جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

 
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان ، روش های پیشگیرانه متعددی مانند رعایت بهداشت دهان و دندان ، فلوراید تراپی و فیشور سیلانت دندان در اختیار داریم. پوسیدگی دندان شایع ترین آسیب دهان و دندان در دوران کودکی است. یکی از دلایل اصلی پوسیدگی دندان مصرف بی رویه مواد قندی است ، زیرا در این مرحله مصرف شیرینی بسیار رایج است. کلید اجتناب از پوسیدگی پیشگیری مناسب است.
 

علل ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان شود. از جمله این موارد می توان به بهداشت ضعیف دهان و دندان اشاره کرد و مورد دوم این است که کودکان از شیرینی و یا نوشیدنی هایی حاوی قند بیش از حد استفاده می کنند که پس از استفاده مسواک نمی زنند.
بطری شیر خود می تواند باعث پوسیدگی دندان شود و والدین باید به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند. پوسیدگی دندان یک بیماری مسری می باشد که بزرگسالان باید به این نکته توجه کنند که از مواد غذایی و قاشقی که به دهان خود زده اند به نوزاد و کودک خود ندهد. این کار باعث سرایت پوسیدگی و باکتری به دهان کودکان می شود ، سیستم ایمنی بدن کودکان به طور کامل شکل نگرفته است و این باکتری ها می توانند برای کودک شما بسیار خطرناک باشند.
 
2

اولین پوسیدگی ها در چه سنینی می تواند در دهان کودکان ظاهر شوند؟

پوسیدگی دندان در کودکان می تواند در هر سنی ظاهر شوند ، از زمانی که دندان های شیری در 6 ماهگی رشد می کنند و کودکان می توانند دندان داشته باشند.
از این نظر ، رعایت بهداشت دهان و دندان پس از رویش اولین دندان ضروری است. به کودکان خود روش مسواک زدن کامل را آموزش دهید و بعد از هربار مسواک زدن دندان آنها را بررسی کنید.
من همیشه پس از مسواک زدن دندان ها به فرزندانم می گویم: “اکنون زمان بررسی است ، تا مطمئن شویم همه دندان ها تمیز هستند.” و بعد از انجام این کار دندان آنها را مجددا مسواک می زنیم که باعث می شود اهمیت بهداشت دهان و دندان را به طور کامل درک کنند.
 
3 1

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

نکاتی که باید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان انجام شود
رعایت بهداشت دهان و دندان باید از دوران نوزادی ، حتی قبل از رویش دندان ها شروع شود. برای تمیز کردن لثه های نوزاد می توانید از گاز مرطوب استفاده کنید.
وقتی دندان های شیری شروع به رویش می کنند ، مسواک های مخصوص و همچنین خمیردندان هایی با میزان مناسب فلوراید و متناسب با سن کودک مورد استفاده قرار گیرد.
امروزه انواع وسیعی از ابزارهای بهداشتی را در اختیار داریم که مخصوص بهداشت دهان و دندان کودکان است.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان ، توصیه می شود مصرف مواد قندی آنها را محدود کنید. و اگر می خواهند آب نبات و شکر بخورند ، باید هر بار که این کار را انجام می دهید ، مسواک بزنند.
مواد غذایی غنی از قند می توانند مینای دندان را از بین ببرند و باعث پوسیدگی دندان شوند. به همین دلیل توصیه می شود که مصرف مواد غذایی غنی از قند را تعدیل کرده و بعد از مصرف مسواک بزنید.
4 1
 
شما باید در صورت پوسیدگی دندان در کودکان در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک بتواند بیماری های دهان و دندان را بررسی کند.
 

اقدام به پیشگیری از پوسیدگی دندان دوران کودکی با استفاده از روش های دندانپزشکی

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که کودک خود را به طور منظم به دندانپزشک ببرید تا هرچه سریعتر پوسیدگی تشخیص داده شود. شما همچنین باید در اولین فرصت و زمانی که دندان های شیری شروع به رویش می کنند ، به دندانپزشک مراجعه کنید.
 
پس از رشد کامل دندان های آسیاب ، می توان از فیشور سیلانت روی دندان کودکان استفاده کرد. فیشور سیلانت دندان روی حفره اکلوزال اولین دندان های خلفی قرار می گیرد تا از آنها در برابر پوسیدگی دندان نوزاد محافظت شود.
واضح است که در مورد جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان ، گزینه های زیادی در اختیار داریم. اگر عملکرد دندان های شیری را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که پیشگیری از ایجاد پوسیدگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دندان های شیری مستقیماً با رشد صحیح دندان دائمی ارتباط دارند. آیا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان خود اقدامی کرده اید؟
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه