کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا

کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا

به نقل از دندانه : کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا

کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیااز جمله پیامدهای ناگوار برگزیت و کرونا برای بریتانیا کمبود شدید دندانپزشک است. بسیاری مطب‌ها بیمه‌ دولتی را نمی‌پذیرند. در میان آنهایی که توان مراجعه به پزشک خصوصی ندارند، برخی حتی به انبردستی و چسب فوری متوسل می‌شوند.کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا
“سرویس سلامت ملی بریتانیا” (NHS) با چالش سختی روبرو است. بی بی سی در گزارشی فاش کرده است که از هر ۱۰ مطب دندانپزشکی در سراسر انگلستان ۹ تای آنها دیگر بیماران جدید را نمی‌پذیرند. در نتیجه این وضع شهروندانی که قادر به پرداخت بیمه خصوصی نیستند باید با درد خو کنند و حتی به روش‌های “خوددرمانی” روی‌ آورند.
دنیس پیل، یک کارمند بازنشسته می‌گوید چهار سال است که منتظر دندان مصنوعی است. او مدت‌هاست که خندیدن را فراموش کرده است. از دندان‌های آسیاب او چیزی باقی نمانده و تنها دندان‌های جلو هنوز در دهانش هستند که آنها هم لق شده‌اند.
پیل به بی بی سی می‌گوید: «دیگر نمی‌توانم چیزی گاز بزنم، حتی گوجه فرنگی یا خیار خرد شده، خیلی سخت است. بعد از پنجاه سال کار و پرداخت مالیات، این توقع زیادی نیست که یک دست دندان مصنوعی داشته باشم.»کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا
او مانند بسیاری از شهروندان بریتانیایی که باید با حقوق بازنشستگی و درآمد کم سر کنند، نمی‌تواند هزینه درمان دندان را از جیب خود بپردازد.

انتظار طولانی برای نوبت دندانپزشکی – کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا
گرفتن نوبت از مطب‌هایی که توسط NHS حمایت می‌شوند و بیمار بخش کمی از هزینه درمان را می‌پردازد، به امری تقریبا ناممکن تبدیل شده است. تحقیق بی بی سی نشان می دهد که از هر ۱۰ مطب زیر پوشش NHS در سراسر انگلستان، ۹ تای آنها بیماران بزرگسال جدید و هشت تای آنها کودکان را نمی‌پذیرند.
بیمارانی که توانسته‌اند نوبت بگیرند باید زمانی طولانی انتظار بکشند. انجمن دندانپزشکی بریتانیا شکایت می‌کند که بسیاری از دندانپزشکان تحت فشار هستند و فقط می‌توانند تعداد معینی از بیماران را با نرخ ثابتی که توسط NHS پرداخت می‌شود درمان کنند. شاون چارلوود از انجمن دندانپزشکی بریتانیا می‌گوید نرخ‌ ثابت تامین مالی از سوی دولت تنها قادر به پوشش نیمی از جمعیت است.کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا

برگزیت و کمبود پزشک
به گزارش تاگس‌شاو، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان وضعیت سرویس بهداشتی NHS نگران کننده و تمرکز در درجه اول بر روی خدمات عاجل است. خدمات بسیاری از دندانپزشکان متوقف شده است. پاندمی کرونا باعث شد بسیاری از قرارهای معاینه برای بیماری‌های مختلف لغو شوند.
کرونا در حقیقیت کمبودهای سیستم بهداشتی بریتانیا را تشدید کرد. وزارت بهداشت این کشور می‌گوید ۵۰ میلیون پوند اضافی برای کوتاه کردن زمان انتظار بیمارانی اختصاص داده است که به دلیل کرونا درمان آنها عقب افتاده، اما پزشک به اندازه کافی وجود ندارد.
حدود ۱۰ درصد از دندانپزشکان در سال‌های اخیر از خدمات NHS کناره‌گیری کرده‌اند و فقط به صورت خصوصی درمان می‌کنند، از جمله به این دلیل که نرخ ثابت NHS برای کار پیچیده‌شان ناچیز است. اما شاون چارلوود معتقد است که دلیل دیگری برای کمبود دندانپزشک وجود دارد: «پس از برگزیت، دندانپزشکان اروپایی کشور را ترک کردند و برنگشتند. آنها هزاران نفر هستند که کمبودشان این وضعیت را بدتر کرده است.»

درمان با انبردستی
جاشوا کیلینگ می‌گوید شریک زندگی‌اش از او خواست تا با انبردستی دندان او را بکشد، زیرا دیگر نمی‌توانست درد را تحمل کند. این وضعیت وحشتناک او را به فکر کمپینی برای خدمات بهداشتی انداخته است. کیلینگ تاکنون ۱۸۰ هزار امضا جمع کرده است.
اما لوییزه انصاری از سازمان “دیده‌بان سلامت” بریتانیا معتقد است تا زمانی که چیزی تغییر نکند، مردم به خوددرمانی، به سوهان و انبردست و استفاده از روش‌های خطرناک متوسل می‌شوند. او می‌گوید: «مردم با درد و ترس زندگی می‌کنند. نمی‌توانند درست غذا بخورند و صحبت کنند و در نهایت ناامیدی پلاگ‌های رزین مصنوعی را با چسب قوی به لثه خود می‌چسبانند.»کمبود شدید دندانپزشک؛ پیامدهای برگزیت و کرونا در بریتانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه