پیشرفت ها و مزایای عمل جراحی روباتیک

روباتیک

رباتهایی که در اتاق عمل به جراحان کمک می کنند ربطی به داستان های تخیلی علمی ندارد. در ایتالیا، پائولو داریو هماهنگ کننده پروژه موسوم به “آراکنِس” در موسسه “اس اس اس آ بیوروبوتیکس” می گوید: “جراحی رباتیک موفقیت بزرگی بوده است، از اول ژانویه امسال تا امروز، ۲۲۰ هزار نفر در جهان به کمک روبات ها جراحی شده اند.”

لوکا مورِلی، جراح، بیمارستان چیسانِلنو در ایتالیا به نوبه خود می گوید: “روبات های جراحی هم اکنون در بازار هستند و ما به کمک آنها عمل جراحی انجام می دهیم”. او اضافه می کند: “امروزه روبات ها ابزار جراحی واقعی هستند. باید در این زمینه پیشرفت کنیم.”

در شهر “پونته دِرا” در ایتالیا، یک موسسه تحقیقاتی در حیطه رباتیک، سیستم جراحی روباتیکِ ویژه ای را طراحی می کند. این سیسم مانند دست یک جراح در داخل شکم بیمار عمل می کند و توسط محققان اروپایی طراحی شده است. “جیانلوئیجی پِترونی” در موسسه “اس اس اس آ بیوروبوتیکس” مهندس پزشکی است و می گوید: “ربات از طریق ناف بیمار، وارد بدن او می شود. اول یک کپسول کوچک وارد می کنیم. در این کپسول یکی از بازوهای ربات را می گنجانیم و سپس یکی دیگر، و در نهایت ربات کل ربات در داخل بدن شکل می گیرد و جراح می تواند از راه دور آن را کنترل کند.”

ربات می تواند تصاویر سه بعدی بفرستد و به جراحان کمک می کند تا تقریبا در همه نقاط بدن انسان، عمل جراحی موسوم به “کمتر تهاجمی” انجام دهند، بدون اینکه هیچگونه جای زخمی قابل مشاهده باشد.

لوکا مورِلی، جراح، بیمارستان چیسانِلنو گفت: “امروز هنگام عمل جراحی، برای دسترسی مستقیم به برخی از ارگان های بدن، محدودیت های بسیاری وجود دارد. این تکنولوژی می تواند به روش های امروزی بهبود ببخشد. به کمک آن احتمالا می توانیم جراحی های بیشتر و پیچیده تری انجام دهیم. برای مثال جراحی بر روی کبد یا لوزالمعده یا دیگر اعضای بدن که دسترسی به آنها برای عمل جراحی بسیار مشکل است.”

حال پژوهشگران تلاش می کنند تا برای استفاده از این ربات ها در شرایط واقعی، این نمونه ها را تا حد امکان کوچک کنند. آریانا مِنچیاسی، مهندس پزشکی در موسسه “اس اس اس آ بیوروبوتیکس” می گوید: “برای تولید این ربات ها در مقیاس صنعتی، باید راه حل دقیقی برای استریل کردن آنها پیدا کنیم. همچنین در مورد برخی ویژگی های مکانیکی آنها باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم تا آنها قابل اعتمادتر و همینطور ارزانتر باشند.”

جیانلوئیجی پِترونی از چالش بزرگی که روی پیش دانشمندان است می گوید: “برای مینیاتوریزه کردن یا کوچک کردن ربات ها باید از موتورهای کوچکتری استفاده کنیم. در عین حال مشکل این است که برای حرکت در داخل بدن انسان ربات ها باید قدرت خاصی داشته باشند.”

پائولو داریو خاطر نشان می کند: “سیستم جراحی رباتیک باید خیلی خوب و دقیق عمل کند. باید قابل اطمینان باشد و به نیازهای حقیقی پاسخ دهد. در عین حال که باید قیمت عادلانه ای داشته باشد، تکنولوژی آن باید خیلی خوب کار کند تا بیمار قبل از عمل جراحی، کاملا به آن اعتماد داشته باشد.”

پژوهشگران اروپایی، پروژه های بلند پروازانه ای در سر دارند. نه تنها می خواهند در اتاق عمل از ربات استفاده کنند، بلکه می خواهند ربات ها به طور خودکار عمل کنند.

در آزمایشگاه رباتیک شهر ورونای ایتالیا، دانشمندان سعی دارند ربات هایی بسازند که قادر باشند به طور مستقل برخی تکنیک های جراحی مانند برش و بخیه زدن را انجام دهند. یک بازوی روباتیک می تواند به تنهایی شکم مصنوعی را برش دهد، وارد آن شود و یک تومور را در کلیه جستجو کند. پژوهشگران باید تکنیک های جراحی را به نرم افزارهایی منتقل کنند که ویژگی های مکانیکی ربات را تحت کنترل دارند. “ریکاردو مورادور“، مهندس کنترل در دانشگاه پادووا در ایتالیا می گوید: “دائما با جراحان در مورد تکنیک هایی که استفاده می کنند صحبت می کنیم. البته توضیح دقیق این تکنیک ها و توصیف جهت، نیرو و سرعتی که در حین عمل جراحی استفاده می کنند، برای آنها بسیار دشوار است. ما به کمک شبیه سازی، داده های مورد نیاز را جمع آوری می کنیم.”

شبیه سازی کمک می کند تا پژوهشگران حالات احتمالی مختلفی را که می تواند در حین عمل جراحی رخ دهد، ارزیابی کنند و به این ترتیب داده های واقع بینانه ای به ربات ها عرضه کنند. مونیکا ورگا، مهندس پزشکی بیمارستان سان رافائل در ایتالیا در اینباره می گوید: “این شبیه سازی به ما اجازه داد تا نکات مورد نیاز برای یک عمل جراحی را دقیقا تعریف کنیم و همچنین بتوانیم برخی ویژگی های آناتومیک یک تومور کلیه را فهرست کنیم. برای مثال اندازه متوسط یک تومور کلیه یا فاصله طبیعی ارگان های بدن انسان… همچنین سعی کردیم مهمترین عوارض یک عمل جراحی را بهتر درک کنیم و ببینیم چگونه جراح می تواند برای آنها راه حل پیدا کند.”

البته پژوهشگران خاطر نشان می کنند که جراحان همیشه در اتاق عمل حاضر خواهند بود و ربات ها ابزار مفیدی برای افزایش دقت و بهره وری روش های موجود جراحی خواهند بود.

پائولو فیورینی، هماهنگ کننده پروژه موسوم به “ای شور” (I-SUR) در دانشگاه ورونا در مورد مزیت رباتها می گوید: “یک جراح، یک انسان، همیشه قادر نیست همان دید و دقتی را داشته باشد که تجهیزات و حسگرهای جراحی می توانند داشته باشند. یک ربات خود مختار می تواند برخی تکنیک های جراحی را انجام دهد و هم زمان اطلاعات دقیقی هنگام عمل جراحی بدست بیاورد و به این ترتیب آنچه جراح با چشم ها و دست های خود می بیند و احساس می کند را تکمیل کند.”

برخی جراحان می گویند سیستم مستقل جراحی روباتیک می تواند تحول بزرگی ایجاد کند. “اُمبرتو تِدِچی“، جراح بیمارستان دانشگاه ورونا است: “امروز می بینیم چگونه یک ربات قادر است برش عمیق و دقیقی بر روی یک عضو مریض در داخل بدن انسان انجام دهد. در آینده شاید ربات ها بتواند کمک بیشتری برای درمان این بیماری ارائه دهند. شاید بتوانند آن را حذف کنند یا دارو یا ماده دیگری را به آن نقطه برسانند و در نهایت آن بیماری را کاملا از بین ببرند.”

پائولو فیورینی ادامه می دهد: “جراحی روباتک آینده از “تکنیک های کمتر تهاجمی” استفاده خواهد کرد. در نتیجه بیماران دچار ترومای کمتری خواهند شد.”

پائولو داریو می گوید: “در آینده ربات های جراحی قادر خواهند بود با برش های کوچک و کوچکتر، یا حتی از طریق دهانه های طبیعی بدن انسان، به ارگان های مختلف بدن دسترسی پیدا کنند.”

آریانا مِنچیاسی، مهندس پزشکی موسسه “اس اس اس آ بیوروبوتیکس” در خاتمه می گوید: “جراحی روباتیک آینده خیلی شبیه کتابِ آیزاک آسیموف، بنام “سفر شگفت انگیز” خواهد بود. برخی دانشمندان در حال حاضر در حال تحقیقاتی در مورد هدایت مغناطیسی کپسول های کوچک روباتیکی در داخل رگ های انسان هستند. این کپسول های روباتیکی می توانند خود را به دور افتاده ترین مناطق سیستم عروقی بندن برسانند و در نهایت ماده درمانی را آزاد کنند. یعنی صحبت از جراحی و باز کردن بدن نیست… برای مثال اگر بیماری تنها در چند دسته کوچکی از سلولها قرار گرفته است، ممکن است درمان به سادگی با تجویز برق یا میدان مغناطیسی یا چیزی شبیه آن انجام شود.”

اولین جراحی های روباتیک از ۲۵ سال پیش آغاز شدند و اکنون پیشرفت های زیادی حاصل شده است. این دستگاه ها، با وجود هزینه بالا، آینده روشنی پیش رو دارند.

 

 

منبع : Euronews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه