گام بلند دانشمندان آلمانی در ساخت پوست الکترونیکی دارای مو و حس لامسه

پوست

پژوهشگران آلمانی گام بزرگی در توسعه نوع جدیدی از پوست الکترونیکی برداشته‌اند. آنها نوعی پوست الکترونیکی دارای مو ابداع کرده‌اند که مانند پوست انسان از حس لامسه برخوردار است.

محققان دانشگاه فناوری کمنیتس و لایبنیتز آلمان گام بزرگی در توسعه نوع جدیدی از پوست الکترونیکی (e-skin) برداشته‌اند. این پوست حامل نوع جدیدی از حسگر است و حساسیت بالایی نسبت به لمس دارد. این نوع جدیدی از پوست الکترونیکی می‌تواند با استفاده از موهای ریز کار گذاشته شده در آن، لمس و جهت حرکت آن را با دقت تشخیص دهد.

پوست نقش مهمی در ایجاد حس لامسه دارد و وجود موهای ریز روی پوست به تشخیص کوچکترین درک لمس کمک می‌کند.

پوست الکترونیکی قادر به تقلید از ویژگی‌های پوست انسان یا حیوانی از نظر توانایی حسی است. آنها دارای طیف وسیعی از مواد حاوی توانایی‌های سنجشی هستند تا بتوانند در مقابل شرایط محیطی مانند تغییرات گرما و فشار توانایی‌هایی مانند پوست انسان ایجاد کنند.  این پوست‌های مصنوعی برای بیماران نیازمند پیوند پوست و ایجاد حس لامسه رباتیک پیشرفته، کاربرد دارند.

قبلا از این ساختار بسیار ارزشمند برای حس لامسه، در پوست‌های الکترونیکی استفاده نشده بود. دانشمندان برای ساخت این پوست الکترونیک موهای ریز مغناطیسی را در مواد الاستومری کار گذاشتند. این موهای مصنوعی به‌مانند موهای طبیعی در زیرسطح پوست الکترونیکی ریشه دارند و هر یک از این ریشه‌ها توسط حسگرهای سه بعدی مغناطیسی احاطه شده‌اند که می توانند موقعیت دقیق ریشه را در زمان واقعی نظارت کنند و امکان ثبت سمت لمسی را فراهم می کنند.هنگامی که موها لمس می شوند و خم می شوند، حرکت و موقعیت دقیق ریشه مغناطیسی توسط حسگرهای مغناطیسی سه بعدی زیرین قابل تشخیص است. در نتیجه ماتریس حسگر نه تنها قادر به ثبت حرکت ساده مو است، بلکه جهت دقیق این حرکت را نیز تعیین می کند.

کریستین بکر، یکی از پژوهشگران ارشد این پروژه گفت: «رویکرد تیم ما این امکان را بوجود آورده تا چینش دقیق حسگرها را در یک فضای سه‌بعدی فراهم آوریم که می‌توان آن را طی یک فرآیند تولید موازی، به‌ صورت انبوه تولید کرد. تولید این نوع سیستم‌ حسگر با روش‌های ساخت میکروالکترونیکی، بسیار دشوار است.»

 

منبع : یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه