کاشت مینی ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت

مینی ایمپلنت به ایمپلنت های دندانی کوچک گفته می‌شود که نیازی به قرار گیری کامل درون استخوان فک ندارند. مینی ایمپلنت یک قطعه فلزی کوچک است که قطر آن حدود ۳ میلیمتر است و درون استخوان فک قرار می‌گیرد. مینی ایمپلنت شبیه ایمپلنت دندانی استاندارد است اما کوچکتر به نظر می‌رسد. مینی ایمپلنت از دو بخش ساخته شده که عبارتند از پست تیتانیومی که دارای یک بخش گرد است، و سوکت که شبیه حلقه می‌باشد و که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. این نوع ایمپلنت بسیار نازک است و سایز کوچکی دارد. می‌توان از بینی ایمپلنت برای انواع مختلفی از دندان‌ها استفاده کرد و معمولاً یک جایگزین عالی برای دندان مصنوعی، پل و روکش است و حتی در مواردی که دندان مصنوعی لق است می‌توان از آن برای ثابت کردن دندان استفاده نمود. دندانپزشک استفاده از ایمپلنت تیتانیومی را ترجیح می‌دهد.

تفاوت مینی ایمپلنت با ایمپلنت‌های رایج


احتمالاً این سوال برای شما مطرح شده که از مینی ایمپلنت استفاده کنید یا ایمپلنت‌های رایج؟ هنگامی که شما به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه می‌کنید پس از ارزیابی دهان و دندان شما بهترین نوع ایمپلنت را پیشنهاد خواهد کرد. در بخش زیر به برخی از تفاوت های این دو ایمپلنت اشاره می‌کنیم:

 • مینی ایمپلنت کوچکتر از ایمپلنت‌های رایج است و شامل یک پست و روکش می‌باشد حال آنکه ایمپلنت‌های رایج از اتصالات اباتمنت، پیچ و روکش مصنوعی ساخته شده اند.
 • فرایند نصب مینی ایمپلنت چند ساعت طول می‌کشد حال آنکه کاشت ایمپلنت‌های رایج حدود ۶ ماه تا ۲ سال طول خواهد کشید زیرا دندانپزشک مجبور به لیفت سینوس یا پیوند استخوان است.
 • پس از کاشته مینی ایمپلنت دندان پزشک فوراً به نصب دندان مصنوعی می‌پردازد و شما پس از اتمام کار شاهد زیبایی لبخند خود خواهید بود. درد خفیف ناشی از درمان طی مدت دو روز برطرف می‌شود. از سوی دیگر دوران بهبود پس از کاشت ایمپلنت‌های رایج طولانی تر است و از چند هفته تا چند ماه متغیر می‌باشد. معمولاً درد حاصل از درمان طی مدت دو هفته برطرف می‌شود اما با پیروی از نکات توصیه شده توسط پزشک می‌‌توانید به تسریع فرآیند بهبود کمک کند.
 • کاشت ایمپلنت رایج یک روش ثابت شده و دائمی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است از سوی دیگر تحقیقات چندانی در ارتباط با مینی ایمپلنت و طول عمر آنها انجام نشده است.

تفاوت مینی ایمپلنت

چه افرادی می‌توانند متقاضی کاشت مینی ایمپلنت باشند؟


آیا تاکنون برای کاشت ایمپلنت دندانی به دندانپزشک مراجعه کرده اید که به شما بگوید نمی‌توانید متقاضی مناسبی برای کاشت ایمپلنت باشید؟ اگر چنین پاسخی دریافت کرده اید دیگر نگران نباشید زیرا می‌توانید متقاضی مناسبی برای کاشت مینی ایمپلنت باشید. در بخش زیر به مواردی اشاره می‌‌کنیم که نشان می‌‌دهد آیا شما متقاضی خوبی برای کاشت مینی ایمپلنت هستید یا خیر.

 • خواستار پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته خود هستید.
 • دندان‌های شما کوچک هستند.
 • استخوان فک شما از بین رفته است.
 • خواستار بهبود فوری لبخند خود هستید.
 • خواستار پرکردن جای خالی دندان‌های ردیف جلو هستید.

اگر شرایط زیر را دارید متاسفانه نمی‌توانید متقاضی کاشت مینی ایمپلنت باشید:

 • دیابت دارید.
 • سیگار می‌کشید.
 • قصد پر کردن جای خالی دندان آسیاب خود را دارید.
 • دچار بیماری‌های دهان از قبیل التهاب لثه هستید.
 • استخوان فک شما بسیار کوچک است.

معمولاً از مینی ایمپلنت برای دندان های دندان‌های ردیف بالا خیلی استفاده نمی‌شود با این حال دندانپزشک اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد زیرا در برخی موارد مینی ایمپلنت کاربرد بیشتری دارد و می‌‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

کاشت مینی ایمپلنت

مزایای مینی ایمپلنت


عدم نیاز به پیوند استخوان

در صورتی که استخوان فک به اندازه کافی قوی نباشد برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی رایج به پیوند استخوان نیاز خواهید داشت حال آنکه کاشت مینی ایمپلنت نیازی به پیوند استخوان ندارد. این امر باعث صرفه جویی در هزینه و زمان خواهد شد.

عدم نیاز به انجام جراحی دشوار فلپ

شما با کاشت مینی ایمپلنت می‌توانید از مزایای ایمپلنت های رایج نیز بهره مند شوید با این تفاوت که مینی ایمپلنت ها کوچک هستند و نیازی به جراحی فلپ ندارید.

کم تهاجمی بودن درمان

فرآیند کاشت مینی ایمپلنت یک روش کم تهاجمی است که نیازی به انجام عمل جراحی نیست و طی مدت چند ساعت انجام می‌شود. با توجه به کم تهاجمی بودن کاشت مینی ایمپلنت فرآیند بهبود نیز طی مدت چند روز سپری خواهد شد.

درد کمتر

از آنجایی که کاشت مینی ایمپلنت یک روش کم تهاجمی است و شما با درد و ناراحتی کمتری مواجه خواهید شد و به علت اسیب دیدگی کمتر بافت استخوان و لثه نیازی به استفاده از داروهای مسکن نخواهید داشت.

سهولت استفاده

با کاشت مینی ایمپلنت دیگر نگران حرکت کردن دندان مصنوعی خود در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن نخواهید بود. کاشت مینی پلنت اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد زیرا با مشکلاتی از قبیل خالی بودن جای دندان از دست رفته مواجه نیستید.

سهولت کاشت

کاشت مینی ایمپلنت بسیار ساده است و معمولاً طی مدت یک جلسه به اتمام می‌‌رسد. پس از اتمام درمان شما می‌توانید طی مدت کوتاهی مجدداً به طور طبیعی غذا بخورید.

جلوگیری از تغییر شکل صورت

اگر حجم استخوان فک شما کاهش پیدا کرده باشد صورت به سمت پایین متمایل خواهد شد. از آنجایی که مینی ایمپلنت‌ها درون استخوان فک قرار داده می‌شوند عملکردی شبیه ریشه دندان دارند و از تغییر شکل صورت جلوگیری می‌کنند.

کاهش عوارض

اگر متقاضی مناسبی برای کاشت مینی ایمپلنت هستید باید بدانید که عوارض حاصل از درمان بسیار نادر است و به ندرت فرآیند درمان با شکست مواجه می‌شود زیرا دندانپزشک به طور دقیق به ارزیابی بیمار می‌‌پردازد و از مناسب بودن او برای درمان اطمینان حاصل می‌کند.

مقرون به صرفه بودن

کاشت مینی ایمپلنت در مقایسه با ایمپلنت‌های رایج مقرون به صرفه تر است.

کاشت مینی ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟


فرایند کاشت ایمپلنت شبیه کاشت ایمپلنت معمولی است اما از آنجایی که مینی ایمپلنت کوچکتر است کاشت آن با تهاجم کمتری همراه خواهد شد، در زمان صرفه جویی می‌شود و دوران بهبود بسیار کوتاه است. پس از آن که پزشک برش‌های کوچک را درون بافت لثه ایجاد کرد سوراخ‌هایی را نیز درون استخوان فک به وجود می آوردمی‌آورد سپس پست‌های تیتانیومی را درون فک قرار می‌‌دهد و به بخیه زدن بافت لثه می‌‌پردازد. از آنجایی که کاشت مینی ایمپلنت بسیار کم تهاجمی است همان روز دندانپزشک اقدام به نصب دندان مصنوعی خواهد کرد. ممکن است در روزهای اول دچار مقداری درد شوید که در صورت لزوم می‌توانید از قرص مسکن استفاده کنید. تا چند روز باید از جویدن مواد خوراکی سفت و سخت و چسبناک خودداری کنید و پس از آن که بهبود پیدا کردید می توانیدمی‌توانید رژیم غذایی طبیعی خود را از سر بگیرید.

فرایند کاشت مینی ایمپلنت

معایب مینی ایمپلنت‌های دندانی


کاهش استخوان فک

اگرچه برای کاشت مینی پلنت نیاز چندانی به بافت استخوانی محافظ نیست وجود ساختارهای استخوانی محافظ لازم است. به این ترتیب اگر شما بخش قابل توجهی از استخوان فک خود را از دست داده اید کاشت مینی ایمپلنت توصیه نمی‌شود.

دندان قروچه

افرادی که دندان قروچه می‌کنند متقاضی مناسبی برای کاشت ایمپلنت نخواهند بود. در صورتی که مشکل دندان قروچه برطرف نشود دندان مصنوعی به طور دائمی دچار آسیب دیدگی خواهد شد.

هزینه مینی ایمپلنت


اگر قصد کاشت مینی ایمپلنت را دارید به احتمال زیاد می‌خواهید با هزینه درمان خود آشنا شوید. برخی از عواملی که در تعیین هزینه کاشت مینی ایمپلنت نقش دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • قیمت مواد مورد استفاده
 • نوع بی حسی مورد استفاده
 • طول درمان

از آنجایی که برای کاشت مینی ایمپلنت نیازی به پیوند استخوان ندارید معمولاً هزینه درمان بسیار پایین ‌تر است.

آیا می‌توان از مینی ایمپلنت برای دندان مصنوعی ردیف بالا استفاده کرد؟


می‌توان از مینی ایمپلنت برای ثابت کردن دندان مصنوعی ردیف بالا استفاده کرد. بررسی کیفیت استخوان یک فاکتور مهم در تصمیم گیری برای انجام این اقدام درمانی است. دندانپزشک پس از ارزیابی دهان و دندان شما نتیجه نهایی را اعلام می‌‌کند. معمولاً از مینی ایمپلنت برای دندان مصنوعی ردیف پایین استفاده می‌شود زیرا در استخوان فک پایین ساختار استخوانی بیشتری وجود دارد.

نصب دندان مصنوعی و برداشتن آن


حتی هنگامی که دندان مصنوعی شما توسط مینی ایمپلنت ثابت می‌شود می‌توانید آن را خارج نموده و به تمیز کردن آن بپردازید. برای نصب دندان مصنوعی نیز می‌توانید از دو طرف دندان مصنوعی خود را با دست نگه دارید و به آرامی آن را روی پوست ایمپلنت قرار دهید. باید حلقه دایره ای روی دندان مصنوعی قرار بگیرد. با یک فشار کوچک دندان مصنوعی را به جای اصلی خود هدایت کنید. برای خارج کردن دندان مصنوعی نیز انگشت شست خود را زیر دو طرف دندان قرار دهید و به آرامی آن را جدا نمایید. باید به دو طرف دندان مصنوعی خود به طور برابر فشار وارد کنید.

آیا احتمال شکست مینی ایمپلنت وجود دارد؟


گاهی اوقات مشکلاتی که از طرف بیمار مطرح می‌شود از قبیل ابتلا به دیابت، سیگار کشیدن یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث شکست مینی ایمپلنت خواهد شد. عنوان مثال اگر شما روزی دو بار دندان‌های خود را مسواک نزنید و روزی یک بار از نخ دندان استفاده نکنید احتمال تشکیل پلاک افزایش خواهد یافت. پلاک باعث تغییر رنگ دندان مصنوعی و آسیب دیدگی آن خواهد شد. عوامل دیگر نیز در شکست فرایند درمان نقش دارند که می‌توان به نصب نامناسب ایمپلنت اشاره کرد زیرا فشار زیادی به آن وارد می‌شود و علت تحلیل رفتن بافت لثه فرایند درمان با شکست مواجه خواهد شد. شما می‌توانید با مراجعه به یک دندانپزشک با تجربه و پیروی از مراقبت‌های پس از درمان ریسک بروز این مشکلات را به حداقل برسانید.

 

منبع : دانیال روژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه