یک خمیر دندان خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد

خمیر

تاریخچه ی خمیر دندان :

تاریخچه ی استفاده از خمیر دندان به 5000 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد . در آن زمان مصریان و یونانیان برای پاک کردن دندانهایشان از خمیر دندان استفاده می کردند .البته مواد تشکیل دهنده ی خمیر دندانها با خمیر دندانهای کونونی متفاوت بوده است . در آن دوران خمیر دندان را از پودر خاکستر سم گاو ، پوست تخم مرغ سوخته شده که با سنگ خارا مخلوط شده است درست میکردند. رومی ها به مواد خمیر دندان مقداری گیاهان معطر و پودر ذغال اضافه می کردند تا از این طریق بوی بد دهان را نیز از بین ببرند .

چینی ها برای ساخت خمیر دندان از موادی ماننده نمک ، گیاهان معطر و جینسینگ استفاده می کردند .

خمیر دندانها به مرور تغییر پیدا کردند به طوریکه در سال 1800 خمیر دندانها به صورت پودر بودند که در داخل آن از گچ و صابون استفاده می کردند .در سال 1850 خمیر دندانها در داخل شیشه قرار گرفتند .کولگیت در سال 1873 تولید این خمیر دندانها را در داخل شیشه به تولید انبوه رساند و در سال 1890 اولین خمیر دندان تیوپی روانه ی بازار شد .در ابتدا از پودر صابون در داخل خمیر دندانها استفاده می کردند اما از سال 1945 صابون از ترکیبات خمیر دندانها حذف و به جای آن از سولفات سدیم لوریل استفاده شد که همین امر باعث شد خمیر دندانها حالت خمیری و نرم پیدا کنند .این روند تغییرات ادامه پیدا کرد به طوریکه در نیمه ی دوم قرن بیستم خمیر دندانها به صورت تخصصی تولید شد .از سال 1914 فلوراید به خمیر دندانها اضافه شد .امروزه خمیر دندانهای گوناگونی برای مصارف مختلف تولید شده است ماننده خمیر دندانهایی که دارای قدرت سفیدکننده گی بالایی هستند و یا استفاده از تریکلوزان در داخل خمیر دندانها که باعث کنترل پوسیدگی دندان ، بیماری های لثه و کاهش پلاک و بوی بد دهان می شود .

مواد تشکیل دهنده ی خمیر دندان های امروزی :

1-یکی از ترکیبات مهم خمیردندانها مواد ساینده می باشد . مقدار مواد ساینده ی مورد استفاده در خمیر دندانها باید مشخص باشد زیرا زیاد ان باعث حساسیت وفرسودگی دندانها می شود و کم بودن مواد ساینده باعث می شود دندانها خوب تمیز نشوند

2-استفاده از طعم دهنده و خشبو کننده ها در داخل خمیر دندانها

3-استفاده از مواد صابونی برای ایجاد کف و حرکت راحتتره مسواک بر روی دندانها

4-استفاده از رنگ در داخل خمیر دندانها

5-استفاده از مواد غلیظ کننده ماننده گلیسیرین برای اینکه خمیر دندان شکل خمیری داشته باشد

6-استفاده از مواد داروئی ماننده هگزاکلروفن ، فلوراید و کلروفیل

انواع خمیر دندانها از لحاظ شکل ظاهری :

-مایع

-ژله ای

-خمیری

انواع خمیر دندانها از لحاظ فرمول تشکیل دهنده و کاربرد آنها :

1-خمیر دندانهای ضد پلاک که در داخل فرمولاسیون آن از تری کلوزان استفاده می شود . این ماده که خاصیت ضد میکروبی دارد

2-خمیر دندانهای ضد جرم که در داخل آن از موادی ماننده پیروفسفاتها استفاده می شود .این مواد کمک می کنند تا رسوبات و جرم هایی که بر روی دندانها قرار گرفته از آنها جدا شود

3-خمیر دندانهای بچه که دارای شرایط نگداری خاصی می باشند .این نوع خمیر دندانها که باید در دمای بین 18 تا 27 درجه و در جای خنک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرند

4-استفاده از فلوراید در خمیر دندانها باعث می شود :

-پوسیدگی دندانها کاهش پیدا کند

-استحکام دندانها بالا رود

-بالا رفتن مقاومت دندانها در مقابل باکتریهای مضری که در دهان وجود دارد

5-برخی دندانها به مواد غذایی سرد یا گرم ، ترش یا شیرین حساسیت دارند . این افراد باید از خمیردندانهای ضد حساسیت استفاده کنند

مقدار استفاده خمیر دندان در هر بار استفاده :

برخی افراد بر این باور هستند که هر چقدر خمیر دندان بیشتر در هر بار شستشو استفاده شود دندانها سفیدتر و تمیز تر می شوند اما این باور کاملا اشتباه است . دندانپزشکان مقدار استفاده خمیر دندان در هر دفعه مسواک زدن را به اندازه ی یک دانه نخود اعلام کرده اند .

*نکته :

برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که می توانند نمک را جایگزین خمیر دندان کنند اما این تصور کاملا اشتباه است .نمک به علت دارا بودن فلوئور باعث می شود که فضای محیط دهان از حالت طبیعی خارج شود همچنین موجب آسیب دیدن بافت های دهان شود .

نخ دندان : دندانپزشکان استفاده از نخ دندان به همراه مسواک را همیشه پیشنهاد می کنند . افرادی که دارای دندان های نامنظم هستند حتما باید از نخ دندان استفاده کنند زیرا امکان دارد با مسواک کاملا دندانهای انها پاک نشود .استفاده از نخ دندان را از سنین 3 الی 4 سالگی پیشنهاد می کنند که البته باید توسط والدین انجام شود تا به لثه های کودکان آسیب وارد نشود .

یک خمیر دندان خوب از نظر دندانپزشکان باید دارای چه ویژگی هایی باشد :

1-باعث زیبایی و درخشنده گی دندانها شود

2-دارای طعم و بوی خوبی باشد

3-به مینای دندان آسیب وارد نکند

4-افزایش ترشح بزاق دهان

5-از پوسیدگی دندانها جلوگیری کند

6-مانع از ایجاد جرم بر روی دندانها شود

7-دارای قیمتی مناسب باشد

8-از سازمان استاندارد و انجمن دندانپزشکی گواهی تایید دریافت کند

9-استفاده از بسته بندی مناسب

10-کاهش حساسیت دندان

نکته ای جالب درباره ی خمیر دندان :

چنانچه در هنگام خرید خمیر دندان به انتهای تیوپ آن دقت کنید رنگهایی را در انتهای ان مشاهده می کنید که این رنگها هر یک معنای بخصوصی دارند :

1-رنگ مشکی نشان دهنده ی این می باشد که کل مواد تشکیل دهنده ی آن کاملا شیمیایی می باشد

2-رنگ سبز نشان دهنده ی آن می باشد که مواد مورد استفاده کاملا طبیعی می باشد

3-رنگ آبی یعنی مواد دارویی به همراه مواد طبیعی وجود دارد

4-رنگ قرمز یعنی مواد شیمیایی به همراه مواد طبیعی وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه