0 تا 100 ایمپلنت دندان (کاربرد، انواع، مراحل، هزینه و …)

ایمپلنت

اگر وارد این صفحه شده اید احتمالا یک یا چند دندان خود را از دست داده یا کشیده اید و درباره روش های جایگزین آن کنجکاو هستید. خوب جایی آمده اید ما در این مقاله شما را با بهترین روش جایگزین دندان، یعنی ایمپلنت دندان آشنا خواهیم کرد. تعریف، اصطلاحات و پروسه های مورد نیاز، شرح مراحل، مزایا، معایب، هزینه، دوره ریکاوری و …. همگی مباحثی هستند که به طور کامل در این مقاله تحت پوشش قرار گرفته اند.

جدول محتوای این صفحه
ایمپلنت دندان چیست؟
اگر جای خالی دندان را با یک روش جایگزین نکنیم چه می شود؟
اجزای ایمپلنت کدامند؟
چه کسی می تواند ایمپلنت دندان بکارد؟
شرح مراحل عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان
انتظارات پس از جراحی: خطرات و مزایای ایمپلنت دندان کدامند؟
مزایای ایمپلنت دندان
خطرات و عوارض ایمپلنت دندان
هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان چیست؟

خود واژه ایمپلنت اشاره به هر وسیله یا ابزار پزشکی دارد، که برای بازگرداندن عملکرد و یا کمک به بهبود عملکرد یک عضو آسیب دیده یا از بین رفته استفاده می شود. ایمپلنت دندان هم یک وسیله دندانپزشکی است که برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته یا کشیده شده استفاده می شود. یک ایمپلنت شامل چندین بخش است که در مجموع با کمک یک عمل جراحی توسط جراح دهان فک و صورت یا سایر متخصصان دندانپزشکی واجد شرایط در استخوان فک کاشته می شود. ایمپلنت ها جایگزین خوبی برای ریشه دندان و تاج آن خواهند بود.

اگر جای خالی دندان را با یک روش جایگزین نکنیم چه می شود؟

دندان ها یکی از مهم ترین بخش های بدن ما را تشکیل می دهند. ما با دندان به خوبی صحبت می کنیم، به خوبی غذا می جویم و ظاهر لبخندمان ایده آل تر است. در واقع دندان ها مهم ترین اجزای طرح لبخند ما هستد. اگر دندان نباشد نمی توانیم درست بجویم و صحبت کنیم. از همه مهم تر، عدم وجود یک یا چند دندان در قوس فکی، باعث می شود که سایر  دندان ها به سمت جای خالی حرکت کرده و دچار نامنظمی یا نامرتبی دندان ها شود.

برای برطرف کردن این مشکل ما نیاز به ارتودنسی دندان داریم. علاوه بر هزینه ارتودنسی دندان به جهت بازگرداندن نظم و تراز دندان ها، ما نیاز به صرف هزینه برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته نیز داریم. بنابراین شما با کاشت ایمپلنت دندان یا روش های دیگر می توانید خود را از هزینه های دیگر نجات دهید.

اجزای ایمپلنت کدامند؟

هر ایمپلنت دندان دست کم از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

 • پایه ایمپلنت یا فیکسچر: پایه یک پیچ کوچک و معمولا از جنس تیتانیوم است که در استخوان فک بیمار  کاشته می شود. اصلی ترین بخش هر واحد ایمپلنت دندانی همین پایه یا فیکسچر است.
 • تاج یا روکش دندان: روکش دندان یا (crown)  همانند تاج دندان خودمان است که روی یک قطعه به نام اباتمنت سوار می شود. بیرونی ترین بخش ایمپلنت که قابل مشاهده است همین تاج یا روکش دندان است.
 • اباتمنت: اباتمنت یک قطعه کوچک است که مابین فیکسچر و روکش ایمپلنت قرار دارد و کار آن ایجاد یک اتصال محکم بین دو بخش ذکر شده است.

سایر اصطلاحاتی که ممکن است برای کاشت دندان با ایمپلنت شنیده باشید

ممکن است طی جلسات مراجعه جهت انجام عمل جراحی ایمپلنت با این واژگان و عبارت نیز آشنا شوید یا به گوشتان بخورد.

قوس فکی یا قوس دندانی

قوس دندانی ای قوس فکی اصطلاحی است که برای یک ردیف دندان استفاده می شود. ما یک قوس دندانی در فک بالا و یکی در فک پایین داریم. بخش جلوی  فک بالا معمولا در حد چند میلیمتر جلوتر از قوس فکی پایین است اما از هر دو طرف فکین با هم همپوشانی کامل دارند.

پیوند استخوان

عمل جراحی ایمپلنت دندان نیازمند بافت استخوان کافی، متسحکم و سالم است. اما همه  افراد بافت استخوانی کافی یا خوبی ندارند. برای مثال ممکن است شخصی پوکی استخوان داشته باشد و یا اینکه بیماری خاصی داشته باشد. در این افراد معمولا باید عمل پیوند استخوان انجام شود. این عمل قبل از ایمپلنت گذاری دندان انجام می شود و شامل اضافه کردن بافت استخوانی انسانی (از خود شخص یا یک نفر دیگر)، حیوانی (از استخوان سایر حیوانات) و یا مواد استخوانی مصنوعی به محلی است که قصد کاشت ایمپلنت داریم میشود.

البته وقتی فقط به پیوند جزئی استخوان نیاز است، می توان همزمان با عمل جراحی ایمپلنت گذاری، این عمل را نیز انجام داد. عکسبرداری پانورامیک با اشعه ایکس دندان و سی تی اسکن به بررسی میزان استخوان موجود در فک کمک می کند و به دندانپزشک اجازه می دهد تشخیص دهد که آیا پیوند استخوان مورد نیاز است یا خیر. در ترکیب با پیوند استخوان ، ممکن است اقدامات اضافی مانند لیفت سینوس نیز لازم باشد.

بریج یا پل دندانپزشکی

بریج نوعی پروتز (ثابت و متحرک) دندان است که می تواند جای خالی دندان ها را پر کند. یک نوع از بریج دندانپزشکی تحت عنوان بریج بر پایه ایمپلنت دندان شناخته می شود و به این صورت است که در دو طرف آن یک یا دو ایمپلنت کاشته می شوند. مابین این دو ایمپلنت بریج قرار می گیرد. بریج ها در واقع پلی بین دو دندان به شما می روند.

چه کسی می تواند ایمپلنت دندان بکارد؟

برای اینکه واجد شرایط این عمل باشید ابتدا لازم است که به یک جراح یا متخصص واجد شرایط مراجعه کنید. شما باید معاینه شوید و با کمک تصاویر اشعه ایکس وضعیت استخوان و دندان هایتان بررسی شود. سپس با دارا بودن شرایط زیر می توانید زیر تیغ جراحی بروید:

 • شما باید تراکم استخوان کافی در فک خود داشته باشید، تا بافت استخوانی به پایه کاشته شده جوش خورده و ثابت شود. اگر تراکم استخوان شما کمتر از حد مورد نیاز باشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.
 • داشتن لثه های سالم و قوی: اگر بیماری لثه داشته باشید و یا مستعد عفونت لثه باشید احتمالا کاندید خوبی برای این عمل نیستید.
 • به سیگار و دخانیات اعتیاد نداشته باشید: سیگار، دخانیات و ماد مخدر احتمال شکست ایمپلنت دندان را به شدت بالا می برند. قبل ازز انجام عمل باید بتوانید سیگار را ترک کنید.
 • اگر پوسیدگی جزئی تا متوسط دارید بهتر است ابتدا آن را ترمیم کنید شاید نیاز به ایمپلنت نداشته باشید
 • اگر از استروئید استفاده می کنید یا تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستید، به دلیل افزایش خطرات عفونت و سایر عوارض احتمالی، مجاز به کاشت دندان نیستید.

شرح  مراحل عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان

روش جراحی بسته به نوع ایمپلنت کاشته شده و همچنین وضعیت بیمار ممکن است متفاوت باشد. بنابراین نمی توان گفت که برای مثال 10 مرحله برای این عمل وجود دارد. با این حال در همه تکنیک های موجود تعدادی مرحله وجود دارد که مشترک هستند. این مراحل در ادامه توضیح داده شده اند.

1. برنامه ریزی برای شروع درمان

اولین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان مراجعه به یک متخصص و جراح است. معاینه فیزیکی دندان ها و بررسی وضعیت سلامت شخص همراه با گرفتن تصاویر رادیولوژی از مهمترین اقداماتی است که در این مرحله انجام می شود.

2. آماده شدن برای جراحی

معاینات اولیه به دندانپزشک شما این امکان را می دهد تا تشخیص دهد که آیا شما به درمان های اضافی مانند پیوند استخوان نیاز دارید یا خیر. بسته به مقدار توده استخوانی مورد نیاز، پیوند استخوان می تواند همزمان با جراحی ایمپلنت یا در یک جلسه جداگانه انجام شود.

3. کاشت ایمپلنت ها

این مرحله بسته به تعداد ایمپلنت مورد نیاز و پیچیدگی شرایط فرد می تواند در هر بیمار متفاوت باشد. به طور معمول، این مرحله از کاشت می تواند بین 1-6 ساعت طول بکشد. به شما بی حسی موضعی داده می شود تا ناحیه دهانتان کاملا بیحس شود. برای اتصال ایمپلنت ها به استخوان فک، بافت لثه باز شده و ناحیه استخوانی که قرار است ایمپلنت در آن قرار گیرد در معرض دید قرار می گیرد. سپس دندانپزشک متخصص از یک مته مخصوص برای ایجاد فضای کاشت استفاده می کند و سپس پایه ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهد. سپس لثه ها بخیه میکند.

4. مرحله ریکاوری و دوره نقاهت

پس از اتمام مراحل عمل، مرحله بعدی دوره نقاهت ایمپلنت دندان خواهد بود. پایه ایمپلنت کاشته شه در استخوان باید طی یک بازه زمانی توسط بافت استخوانی احاطه شود یا به اصطلاح استخوان با آن جوش بخورد. دوره بهبودی چیزی بین 4 تا 6 ماه طول خواهد کشید.

5. اتصال اباتمنت و روکش دندان

هنگامی که لثه شما بهبود پیدا کند، دندانپزشک شما، اباتمنت را به پایه ایمپلنت (همان پیچ داخل استخوان) متصل می کند. سپس یک روکش دندانی موقت روی اباتمنت سوار میکند. این روکش مخصوص شما نیست و پس از اینکه یک روکش دندان منحصر به فرد برای شما ساخته شود، روکش موقت نیز برداشته میشود. فرآیند آماده شدن و اتصال روکش ایمپلنت شما به طور معمول حدود 4-10 روز طول می کشد.

6. مراقبت های پس از درمان

معمولاً برخی از افراد کبودی ها و تورم بافت را به دنبال عمل جراحی کاشت دندان با ایمپلنت تجربه می کنند. این وضعیت معمولاً یک عارضه جانبی کوتاه مدت است و موفقیت طولانی مدت کاشت جدید شما متکی به رعایت بهداشت دهان و دندان است. شما باید بهداشت دهان و دندان خود را بیشتر رعایت کنید و هر 6 ماه یکبار برای بررسی سلامت ایمپلنت به دندانپزشک یا متخصص خودتان مراجعه کنید.

انتظارات پس از  جراحی: خطرات و مزایای ایمپلنت دندان کدامند؟

قبل از اینکه با این روش صاحب یک یا چند دندان دائمی شوید باید مزایا و معایب آن را سبک و سنگین کنید و با آمادگی و اطلاعات بیشتر زیر تیغ جراحی بروید. در ادامه با مهمترین مزایا و معایب ایمپلنت دندان آشنا خواهید شد.

مزایای ایمپلنت دندان

 • 98٪ از عمل های کاشت دندان با ایمپلنت موفقیت آمیز محسوب می شود. این درمان یک راه حل طولانی مدت برای کسانی است که به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته  خود هستند. پس اولین مزیت میشود بالا بودن درصد موفقیت عمل.
 • افزایش راحتی و اطمینان فرد در هنگام لبخند زدن، غذا خوردن و صحبت کردن.
 • دوام و ماندگاری بالای ایملپلنت ها باعث شده که آن ها برخلاف سایر روش های جایگزینی مانند بریج و دندان مصنوعی، یک راه حل پایدار و طولانی مدت باشند.
 • به حفظ سلامتی استخوان فک کمک میکند.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

در حالی که ایمپلنت های دندانی می توانند فواید زیادی به همراه داشته باشند، اما مانند هر عمل جراحی دیگری، خطرات زیادی نیز در ارتباط با آن ها وجود دارد.برخی از خطرات و عوارض احتمالی این جراحی عبارتند از:

 • عفونت در محل کاشت
 • آسیب به ساختارهای اطراف ایمپلنت (مانند دندان ها یا رگهای خونی)
 • آسیب عصبی در هنگام قرار دادن پایه که باعث درد یا بی حسی می شود.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد و یک محدوده خاص ندارد. بسته به اینکه چه تعداد ایمپلنت می خواهید و آیا اینکه نیاز به عمل پیوند استخوان دارید یا نه، و اینکه محل شما کجاست یا جراحتان کیست، هزینه ها میتواند بسیار متفاوت باشد. اما به نظر میرسد قیمت هر واحد ایمپلنت به ازای هر دندان چیزی بین 2 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان متغیر باشد.

 

 

منبع : دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه