چرا ۲۳فروردین روز دندانپزشکی نام گرفت؟

چرا ۲۳فروردین روز دندانپزشکی نام گرفت؟

به گزارش دندانه : چرا ۲۳فروردین روز دندانپزشکی نام گرفت؟

۱- هیات وزیران در دی‌ماه ۶۲، بنا به پیشنهاد جامعه اسلامی دندان‌پزشکان ایران، روز بیست و سوم فروردین‌ماه هر سال را به عنوان روز دندان‌پزشکی نامگذاری کرد و مصوبه آن به امضای مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت رسید.

۲- ۲۳فروردین ماه، سال‌روز تصویب قانونی با عنوان «طرح تربیت بهداشت‌کاران دهان و دندان» توسط مجلس شورای اسلامی است. این قانون در سال ۶۰ به‌‌منظور گسترش و پیشرفت خدمات درمانی و بهداشتی دهان و دندان در مناطق محروم کشور و روستاها تصویب شد.
در این قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف کرد تا داوطلبانی را برای تربیت در این دوره، جذب کند و پس از دادن آموزش‌های لازم، با مدرک فوق دیپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارد تا از این طریق، ضمن ارائه خدمات اولیه، از شیوع بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری نموده و اصل پیشگیری را مورد نظر قرار دهند.

۳- با تاسیس و گسترش دانشکده‌های دندان‌پزشکی و افزایش تعداد دندان‌پزشکان در سطح کشور، طرح تربیت بهداشتکار دهان سال‌هاست که موضوعیت خود را از دست داده است با این وجود همچنان روز ۲۳ فروردین با عنوان روز دندان‌پزشکی گرامی داشته می‌شود

۴- بخش زیادی از جامعه دندان‌پزشکی در حال حاضر با نام‌گذااری روز ۲۳ فروردین به نام روز دندان‌پزشکی موافق نیستند. اما نام‌گذاری رسمی یک روز پروسه پیچیده‌ای دارد و نیازمند تصویب در شورای انقلاب فرهنگی و پس از آن هیات دولت است. از طرف دیگر یافتن یک مصداق مناسب برای روز دندان‌پزشک بسیار مشکل است و اختلاف نظر درباره آن زیاد است.

چرا ۲۳فروردین روز دندانپزشکی نام گرفت؟

از جمله گزینه‌های جایگزین برای روز دندان‌پزشکی که طی سال‌های اخیر توسط فعالان صنفی پیشنهاد شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: روز تاسیس اولین دانشکده دندان‌پزشکی، روز تصویب واژه دندان‌پزشک، روز پایه‌گذاری تشکل جامعه دندان‌پزشکی ایران، روز جهانی دندان‌پزشکی و…

۵- تا پیش از انقلاب و از سال ۱۳۴۳، روز ۲۴ دی‌ماه، سال‌روز تأسیس جامعه دندان‌پزشکی ایران به نام روز دندان‌پزشکی نامیده می‌شد و در تقویم‌های آن زمان منعکس گردید. در این روز تلاش همه جانبه‌ای برای شناساندن و گسترس بهداشت دهان در سطح جامعه و به‌خصوص مدارس سراسر کشور صورت می‌گرفت. استقبال مخاطبین از این حرکت موجب شد از سال سوم، روز دندان‌پزشکی به «هفته دندان‌پزشکی» تبدیل شود.

چرا ۲۳فروردین روز دندانپزشکی نام گرفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه