلخ و تند آن سبب می‌شود تا امروزه استفاده از آن مانند گذشته رایج نباشد.

 2. عصاره وانیل

  عصاره وانیل به دلیل داشتن خاصیت بی‌حس کنندگی و آنتی اکسیدانی خود یکی از روش‌هایی است که برخی از افراد آن را برای کاهش درد دندان در منزل مؤثر می‌دانند.

 3. زردچوبه

  زردچوبه را می‌توان یکی از قوی‌ترین آنتی باکتریال‌های طبیعی دانست که خاصیت ضد درد و ضد التهاب دارد.

 4. روغن پونه کوهی

  روغن پونه کوهی خاصیت ضد باکتری قوی برای حذف باکتری‌های دهان دارد و به عنوان یک ماده طبیعی ضد درد و ضد التهاب شناخته می‌شود.

 5. خیار

  خیار با خاصیت خنک کنندگی که دارد تا حدی می‌تواند مشابه کمپرس سرد عمل کند با این حال نباید روی حفره دندان قرار بگیرد.

آیا می‌توانم بعد از کشیدن دندان ایبوپروفن مصرف کنم؟

 

ایبوپروفن یک مسکن ضد التهابی با اثر بسیار سریع است که جذب سریع و تسکین درد مؤثر را در ساعات پس از جراحی دندان نشان می‌دهد.
این دارو به دسته‌ای از مسکن‌ها به نام داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) تعلق دارد که برای درد دندان بسیار مؤثر هستند.
ایبوپروفن در دوزهای 200 تا 400 میلی گرم بدون نسخه و با تجویز 800 میلی گرم تحت نظارت دندانپزشک در دسترس است. این دارو برای درمان بیماری‌های التهابی و دردهای خفیف تا متوسط و کاهش درد بعد از کشیدن دندان مورد تأیید FDA است. توجه داشته باشید که مصرف آن بدون مشورت با دندانپزشک، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
ایبوپروفن نام داروی عمومی است اما با نام‌های تجاری رایج مانند Advil، Motrin و Nurofen در دسترس است.

آیا استامینوفن بعد از کشیدن دندان مؤثر است؟

 

دقت داشته باشید که استامینوفن نیز جزء داروهای مسکن محسوب می‌شود. به همین دلیل هم خیلی از افراد ممکن است بعد از کشیدن دندان، برای تسکین درد خود از این دارو استفاده کنند. اما باید به این نکته توجه شود که خود دندنپزشک در صورت تشخیص، چنین دارویی را برایتان تجویز خواهد کرد.
در مورد اینکه آیا این دارو می‌تواند اثربخش باشد یا خیر، باید شرایط مختلف را در نظر بگیرید. برخی از افراد هستند که با مصرف استامینوفن نیز دردشان تسکین پیدا می‌کند. اما اگر چنین نباشد، باید به سراغ مسکن‌های قوی‌تر مثل ایبوبروفن بروید.

سایر داروهای مؤثر برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان

در صورتی که درد زیادی بعد از کشیدن دندان تجربه کنید، باید به سراغ مسکن‌های قوی‌تر رفت. البته، قبل معرفی این مسکن‌ها، حتما به خاطر داشته باشید که سرخود چنین داروهایی را مصرف نکنید. در صورت صلاح‌دید، دندانپزشک برای شما داروهایی مثل ناپروکسن، ژلوفن و حتی مفتامیک اسید تجویز خواهد کرد.

پاسخ به برخی سؤالات پر تکرار

 1. درد بعد از کشیدن دندان چقدر طول می‌کشد؟

  یک فرایند معمولی برای بهبود بعد از این درمان می‌تواند بین یک تا دو هفته طول بکشد. از طرف دیگر، درد به طور معمول در 24 تا 72 ساعت پس از جراحی از بین می‌رود. هنگامی که بیماران دچار عفونت می‌شوند، درد می‌تواند شدیدتر شده و بیشتر از چند روز اول پس از جراحی ادامه یابد.

 2. آیا می توان از زنجبیل و پودر فلفل قرمز برای کاهش درد بعد از جراحی دندان استفاده کرد؟

  شاید برخی از افراد بیان کنند که میکس کردن این دو ماده با هم و مالیدن آن با پنبه روی دندان به کاهش درد کمک می‌کند؛ اما باید بدانید که این کار می‌تواند درد و حساسیت را افزایش داده و سبب بروز عفونت در ناحیه جراحی شده گردد.

 3. اگر 4 روز بعد از کشیدن دندان درد شدت یافت، چه کار کنم؟

  این مشکل می‌تواند به دلایلی از جمله بروز عفونت دندان، ایجاد حفره خشک، سوراخ شدن سینوس، عفونت در استخوان و … رخ داده باشد. شدت یافتن درد بعد از 3 روز را جدی بگیرید و دندانپزشک خود را از آن مطلع کنید.

 4. عوارض جانبی ایبوپروفن کدام‌اند؟

  افرادی که مشکلات سلامتی خاصی دارند، مجاز به مصرف ایبوپروفن و اغلب مجاز به مصرف سایر NSAIDها نیستند؛ بنابراین مهم است که تاریخچه پزشکی خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. با این کار دندانپزشک می‌تواند به طور دقیق مسکن‌ها را به شما توصیه کنند.
  ایبوپروفن یک مسکن برای درد کشیدن دندان است که معمولا استفاده از آن در دوزهای توصیه شده توسط دندانپزشک، بی‌خطر است؛ اما مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید.
  واکنش آلرژیک، مشکلات گوارشی و خطر قلبی عروقی از عوارض این دارو محسوب می‌شوند.

 5. آیا گوش درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

  تا حدود یک هفته بعد از درمان ممکن است احساس درد فک و ناحیه گوش خود را داشته باشید. می‌توانید پس از 3 روز از کمپرس گرم چندین بار در روز برای کنترل درد خود استفاده داشته باشید.

 6. درمان درد لثه بعد از کشیدن دندان چگونه است؟

  استفاده از محلول آب نمک، کمپرس سرد، داروهای مسکن و استراحت از بهترین روش‌های درمان این عارضه می‌باشند.

 7. مسکن قوی برای درد بعد از کشیدن دندان کدام است؟

  ایبوپروفن معمولاً بهترین داروی مسکن بعد از این درمان می‌باشد.

 8. بسته شدن حفره دندان کشیده شده چقدر طول می‌کشد؟

  با وجود اینکه شرایط هر فرد و مراقبت‌های بعد از درمان، این زمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما می‌توان بیان کرد که بعد بین سه هفته تا یک ماه این حفره بسته می‌شود.

 

منبع : دکتر فاطمه لبافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه