اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

کاهش ۵۰درصدی نرخ رشد جمعیت طی ۵ سال/ تا ۳۰ سال آینده از هر ۳ ایرانی یک نفر سالمند می‌شود

جمعیت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان “نرخ رشد جمعیت طی پنج سال گذشته ۵۰درصد کاهش یافته است”، گفت: در سال ۱۴۲۹ از هر سه ایرانی یک نفر سالمند خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری اول دنت، عبدالرضا پازوکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران صبح امروز در نشست خبری “جشنواره سرزمین جوان من” در سالن همایش‌های رازی اظهار کرد: جوانی جمعیت یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود چرا که مقام معظم رهبری زنگ خطر کاهش جمعیت را برای همه مردم و مسئولین به صدا درآوردند. دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این راستا می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد و در این ایام فعالیت‌هایی در قرارگاه جوانی جمعیت داشته است.

وی افزود: از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به راه‌اندازی جشنواره ملی هنری ادبی سرزمین جوان من اشاره کرد که همزمان با هفته ملی جمعیت برگزار می‌شود.

سید محمد طباطبایی؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه اظهار کرد: در سال 95 نرخ رشد جمعیت 1.2 بود اما در سال 1400 با کاهش 50درصدی به 0.6 رسیده است که بی‌سابقه است.

وی اضافه کرد: نرخ باروری کلی یعنی تعداد فرزندان زنده‌ای که یک زن در سنین باروری به دنیا می‌آورد از سال 95 که 2.1 بوده به 1.5 در سال 99 رسیده است که از سطح جانشینی کمتر است که به‌معنای این است که دچار رشد منفی جمعیت خواهیم شد و در سال 1429 ایران جزو کشورهای سالخورده خواهد شد.

طباطبایی ادامه داد: در سال 1429 از هر سه ایرانی یک نفر سالمند خواهد شد، پیش‌بینی می‌شود رشد جمعیت کشور در سال 1405 به 0.2 برسد و اگر با همین سیر پیش برویم در سال 1415 به 0.04 خواهیم رسید و در 1420 نیز رشد جمعیت منفی خواهد شد.

آیا وقت آن نرسیده از حضور پزشکان حاذق در مناطق محروم کشور استفاده شود؟
ادامه مطلب

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی سرزمین جوان من به‌همت دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: این جشنواره با حمایت وزارت بهداشت و علوم، شهرداری تهران، صداوسیما، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، وزارت ارشاد و ورزش و… با هدف مردمی‌سازی و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه در زمینه جوانی جمعیت، معرفی و تقدیر از آثار برتر در زمینه جوانی جمعیت، فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای تولید محتوای مناسب، صحیح و روزآمد و… برگزار می‌شود.

طباطبایی ابراز کرد: این جشنواره در دو بخش عموم جامعه و گروه دانش‌آموزان برگزار می‌شود و محورهای این جشنواره شامل خانواده کامل، حس شیرین مادری، آسیب‌های تک‌فرزندی، ازدواج دانشجویی و طلبگی، سزارین و عوارض آن و حفظ حیات جنین خواهد بود و مهلت ارسال آثار به تارنمای جشنواره تا 31 فروردین سال 1402 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

نوشته های مشابه