پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی چگونه درمان میشود؟

پوسیدگی

 خراب شدن و پوسیدگی دندان یکی از نگرانی‌های رایج بیمارانی است که از ارتودنسی استفاده می‌کنند زیرا علت وجود سیم و براکت‌های متصل به دندان نمی‌توانند دندان‌های خود را به طور کامل مسواک بزنند و تمیز نمایند. در صورتی که در طول درمان دچار پوسیدگی دندان شده‌ اید و متخصص ارتودنسی به شما برای رفع این مشکل کمک خواهد کرد. دراکثر موارد می‌توان بدون نیاز به جابه جا کردن ارتودنسی به پرکردن پوسیدگی دندان پرداخت البته این مسئله به محل بروز پوسیدگی بستگی دارد.

 

اولین اقدام برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حفظ سلامت دهان و دندان است. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان با ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد تا از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری شود. دندان پزشکان به افرادی که از ارتودنسی استفاده نمی‌کنند توصیه کرده ‌اند که صبح و شب قبل از خواب دندان‌های خود را مسواک بزنند اما مراقبت از دندان در افرادی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند اهمیت بیشتری دارد. گروه دانیال روژ با بهره مندی از دانش و تجربه محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند.

قبل از استفاده از ارتودنسی


دندانپزشکان قبل از ارتودنسی دندان به بیماران خود توصیه می‌کنند به طور کامل سلامت دهان و دندان آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد تا از بروز هرگونه مشکلی در طول درمان جلوگیری شود. در صورتی که عکسبرداری از حفره دهان وجود پوسیدگی را تایید کند قبل از ارتودنسی باید به ترمیم آن پرداخت. باید قبل از نصب بریس به درمان بیماری لثه یا سایر اختلالات دهان پرداخت تا از پوسیدگی دندان یا بیماری لثه در طول درمان با ارتودنسی جلوگیری گردد. در صورتی که قبل از شروع درمان، دندان‌های شما از سلامت بسیار خوبی برخوردار باشند دچار هیچ مشکلی نخواهید شد و نتایج بسیار خوبی را به دست خواهید آورد.

خطر پوسیدگی دندان در طول درمان


پس از نصب بریس روی دندان‌ها باید از همه دستورات ارائه شده توسط دندانپزشک خود پیروی کنید. باید تا حد امکان از مصرف غذاها و خوراکی‌های چسبناک خودداری کنید زیرا ریسک پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند.

ذرات مواد غذایی باقی مانده بین دندان‌ها باعث رشد باکتری و افزایش ریسک پوسیدگی دندان می‌شوند به همین دلیل در صورت احساس درد و حساسیت دندان به خوراکی و نوشیدنی‌های داغ یا سرد باید فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا می‌تواند علامت هشدار پوسیدگی دندان باشد.

بهداشت دهان و دندان در طول درمان با ارتودنسی


رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان با ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که حتی یک روز دندان‌های خود را مسواک نزنید یا از نخ دندان استفاده نکنید احتمال تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان افزایش پیدا می‌کند. شما باید از دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید و در فواصل زمانی مشخص به پزشک مراجعه نمایید تا مشکلات دندانی شما به سرعت تشخیص داده شود و درمان گردد.

بهداشت دهان و دندان در طول درمان با ارتودنسینحوه مسواک زدن دندان‌ها در طول درمان 

علاوه بر آنکه باید صبح، و شب قبل از خواب مسواک بزنید، مسواک زدن دندان‌ها  پس از هر بار غذا خوردن ضروری است تا احتمال آسیب ‌دیدگی دندان کاهش پیدا کند. نیازی به استفاده از یک مسواک خاص نیست فقط از یک مسواک استاندارد و نرم برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید. مسواک خود را از سمت بالا به پایین و سپس از پایین به بالا و در جهات مختلف به حرکت در بیاورید تا همه دندان‌های شما تمیز شوند و باکتری و ذرات باقیمانده غذا از لابلای دندان خارج کردند.

نحوه استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان کمی چالش برانگیز است و اکثر افراد تمایلی به استفاده از آن ندارند اما استفاده از نخ دندان در طول درمان در حفظ سلامت دندان و خلق لبخندی زیبا اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از نخ دندان باعث می‌شود فاصله بین دندان‌ها به خوبی تمیز شود و مواد غذایی که منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند از لابلای دندان خارج گردد. اگر چه استفاده از نخ دندان کمی زمان بر است  می‌‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. استفاده از نخ دندان آبی اگرچه گرانقیمت است می‌تواند به تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها و رفع مواد زائد کمک نماید تا در طول درمان با ارتودنسی مشکلی برای شما پیش نیاید.

در صورت بروز پوسیدگی در طول درمان چه باید کرد؟


بروز پوسیدگی دندان در طول درمان با ارتودنسی یک مشکل حاد تلقی می‌شود اما به معنای پایان دنیا نیست. دندانپزشک بر اساس اندازه و محل بروز پوسیدگی اقدامات درمانی لازم را انجام می‌دهد. گاهی اوقات علیرغم آنکه بیمار همه نکات مهم مرتبط با سلامت دهان و دندان را رعایت کرده است دچار پوسیدگی دندان می‌شود به ویژه اگر دچار حساسیت دندانی باشد. در صورتی که دندانپزشک وجود پوسیدگی را تایید کند می‌تواند بدون دستکاری کردن ارتودنسی به درمان آن بپردازد. هرچه زودتر پوسیدگی ‌دندان درمان شود احتمال بروز مشکلات بیشتر به حداقل خواهد رسید.

در صورت بروز پوسیدگی در طول درمان چه باید کرد؟

در صورتی که شما دچار پوسیدگی گسترده شده اید یا یکی از دندان‌های اطراف براکت پوسیده شده است باید دندان پزشک به خارج کردن سیم و براکت بپردازد و پوسیدگی ایجاد شده را درمان نماید. سپس دندانپزشک به نصب سیم و براکت خواهد پرداخت اگرچه این اقدامات کمی ناراحت کننده است باعث طولانی شدن فرآیند درمان نخواهد شد. در صورت بروز پوسیدگی متخصص ارتودنسی به خارج کردن بریس می‌‌پردازد و در جلسه بعد دندان پوسیده را پر کرده و مجدداً سیم و براکت‌ها را در جای اصلی خود قرار می‌دهد. در برخی موارد دندانپزشک ترجیح می‌دهد و هیچ اقدام خاصی برای پوسیدگی ایجاد شده انجام ندهد به ویژه اگر دو هفته بعد از دوران درمان با ارتودنسی به پایان می‌رسد. پس از خارج کردن دائمی ارتودنسی-دندانپزشک به ترمیم پوسیدگی دندان خواهد پرداخت. از مصرف هرگونه غذای چسبناک مانند کارامل، نوشیدنی و غذاهای شیرین خودداری کنید زیرا احتمال آسیب دیدگی دندان را افزایش می‌دهند.

اینویزالاین- جایگزین ارتودنسی


در صورتی که پوسیدگی دندان یک مشکل بسیار بزرگ باشد متخصص ارتودنسی به جای سیم و براکت فلزی استفاده از اینویزالاین را به بیماران خود توصیه می‌کند که عملکردی شبیه ارتودنسی دارند و با گذر زمان به بهبود مطابقت دندان‌ها کمک می‌نمایند. اینویزالاین فقط در بیمارانی که دچار مشکلات دندانی خفیف تا متوسط هستند توصیه می‌‌‌شود.

اینویزالاین یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد اینویزالاین این است که می‌توان به راحتی آن را از دندان جدا کرد. شما می‌توانید در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن دندان و سایر موارد آن را از دندان خود جدا کنید سپس مجدداً روی دندان خود قرار دهید. یکی دیگر از مزایای اینویزالاین این است که احتمال گیر افتادن مواد غذایی به حداقل می‌رسد. با این حال همه افراد نمی‌توانند متقاضی استفاده از اینویزالاین باشند. افرادی که اکثر دندان‌های دائمی خود را دارند می‌توانند متقاضی استفاده از این روش باشند اما بیمارانی که دچار بی نظمی متوسط تا شدید دندان هستند باید از سیم و براکت فلزی استفاده نمایند. متخصص ارتودنسی پس از ارزیابی شرایط بیمار می‌‌تواند بهترین روش درمانی موجود را به او پیشنهاد دهد تا بیمار با مزایا و معایب هر روش آشنا گردد.

 

 

منبع : daniel-rouge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه