کلاف پیچیده کاهش عوارض ملزومات پزشکی/ مصوبه ستاد تنظیم بازار برای جبران تعلل سازمان غذا و دارو

غذا

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و ابلاغ وزیر صمت، اجازه کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی مدنظر وزارت بهداشت از ۴ به یک درصد صرفاً برای کالاهایی که تا تاریخ ۲۵ خرداد وارد گمرک شده‌اند، صادر شد.

فرود عسگری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری اول دنت، با اشاره به اینکه اخیراً گمرک ایران کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی از 4 به یک درصد را بر اساس بخشنامه وزارت صمت ابلاغ کرده است، گفت: کاهش حقوق گمرکی کالاها از اختیارات مجلس شورای اسلامی و کاهش سود بازرگانی از اختیارات هیئت دولت است، این درحالی است که با وجود حکم مندرج در قانون بودجه 1402 برای کاهش حقوق گمرکی کالاهای اساسی و دارو هیچ اشاره‌ای به کاهش عوارض گمرکی تجهیزات پزشکی نشده است،
بر این اساس وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در زمان بررسی لایحه بودجه 1402 در مجلس شورای اسلامی به‌عنوان متولیان اصلی تأمین تجهیزات پزشکی باید نسبت به لحاظ شدن این اقلام در تبصره‌های مربوطه مطمئن می‌شدند.

عدم‌اشاره به تجهیزات پزشکی در فهرست کالاهای اساسی مشمول کاهش عوارض از 4 به یک درصد

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به بند ب تبصره 7 قانون بودجه 1402 در مورد کاهش حقوق گمرکی کالاهای اساسی، گفت: طبق حکم مذکور سازمان برنامه و بودجه می‌بایست فهرست اقلام مرتبط با کالاهای اساسی و دارو را تهیه می‌کرد و به تصویب هیئت وزیران می‌رساند که این موضوع با اندکی تأخیر در 17 اردیبهشت تصویب و ابلاغ گردید، این درحالی است که در فهرست ابلاغی به گمرکی هیچ اشاره‌ای به تجهیزات پزشکی برای کاهش حقوق گمرکی نشده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

فهرست تجهیزات پزشکی با توجه به عدم ذکر آن در تبصره بند ز تبصره 6 در لیست 3418 قلم کالای مشمول کاهش حقوق گمرکی به یک‌درصدی ابلاغی وزارت صمت نیز قرار نگرفت.

عدم‌اشاره به تجهیزات پزشکی در فهرست 3400 قلم مشمول کاهش عوارض از 4 به یک درصد

معاون فنی گمرک ایران تأکید کرد، بر اساس بند ز تبصره 6 قانون بودجه 1402 ماشین‌آلات، تجهیزات، قطعات، مواد اولیه واسطه‌ای تولیدی صنعتی، معدنی و کشاورزی نیز شامل کاهش حقوق ورودی از 4 به یک درصد شده‌اند. لیست اقلام مذکور نیز باید توسط وزارت صمت با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سایر دستگاههای مرتبط تهیه می‌شد.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ 19 اردیبهشت ماه رئیس سازمان غذا و دارو یک فهرست برای کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی به گمرک ارسال کرد، گفت: بر اساس ماده 4 قانون مقررات صادرات و واردات تمام دستور العملهای مرتبط با ورود و صدور کالا باید از طریق وزارت صمت و دفتر مقررات صادرات و واردات به گمرک ابلاغ شود،
این درحالی است که سازمان غذا و دارو می‌بایست با رعایت ترتیبات مقرر در تبصره ماده قانونی مذکور مراتب را به وزارت صمت اعلام می‌کرد و در صورت تأیید توسط آن وزارتخانه و ابلاغ به گمرک عملیاتی می‌شد که تا کنون این امر محقق نشده است.

در ادامه مکاتبه 19 اردیبهشت ماه سازمان غذا و دارو با گمرک قابل مشاهده است؛

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

این مقام مسئول با ابراز اینکه “بعد از گذشت چند ماه از آغاز سال 1402 شاهد عدم خروج تجهیزات پزشکی از گمرکات کشور بودیم”، گفت: بر این اساس ستاد تنظیم بازار طی مصوبه‌ای خطاب به وزیر محترم بهداشت و سرپرست سابق محترم وزارت صمت، مقرر نمود فهرست تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت تهیه و پس از تأیید وزارت صمت برای کاهش حقوق گمرکی به یک درصد به گمرک جهت اجرا ابلاغ گردد که اجرایی نشد.

مصوبه ستاد تنظیم بازار برای جبران تعلل سازمان غذا و دارو

عسگری گفت: در پایان هفته گذشته با حضور مسئولان ارشد وزارت صمت، بهداشت و گمرک جلسه  مشترکی برای تعیین تکلیف این موضوع برگزار شد، بر این اساس توافق شد بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و ابلاغ وزیر صمت، اجازه کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی مدنظر وزارت بهداشت از 4 به یک درصد صرفاً برای کالاهایی که تا تاریخ 25 خرداد وارد گمرک شده‌اند، صادر شود، این موضوع با ابلاغ دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در تاریخ 25 خرداد جهت اجرا به گمرک ابلاغ و اجرایی گردید.

وی در خاتمه تأکید کرد: برای تعیین تکلیف نهایی عوارض گمرکی تجهیزات پزشکی در سال 1402 باید منتظر مصوبه و ابلاغ شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا باشیم.

به گزارش تسنیم، در ماههای گذشته شاهد اختلاف نظرهایی در مورد شرایط و کیفیت ترخیص کالا از بنادر و امکان گمرکی کشور بوده‌ایم.
لازم به ذکر است بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات در مورد شیوه ترخیص و میزان عوارض بر اساس بخشنامه‌هایی که در وزارت صمت تهیه می‌شود اقدام لازم صورت می‌گیرد، بر این اساس گمرک صرفاً به‌عنوان مجری به ابلاغ بخشنامه‌هایی که از سوی دستگاههای متولی مثل وزارت صمت تهیه شده است، اقدام می‌کند.

 

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه