یافته های جدید برای درمان بیماری های پریودنتال

پریودنتال

پیام رسانهای سلولی موجود در بزاق ممکن است قادر به تنظیم رشد باکتری های مسئول بیماری هایی مانند پریودنتیت و مننژیت باشند.

محققان دانشگاه UCLA ،شواهد واضحی از نقش پیام رسان های سلولی موجود در بزاق در مدیریت میزان باکتری های خوب و بد در دهان ارائه نمودند.

دکتر وانگ (استاد زیست شناسی دهان و دانشیار تحقیقاتی در دانشکده دندانپزشکی UCLA ) و دکتر شی (افسر ارشد علمی موسسه تحقیقاتی Forsyth در کمبریج) از سرپرستان این تیم تحقیقاتی هستند. آنها با طرح این سوال که ”آیا RNA های ما – پیام رسانهای سلولی – می توانند با باکتری های مضر در دهان ارتباط برقرار کنند یا خیر” پژوهش خود را آغاز نمودند.

 

 

RNA ها پیام رسان های سلولی هستند که دستورالعمل های DNA را به سایر قسمت های سلول انتقال می دهد.RNA های کوچک تنظیم کننده (sRNA) ، ژن های انسان را تنظیم می کنند. یک کلاس جدید از sRNA ها نیز به نام tsRNA کشف شده اند که در مایعات بدن انسان مثل خون، اشک و بزاق یافت شده و وظیفه انتقال RNA های کوچک مشتق شده را به عهده دارند.

محققان کار خود را با تجزیه و تحلیل sRNA های بزاقی شروع کردند، بسیاری از این sRNA ها متعلق به زیر گروه  tsRNA هستند که توالی های آنها با بخشی از توالی های  transfer RNA در چندین باکتری گرم منفی دهانی مطابقت دارد (همان باکتری هایی که لایه خارجی بسیار سمی دارند و می توانند باعث بیماری پریودنتال شوند). این tsRNA های بزاقی می تواند با تاثیر بالقوه بر رویtRNA باکتریایی، به ترجمه ی توالی RNA  به پروتئین هایی که برای رشد باکتری ضروری هستند، کمک کنند.

 

 

باکتری گرم منفی مورد استفاده در این مطالعه برای آزمایش فرضیه، Fusobacterium nucleatum  نام دارد که مسئول بروز پریودنتیت می باشد.
محققان نشان دادند که سلول های میزبان،با انتشار tsRNA خاصی که توالی آن با توالی tRNA مربوط به باکتری F. nucleatum تطابق دارد، پاسخ می دهند.  tsRNA های آزاد شده، می توانند رشد باکتریهای F. nucleatum را مهار کنند، اما بر روی رشد باکتری های گرم مثبتی ماننداسترپتوکوک میتیس (یکی از باکتری های پاسخ دهنده به آنتی بیوتیکها) تاثیری ندارد.

به گفته پرفسوروانگ،این مطالعه وجود یک کانال ارتباطی بین پیام رسانهای RNA و باکتری ها در دهان ما را نشان می دهد. این پیام رسانها ممکن است نقش مهمی در میانجیگری تبادلات میان باکتری ها و میزبانشان ایفا نمایند. نتایج این پژوهش می تواند منجر به درک بهتر مکانیسم های رشد باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها و در نتیجه درمان بهتر بیماری های دهان شود.

 

 

به عنوان مثال، یکی از نشانه های اصلی پریودنتیت جایگزینی اکثر باکتری های گرم مثبت در دهان با باکتری های گرم منفی است. با درک بهتر چگونگی رشد باکتری های گرم منفی، احتمالا میتوان رشد آنها را معکوس نمود یا حتی باکتری های گرم منفی را از بین برد. بنابراین می توان به روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های پریودنتال امیدوار بود.

منبع :  دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه