چرا دندان های من خیلی مهم هستند؟

دندان

دندان های شما بسته به جایی که در دهان شما قرار دارند، متفاوت هستند.این تفاوت ها اجازه می دهد که دندان ها کارهای مختلفی انجام دهند. دندان ها به ما کمک می کنند که غذا بخوریم و درهضم غذا به ما کمک می کنند.

آنها به ما کمک می کنند تا صحبت کنیم و به وضوح صداهای مختلف را تلفظ کنید. سرانجام ، دندان ها کمک می کنند که چهره خود را به بهترین شکل خود جلوه دهیم. زیرا یک لبخند سالم می تواند یک دارایی بزرگ باشد پس، بهتر است که دندان هایتان را به بهترین نحو ممکن از آنها مراقبت و نگهداری کنید.

پوسیدگی دندان میتواند دردناک باشد و منجر به خراب شدن تاج و قسمت های دیگر درمان شود.اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، عصب دندان می تواند آلوده و نابود شود و آبسه را ایجاد کند. عصب دندان ممکن است پس از درمان کانال ریشه دندان برداشته شود.

بسیار مهم است که شما در خانه برای حفظ دندان ها و لثه ها خود مرابت های لازم را انجام دهید. بیماری لثه رایج است و اگر درمان نشود ممکن است منجر به از دست رفتن استخوان در اطراف دندان شود. بیماری لثه قابل پیشگیری است.

این بیماری می تواند تحت کنترل قرار گیرد و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر می توان با قرار دادن جلسات منظم  برای تمیزی و نظافت منظم دندان ها از گسترش این بیماری جلوگیری کرد.اگر دندانها از بین رفته باشند، ممکن است لازم باشد شکاف های پدید آمده را با پروتزهای ایمپلنت یا پر کنید.

• چگونه دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارم؟

اگر دندان های شما پاک و سالم باشد ، یک روال ساده می تواند به جلوگیری از مشکلات دندان کمک کند ، مانند :

o مسواک زدن دندانهایتان را در شب و در طول روز حداقل یک بار دیگر،

o همراه با یک خمیر دندان فلوراید

o تمیز کردن بین دندان ها با برس حداقل یک بار در روز

o داشتن عادات خوب غذایی (کم شیرین و …)

o بررسی های منظم دندانپزشکی

اگر چه اکثر مردم به طور مرتب مسواک می زنند اما بسیاری از آنها نمی توانند بین دندان های خود را تمیز کنند و برخی از افراد نیز به طور مرتب بررسی های دندانپزشکی را انجام نمی دهند. چند تغییر کوچک در روال روزمره شما می تواند در بلندمدت تفاوت بزرگی ایجاد کند. زیرا مراقبت های روزانه دندانپزشکی به شما کمک می کند و سلاح اصلی شما مسواک می باشد.

• پلاک های دندانی چیست؟

پلاک های دندانی بسیار نازک هستند و بخشی از باکتری ها هستند که به طور مداوم در روی دندان های شما شکل می گیرند.

• چگونه می توان پلاک های دندانی را از بین برد؟

هنگامی که غذاهای حاوی قند و نشاسته را می خورید، باکتری ها باعث تولید این پلاک ها می شوند که به مینای دندان حمله می کنند.پس از حمله این باکتری ها ،مینای دندان، سوراخ یا حفره ای در آن تشکیل می شود.اگر پلاک با مسواک زدن برداشته نشود، می تواند موجب تحریک و التهاب لثه ها شود.

سپس لثه ها شروع به دور شدن از دندان ها می کنند و شکاف های به وجود آمده در آنها آلوده می شوند.اگر بیماری لثه به سرعت درمان نشود، دندان های سالم می توانند شل شوند وبیفتند.بیماری لثه شدید می تواند منجر به ریزش دندان شود و نیاز به جایگزینی پیدا کند.

منبع:  کلینیک دندانپزشکی پرهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه