کاربرد لیزر در دندانپزشکی (جراحی، زیبایی و ترمیمی)

لیزر

کاربردهای متعددی برای لیزر در حوزه‌ی دندانپزشکی وجود دارد. لیزرها را می‌توان برای از بین بردن پوسیدگی دندان، سفید کردن دندان، تغییر شکل لثه و سفت کردن مواد باندینگ مورد استفاده در پرکننده‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، لیزرها در مراقبت پریودنتال جهت حذف باکتری‌های از پاکت‌های پریودنتال استفاده می‌شوند. لیزرهای دندانپزشکی نوری را ساتع می‌کنند که پالس‌های سریع انرژی گرمایی را به ناحیه‌ی مورد نظر انتقال می‌دهند. طول موج‌های مختلف بسته به نوع بافت تحت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. لیزرهای جراحی دقیق‌تر از درمان‌های سنتی دندانپزشکی هستند و به دندانپزشک اجازه‌ی حفظ استخوان و دندان را تا حد ممکن می‌دهند.

یکی از مهیج‌ترین پیشرفت‌ها در دندانپزشکی استفاده از لیزرهای پیچیده در تشخیص و درمان بیماری‌ها و بهبود ظاهر دندان‌ها و لثه‌ها و نیز به حداقل رساندن درد و زمان بهبود می‌باشد. بسیاری از دندانپزشک‌ها لیزرهای دندانپزشکی را در طیف وسیعی از درمان‌ها و روش‌ها از جمله برخی عمل‌های جراحی، درمان‌های زیبایی و ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌دهند.

فهرست عناوین

انواع لیزر در دندانپزشکی


از آنجایی که لیزرهای دندانپزشکی از خصوصیات جذب منحصر به فردی برخوردار هستند، جهت انجام روش‌های دندانپزشکی خاصی استفاده می‌شوند.

لیزرهای بافت سخت

لیزرهای بافت سخت دارای طول موجی هستند که توسط هیدروکسی آپاتیت (نمک کلسیم فسفات موجود در استخوان و دندان‌ها) و آب بسیار قابل جذب بوده و در نتیجه برای ایجاد برش در ساختار دندان بسیار موثرتر هستند. لیزرهای بافت سخت شامل ابریوم YAG و ابریوم کروم YSGG می‌باشند. کاربرد اصلی لیزرهای بافت سخت بریدن استخوان و دندان‌ها با دقت بالا است. لیزرهای بافت سخت اغلب در آماده سازی یا شکل دادن به دندان‌ها برای باندینگ کامپوزیت، برداشتن مقادیر کوچکی از ساختار استخوان و ترمیم برخی از پرکننده‌های فرسوده‌ی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزرهای بافت نرم

لیزرهای بافت نرم دارای طول موجی هستند که توسط آب و هموگلوبین (پروتئین اکسید کننده در گلبول‌های قرمز خون) بسیار قابل جذب بوده و بنابراین برای کنترل بافت نرم موثرتر هستند. لیزرهایی که اغلب در بافت نرم استفاده می‌شوند شامل لیزرهای Nd:YAG و دیود هستند که ممکن است به عنوان بخشی از درمان پریودنتال استفاده شوند و دارای قابلیت کشتن باکتری‌ها و فعال کردن رشد مجدد بافت‌ها می‌باشند. لیزر کربن دی‌اکسید آسیب به بافت اطراف را به حداقل رسانده و بافت را سریع‌تر از روش فیبر نوری جدا می‌کند. لیزرهای بافت نرم به بافت نرم نفوذ می‌کنند در حالی که رگ‌های خونی و انتهای اعصاب را می‌بندند. این دلیل اصلی این واقعیت است که بیشتر افراد تقریباً هیچ درد بعد از عملی را پس از استفاده از لیزر حس نمی‌کنند. از این رو به طور روزافزونی در روش‌های دندانپزشکی زیبایی از لیزرهای بافت نرم برای شکل دادن به بافت لثه استفاده می‌شود. نوع جدیدی از تکنولوژی لیزر دندانپزشکی ایجاد شده که می‌تواند بسته به نیازهای بیمار برای تولید انرژی لیزر بافت سخت و نرم مورد استفاده قرار بگیرد.

سایر لیزرها

علاوه بر لیزرهای مورد استفاده برای برش و شکل دادن به بافت‌های سخت و نرم، انواع دیگری از لیزر به طور خاص برای مشاهده‌ی داخل دندان‌ها و سلول‌ها با استفاده از توموگرافی انسجام نوری که یک تکنیک تصویر برداری غیر تهاجمی است طراحی شده‌اند. لیزرهای دیگر انرژی و پروتئین‌های خاصی که به انتقال پیام‌ها بین سلول‌ها به منظور تطابق قابلیت طبیعی بدن برای استفاده از طیف‌های نور جهت ترمیم سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کنند را ارائه می‌کنند.

مزایا


مزایای لیزر در دندانپزشکی عبارتند از:

 •  درمان بدون درد
 •  استفاده از لیزر در دندانپزشکی نیازی به بی‌حسی ندارد یا نیاز به مقدار کمی است، باعث ارتعاش نمی‌شود و صدای ناشی از مته وجود ندارد.
 •  روش‌های جراحی با استفاده از لیزر دندانپزشکی نیازی به بخیه ندارند.
 •  عفونت‌ها جزئی هستند زیرا لیزر ناحیه‌ی تحت درمان را ضد عفونی می‌کند.
 •  زمان بهبودی کمتر
 •  درمان با لیزر دندانپزشکی به طور کلی کوتاه‌تر از دندانپزشکی سنتی است.
 •  دندان‌های طبیعی برای زمان بیشتری نگه داشته شده و مواد دندان سالم محافظت می‌شوند.
 •  برای کودکان و بیماران مضطرب بسیار مناسب است.
 •  بهترین مراقبت پیشگیرانه را فراهم می‌کند.

چه درمانی را می‌توان با استفاده از لیزر دندانپزشکی انجام داد؟


شناسایی زود هنگام پوسیدگی

لیزرهای دندانپزشکی کم توان را می‌توان برای شناسایی زود هنگام پوسیدگی مورد استفاده قرار داد. استفاده از لیزر یک روش قابل اعتماد و غیر تهاجمی است که با کمک آن می‌توان برای کنترل آلودگی‌های باکتریایی و اندازه گیری پوسیدگی داخل دندان را نگاه کرد. این روش در شناسایی پوسیدگی‌ها در مرحله‌ی اولیه که دندان‌ها بیشترین آسیب پذیری را دارند بسیار موثر است.

مواد پرکننده

لیزرهای دندانپزشکی ممکن است نیاز به بی‌حسی موضعی و مته‌های دندانپزشکی را از بین ببرند. لیزرهای مورد استفاده در روش‌های پر کردن دندان قادر به کشتن باکتری‌های موجود در پوسیدگی هستند.

جراحی پریودنتال

لیزرها در دندانپزشکی می‌توانند شکل بافت لثه و استخوان را تغییر دهند تا ساختار دندان سالم‌تر را آشکار کنند. بلند کردن تاج دندان، یک پایه‌ی قوی‌تر را برای جای‌گذاری مواد ترمیمی فراهم کرده و تغییر شکل لثه موجب بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای می‌شود.

حساسیت

لیزرهای دندانپزشکی را می‌توان برای بستن توبول‌ها (موجود در ریشه دندان) که مسئول حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما هستند مورد استفاده قرار داد.

سفید کردن

لیزرهای کم توان را می‌توان برای تسریع فرایند بلیچینگ در سفید کردن دندان مورد استفاده قرار داد. یک محلول سفید کننده پراکسید که روی سطح دندان اجرا می‌شود با انرژی لیزر فعال می‌گردد.

تومورهای خوش خیم

لیزرها را می‌توان به منظور برداشتن بخش کوچکی از بافت (بافت برداری) مورد استفاده قرار داد تا برای سرطان معاینه شود. لیزرهای دندانپزشکی را می‌توان برای داشتن تومورهای خوش خیم از حفره‌ی دهان استفاده کرد و معمولاً بدون درد و بدون نیاز به بخیه است.

کاربردهای دیگر

از لیزر دندانپزشکی می‌توان برای روش‌های درمان بافت نرم مانند آشکار کردن دندان‌های عقل یا تورم لثه‌ها در اثر استفاده از بریس‌ها استفاده کرد.

روش کار لیزر در دندانپزشکی


 

تمام لیزرها با انتقال انرژی به شکل نور عمل می‌کنند. لیزر در دندانپزشکی هنگامی که برای روش‌های جراحی و دندانپزشکی استفاده می‌شود به عنوان یک ابزار برش یا تبخیر کننده‌ی بافتی که با آن تماس پیدا می‌کند، عمل خواهد کرد. لیزر زمانی که برای سفت کردن مواد پرکننده استفاده می‌شود به تقویت اتصال بین پرکننده و دندان کمک می‌کند. در هنگام استفاده در روش‌های سفید کردن دندان، لیزر به عنوان یک منبع گرما عمل کرده و تاثیر عوامل سفید کننده‌ی دندان را افزایش می‌دهد.

آيا لیزر بی‌خطر است؟


دندانپزشکی با لیزر یک روش درمانی بی‌خطر و موثر برای کودکان و بزرگسالان است. در حقیقت، برخی از بیماران لیزر را به درمان‌های سنتی ترجیح می‌دهند زیرا کمتر از روش‌هایی که نیاز به چاقوی جراحی یا ابزارهای دیگر دارند، دردناک است.

معایب


معایب استفاده از لیزرها در دندانپزشکی عبارتند از:

 • درمان لیزری دندان را نمی‌توان بر روی دندان‌های پرشده استفاده کرد.
 •  لیزرها را نمی‌توان در بسیاری از روش‌های دندانپزشکی متداول مورد استفاده قرار داد. برای مثال، نمی‌توان از آنها برای پر کردن پوسیدگی‌های بین دندان‌ها، اطراف مواد پرکننده‌ی قدیمی و پوسیدگی‌های بزرگ که نیاز به آماده‌سازی برای روکش دارند، استفاده کرد. علاوه بر این، لیزرها را نمی‌توان جهت حذف روکش‌های معیوب یا پرکننده‌های نقره‌ای و یا آماده کردن دندان‌ها برای بریج مورد استفاده قرار داد.
 •  با وجود استفاده از لیزر ممکن است همچنان برای شکل دادن به مواد پرکننده، تنظیم دندان‌ها در فک و صیقل دادن پرکننده نیاز به مته‌های سنتی باشد.
 •  استفاده از لیزر نیاز به بی‌حسی را از بین نمی‌برد.

هزینه دندانپزشکی با لیزر


قیمت لیزر دندان با توجه به نوع و کاربرد لیزر در دندانپزشکی متفاوت است ولی چیزی که به طور عمومی به هزینه دندانپزشکی با لیزر اضافه می‌شود هزینه شارژ لیزر است که به هزینه درمان افزوده می‌شود. ولی به طور کل هزینه دندانپزشکی با لیزر بالاتر از انواع دیگر دندانپزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه