یافته‌ی مهمی برای علم کنترل عفونت: بزاق دهان، منبع آئروسل‌های دندان‌پزشکی نیست

یافته‌ی مهمی برای علم کنترل عفونت: بزاق دهان، منبع آئروسل‌های دندان‌پزشکی نیست

بعد از اینکه سازمان جهانی بهداشت، بیماری کروناویروس را پاندمی اعلام کرد، انجمن دندان‌پزشکی آمریکا توصیه کرد که مطب‌های دندان‌پزشکی از خدمات غیر اورژانسی خودداری کنند؛ بنابراین تنها در آمریکا، ۱۹۸ هزار دندان‌پزشک، مطب‌های خود را تعطیل کردند. حال با آسان‌تر شدن محدودیت‌ها هنوز ترس از استفاده از تعدادی از ابزار دندان‌پزشکی کلیدی و انجام درمان‌های مهم در بیماران و دندان‌پزشکان وجود دارد.

به گزارش ژورنال تحقیقات دندان‌پزشکی، رگولاتورها و مقامات بهداشتی، راهنماها را به طور کل بر پایه‌ی این فرضیه تنظیم می‌کنند که آئروسل‌هایی که حین فرایندهای درمانی مانند لوله‌گذاری، برونکوسکوپی و ساکشن مسیر تنفس ایجاد می‌شوند، می‌توانند عفونت را انتقال دهند. در ضمن وجود میکرو ارگانیزم‌ها در آئروسل‌های دندان‌پزشکی ثابت شده است. این در حالی است که این ژورنال، در مقاله‌ای ادعا کرده تحقیقات اخیر نشان می‌دهند منبع این میکرو ارگانیزم‌ها در اصل با آنچه تصور می‌شود متفاوت است؛ بنابراین ضروری است با تعیین منبع دقیق باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آئروسل‌های دندان‌پزشکی در علم کنترل عفونت تجدید نظرهایی صورت گیرد.

انگیزه‌ی این تحقیق این بوده است که تعداد زیادی از پژوهش‌ها، بر روی شعاع آلودگی‌های ایجاد شده ناشی از درمان‌های تولیدکننده‌ی آئروسل کار کرده و وجود میکروبیوتا در این مناطق آلوده را نشان داده‌اند؛ اما تعداد کمی مشخصات این میکرو ارگانیزم‌ها و منبع آن‌ها را تعیین کرده‌اند.

در پژوهش اخیر، از یک شیوه‌ی نمونه‌گیری از هوا استفاده شد که تمام آئروسل‌های ناشی از درمان‌های دندان‌پزشکی، از ذرات معلق گرفته تا میکرو ارگانیزم‌ها و همه‌ی ذراتی که حین ۳۰ دقیقه روی سطوح تجمع می‌کردند را جمع‌آوری می‌کرد. لازم به ذکر است که این پژوهش در پیک پاندمی کووید ۱۹ انجام شده و قبل از انجام آن از هیچ بیماری تست ابتلا به کروناویروس گرفته نشده است. از بین بیماران، ۱۵ نفر برای بررسی میزان آئروسل‌های ناشی از اولتراسونیک و ۱۰ نفر هم از بیماران کاندید درمان‌ ایمپلنت انتخاب شدند.

نتایج

این پژوهش نشان داد که مایعات شستشو دهنده، منشأ بخش اعظم بایولود آئروسل‌های دندان‌پزشکی است. البته این یافته چندان غیر منتظره نیست، چرا که این مایعات، بزاق دهان را بین ۲۰ تا ۲۰۰ برابر رقیق می‌کنند.

این یافته، بر یافته‌های پژوهش‌های قبلی در مورد انتقال بیماری لژیونر (نوعی بیماری عفونی ناشی از آب) و پنومونی از آب یونیت دندان‌پزشکی مهر تائید زد. علاوه بر این، نشان داد گزارش‌های اخیر درباره میزان پایین انتقال کووید ۱۹ بین کارکنان مطب‌های دندان‌پزشکی صحت دارند.

یکی از نتایج شگفت‌آور این پژوهش، کشف میکرو ارگانیزم‌ها در مایع شستشودهنده‌ی ایمپلنت یعنی سالین استریل بود. برای اثبات این حقیقت، میزان میکروبیوم موجود در سالین، قبل و بعد از شستشوی هندپیس ایمپلنت اندازه‌گیری و مشاهده شد در هندپیس‌های چند بار مصرف، میزان متفاوتی میکروبیوم وجود دارد؛ اما از آنجا که آن‌ها با اتوکلاو استریل می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود ارگانیزم‌ها زنده نباشند.

جالب است بدانید بررسی‌هایی انجام شده بر روی یکی از بیمارانی که بالاترین میزان ویروس در بزاق دهان را داشت، نشان داد که باکتری‌های موجود در بزاق دهان او در محیط اطراف وجود دارد؛ اما در همین نمونه‌ها ویروسی یافت نشد.

کشف این موضوع که مایعات شستشو دهنده و نه بزاق دهان اولین و عمده‌ترین منبع میکروبیوتای موجود در هوا هستند، ممکن است بتواند عدم وجود SARS-COV-2 در آئروسل‌ها را توضیح دهد؛ بنابراین شستشوی دهان قبل از کار درمانی دندان‌پزشکی، منجر به کاهش آلودگی‌های بزاقی در آئروسل‌ها می‌شود.

جمع‌بندی

به طور خلاصه، این پژوهش به این جمع‌بندی رسیده است که می‌توان تمام فرضیه‌هایی که می‌گویند بزاق دهان عامل بالقوه‌ی انتقال بیماری‌ها حین انجام درمان‌های تولیدکننده‌ی آئروسل است را رد کرد. در عوض برای اولین بار به این نتیجه رسیده است که مایعات شستشو دهنده‌ی موجود در تجهیزات دندان‌پزشکی منبع اصلی و اولیه‌ی میکرو ارگانیزم‌ها در این درمان‌ها هستند. گذشته از این، این پژوهش نشان می‌دهد که دستگاه‌های مکش داخل دهانی با قدرت مکش بالا و شستن دهان قبل از درمان، در کاهش سرایت آلودگی بزاق دهان به محیط اطراف بسیار مؤثرند.

در نهایت در این مقاله ذکر شده است که بر اساس این تحقیق که در محدوده‌ی کوچکی انجام شده، می‌توان به این نتیجه رسید که خطر انتقال SARS-COV-2 و سایر عوامل بیماری‌زای استنشاقی، از بزاق دهانی که تبدیل به آئروسل شده کم است و شیوه‌های فعلی کنترل عفونت برای محافظت از بیماران و کارکنان مطب به یک اندازه کارآمد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه